ÇOCUKLARLA İLGİL KORKUTAN AÇIKLAMA

banner100

19 Eylül 2020 Cumartesi

“Artık 210 bin çay üreticisi örgütlenmeli”

ÇOCUKLARLA İLGİL KORKUTAN AÇIKLAMA

OKULLARDA RİSK BÜYÜK!

07 Ağustos 2020 Cuma 19:26
Bu haber 1047 kez okundu
ÇOCUKLARLA İLGİL KORKUTAN AÇIKLAMA

ÇOCUKLARLA İLGİL KORKUTAN AÇIKLAMA

Gençağa KARAFAZLI-Kuzeytvnet

Tüm dünyada ve ülkemizde koronavirüs vakalarında artış yaşanırken; bu durum herkes kadar yaklaşan okul dönemi nedeniyle anne babaları da kaygılandırdığını belirten CHP Rize il eğitim sekreteri eğitimci Nazım Rakıcı, sonbahar başlangıcında açılması düşünülen kreş ve okulların, açılma tarihlerinin yeniden belirlenmesi konusuna dikkat çekti.

Rakıcı ; “Son zamanlarda başta ABD ve İngiltere olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden bildirilen yüzlerce çocukta “Çok Sistemli İnflamatuar Sendrom (MIS-C)” vakalarını görmemize rağmen, çocukların büyük çoğunluğu hiç semptom olmadan hafif hastalık geçiriyor gibi görünüyor.

Bununla birlikte, birçok çocuk yeni toksik şok benzeri bir durum nedeniyle hayatlarını kaybediyor. Ayrıca sahip oldukları mevcut hastalıklar nedeniyle bağışıklık sistemleri çok zayıf olan çocuk ve gençlerde de öldürücü sonuçlar doğabiliyor.

Çocukların virüsün sessiz yayıcıları olabileceği, virüsü eve getirmenin yanı sıra öğretmenleri ve diğer okul çalışanlarını enfekte edebilecekleri endişelerini artırmıştır.

OKULLARDA RİSK BÜYÜK!

31 Temmuz'da ‘Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi'nin (CDC) hastalık ve ölüm oranı haftalık raporunda; Haziran ayında Georgia Eyaleti'nde gerçekleşen bir çocuk eğitim kampındaki Covid-19 bulaş rakamları, bu bilimsel çalışmayı destekler nitelikte.

Kampa katılan 597 öğrenciden 260'ı Covid-19'a yakalanmış (yüzde 44). Bunların 231'i (yüzde 88.8) 18 yaş altındaki çocuklar. Çocukların yarısından fazlası 6-10 yaş grubunda.

Ortak alanlara dikkat

Bu önemli çalışma, sonbahar başlangıcında açılması düşünülen kreş ve okulların, açılma tarihlerinin yeniden belirlenmesi,  dikkate alınması gereken ciddi bir bilimsel tespittir. Çünkü çocukların okuldaki diğer çocuklarla oynamak, ortak tuvalet kullanmak gibi bulaşma riskini artırabilecek davranışsal alışkanlıkları vardır.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV