CHP’li vekiller gerçeği söylemiyor

banner100

13 Ağustos 2020 Perşembe

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

CHP’li vekiller gerçeği söylemiyor

Sağlık müdürlüğünden CHPP li vekillere yanıt

23 Temmuz 2020 Perşembe 12:52
Bu haber 2053 kez okundu
CHP’li vekiller gerçeği söylemiyor
 CHP’li vekiller gerçeği söylemiyor

Sel felaketi sonrası tartışmalar devam ediyor

Kuzeytvnet-

Geçen hafta Çayeli ve İkizdere’de yaşanan sel felaketi sonrası incelemeler gerçekleştiren CHP heyeti gözlemlerini Rize il başkanlığında düzenledikleri bir basın toplantısıyla açıklamışlardı.

CHP Trabzon milletvekili Ahmet Kaya, Denizli milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Samsun milletvekili Neslihan Hancıoğlu, düzenledikleri ortak basın açıklamasında Heyet adına açıklama yapan CHP Denizli milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Çayeli’nin Köprübaşı köyüne bağlı Tüysüzler Mahallesinde yaşananların ihmalleri göz önene serdiğini, Mahallede sele kapılan Havva Tüysüz ve torunu Gökdeniz Tüysüz’ün 10 saat boyunca yaralı şekilde kurtarılmayı beklediğini belirtmişti.

Karaca, “Havva teyzemiz kendisine zamanında ulaşmayan sağlık ve kurtarma ekipleri nedeniyle 10 saat sonra iç kanama nedeniyle yaşamını yitirdi. Eğer köylülerin devlet yetkililerine ulaştığı anda bölgeye ekipler gelebilseydi, Havva teyzemiz hayatta olabilirdi. Yine Havva teyzemizin torunu Gökdeniz ise 10 saat boyunca ayağına saplanan cisim nedeniyle ağır şekilde yaralanmış. Geç müdahale nedeniyle oluşan enfeksiyondan kaynaklı ikinci ameliyatını oldu” diyerek yetkilileri suçlamıştı.

Sağlık müdürlüğünden CHP’li vekillere yalanlama

Sağlık müdürlüğünden yapılan açıklamada CHP’li vekillerin gerçeği söylemediğini yaşanan sel felaketi karşısında görevli tüm ekiplerin büyük duyarlılıkla çalışmalarını yürüttüğü,112 Acil Sağlık ekiplerinin zamanında gitmediği ve hava ambulansının görevlendirilmediği yönündeki bazı iddialar üzerine kamuoyunda yanlış algı ve bilgi kirliliği oluşmaması adına bu açıklamaya gerek görülmüştür denilen açıklamada şunlar aktarıldı;

“13 Temmuz tarihinde saat 18.00 civarında yoğun yağış nedeniyle bölgede sel ve heyelan meydana gelmiştir. Olası yaralılara hızlı ulaşabilmek amacıyla derhal helikopter ambulans seçeceği denenmiş, ancak yoğun hava muhalefeti nedeniyle ne helikopter ambulansımız ne de jandarmaya ait helikopter uçuş gerçekleştirebilmiştir.

RİKE ekibi olay yerine yönlendirildi

Afet meydana geldiği dakikalarda bölgeye 14 adet 112 ambulansı ve 2 UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) görevlendirilmiştir. Ayrıca tamamı Rizeli dağcılardan oluşan gönüllü RİKE (Rize Arama Kurtarma Ekibi) ekibi de olay yerine yönlendirilmiştir.

Köprübaşı Köyü’ndeki 3 yaralı ihbarı 112 hattımıza düştüğü andan itibaren köye ulaşabilmek için yoğun bir çaba içine girilmiştir. Ancak köye giden tüm yollar sel felaketinden dolayı tahrip olmuştur.

Zorlu bir uğraştan sonra yaralılara ulaşılmıştır

Alternatif köy yolları da değerlendirilerek en kısa yol seçilmiş ve iş makinaları, arazi tipi araçlar ve ambulanslarımız bölge insanımızın rehberliğinde yola çıkmıştır. Arama kurtarma ekiplerimiz yolun bir kısmında araçlarla ilerleyerek, bir kısmında ise yürüyerek, yoğun ve zorlu bir uğraştan sonra yaralılara ulaşmış, durumu ağır olan yaralımıza olay yerinde ilk müdahale sağlık ekiplerimiz tarafından yapılmıştır. Durumu ağır olan vatandaşımız saat 03.30’da ambulans ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine ulaştırılmış, ancak burada yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir.

49 vatandaşımıza yürüyerek ulaşılmıştır

Bunun yanı sıra UMKE ekiplerimiz başta olmak üzere sahadaki sağlık personelimiz afet süresince olaydan etkilenen 14 vatandaşımızı daha hastanelere nakletmiştir. Yine UMKE ve RİKE ekiplerimiz Ağaran Şelalesinin yanındaki pansiyonda mahsur kalan 49 vatandaşımıza yürüyerek ulaşmış ve onların tahliyesini gerçekleştirmiştir.

Sel felaketinde arazideki mevcut yollar çok ciddi şekilde zarar görmüş olmasına ve tüm diğer zorlu koşullara rağmen sağlık personelimiz her zaman olduğu gibi bu afette de görevini zamanında ve büyük bir fedakârlıkla yerine getirmiştir.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV