CHP'vekil Üreticiler adına Bakan pakdemirliye bunları sordu
14 Temmuz 2020 Salı

FLAŞ HABER, AKP ‘li başkanın eşi ile ilgili habere yasak

CHP'vekil Üreticiler adına Bakan pakdemirliye bunları sordu

Çaykurun 44 madde planı neden uygulanmadı?

28 Mayıs 2020 Perşembe 13:38
Bu haber 1704 kez okundu
CHP'vekil Üreticiler adına Bakan pakdemirliye bunları sordu
CHP Artvinmilletvekili  Bayraktutan Çayüreticisnin yaşadığı sıkıntıları dile getirmeye devam ediyor.

Gençağa Karafazlı-kuzeytvnet

CHP Artvin milletvekili Uğur Bayraktutan çay üreticisinin yaşadığı  sorunlarını TBMM’ ye taşıdı. Bayraktutan ,Arhavi kamilet vadisinda doğanın katledilmesiyle ilgili Tarım ve Orman bakanı Bekir Pakdemirli’ nin cevaplaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesi sonrası bu kez 210 bin çay üreticisnin kampanya başladığı günden beri yaşadığı sıkıntılarla ilgili meclise soru önergesi verdi.

Çay üreticilerinin talepleri yerine getirilsin

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, soru önergesinde, “çay üreticilerinin üretim maliyetlerinin katlanarak artmasına rağmen taban fiyatta üreticiyi tatmin edecek bir artış yapılmamıştır. Çay üreticilerimiz içerisinde bulunduğumuz zor şartlarda ürettiği çayı zarar etmeden satabilmesinin gayreti içerisindedir ve geleceğe dair kaygılar yaşamaktadır. Çayın toplanmasının bile rısk altında olduğu bir ortamda bu kaygıların acilen giderilmesi ve çay üreticilerinin talepleri yerine getirilmelidir” dedi

Özel sektör verilen fiyatın altında çay almamalıdır


CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, “çay sezonunda yoğunluğun başlaması ve Çaykur kontenjan uygulaması nedeniyle özel sektörün alım fiyatlarını daha da aşağıya çekmeye başlamıştır. “Doğuş çay üreticilere çektiği mesajlarda peşin alımları 2.70 TL’ ben yapacağını açıklamıştır İlgili süreçte diğer özel sektör Fabrikaları da benzer şekilde uygulamaları ilan etmeye başlamıştır.
İlgili kota uygulamaları çay alım yerindeki sorunlar, açıklanan yaş çay zammının son 20 yılın en düşük fiyatı olması ve salgın nedeniyle artan ekonomik mağduriyetlerini engellemek adına çay fiyatlarını taban fiyat olarak yeniden açıklamak, kotayı artırmak ve özel sektörün taban fiyatın altında alım yapmasının önüne geçmek gerekmektedir.

Bayraktutan,Bakan pakdemirlinin cevaplamasını istediği şu soruları sordu;

*19 Mayıs 2020 tarihinden itibaren vatandaşa kontenjan uygulayan ve her gün kontenjan miktarını düşüren Çaykur kaç bin ton çay almıştır.
*Çaykur’ un sezon öncesi duyurduğu 44 maddelik önlem planına hangi gerekçelerle uyulmamıştır. Bu durumda ortaya çıkan mağduriyetleri gidermek adına bakanlığınızın nezninde hangi çalışmalar yürütülmektedir.

*Özel sektörün açıklanan yaş çay alım fiyatının altında alım yapmasının yasaklanması adına bakanlığımız nezninde yürütülen bir çalışma mevcut mudur?
*Üreticilerin mağdur edilmesinin önüne geçme adına ilgili yasal düzenleme yapılacak mıdır? 
Bir takvim açıklar mısınız?
*Çay üreticilerimizin mağduriyetinin giderilmesi adına ortaya koydukları talepleri ilgili bakanlıklarla ortak bir çalışma neticesinde ne zaman hayata geçireceksiniz?
Bir takvim açıklar mısınız?  şeklinde sorular yöneltti.
Şimdi merakla beklene bakan Pakdemirlinin CHP'li vekil Bayraktutan'ın sorularına ne yanıt verecek*dedi

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV