CHP li başkan söz kesmede! Arhavi halkı HES karşıtı eylemde!

banner100

22 Eylül 2020 Salı

İddia: Mesut Yılmaz'dan umut kesildi

CHP li başkan söz kesmede! Arhavi halkı HES karşıtı eylemde!

CHP’li Başkan HES projelerine karşı değil mi?

06 Ağustos 2020 Perşembe 14:32
Bu haber 1786 kez okundu
CHP li başkan söz kesmede!  Arhavi halkı HES karşıtı eylemde!
CHP li başkan söz kesmede!  Arhavi halkı HES karşıtı eylemde!

CHP’li Başkan HES projelerine karşı değil mi? 

Gençağa KARAFAZLI -Arti Gerçek -Kuzeytvnet-

MNG holdingin Arhavi’nin kamilet vadisinde yaptığı HES projesinin ardından,  bu kez Arhavi’nin Pilarget vadisinde Nafiz Kurdoğlu’nun sahibi olduğu, AB Enerji firması tarafından yapılacak olan,  Saka 1 ve Saka 2 HES projelerine karşı,  Arhavi Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği tarafından, geçen hafta Pilarget vadisinde Ulukent ve Balıklı köylülerinin de katıldığı çevre bilgilendirme şenliği gerçekleştirilmişti. 

Yapılan çevre bilgilendirme şenliğine, Rize’nin Fındıklı belediye başkanı Ercüment Şahin Cervatoğlu, Fındıklı CHP ilçe başkanı Kadirhan Kadıoğlu, Kemalpaşalı gençler, CHP Artvin eski milletvekili Av. Yüksel Çorbacıoğlu, Arhavi eski Belediye başkanı Mehmet Çorbacıoğlu, Arhavi doğa koruma derneği sözcüsü Erdoğan Güler AKP Artvin il genel meclis başkanı Hüseyin Uzunhasanoğlu, Fındıklı dereleri koruma platformu üyeleri ile Arhavi Belediye başkan yardımcısı, Engin Erkan’ın yanı sıra çok sayıda yaşam savunucusu ve HES karşıtı köylüler katılmışPilarget doğa ve yaşam derneğinin HES karşıtı düzenlediği böylesi önemli bir şenliğe ise Arhavi belediye başkanı Vasfı Kurdoğlu’n katılmaması çeşitli yorumlara neden oldu.
Geçen ay yapılan Artvin il genel meclisinde ki oylamada 3 CHP li üyenin katılmaması sonucu 1 oyla Pilarget vadisinde HES yapılmasının önünü açan oylama sonrası başta Pilarget halkı ve yaşam savunucuları büyük tepki göstermişti. 

CHP’li başkan yardımcısı namus ve şeref sözü verdi 

Pilarget doğa ve yaşam derneğinin düzenlediği HES karşıtı şenliğe katılan CHP Arhavi belediye başkanı yardımcısı Engin Erkan katılmış ve CHP’li üyelerin oylamaya katılmaması sonrası Pilarget vadisinde HES yapılmasının önün açılması ve halkın tepki göstermesine yönelik CHP adına bir açıklama yaparak halktan özür dilemişti. 

CHP li Erkan şenlikte halktan özür dilediği konuşmasında ; “bir yanlışlık oldu bu düzeltilecek bir yanlışlıktır. Sizlere namusum ve şerefim üzerine söz veriyorum CHP li üyeler gelecek aslanlar gibi HES karşıtı oy verecekler namus sözü veriyorum” diyerek Ulukent ve Balıklı köylülerine namus sözü verdi. 

Belediye başkanı HES eylemine değil söz kesme gününe gitmiş 

Artı Gerçek Rize muhabirleri ,  CHP  li Arhavi belediye başkanı Vasfı Kurdoğlu’nun böylesi önemli (HES) bir etkinliğe gelmemesinin nedenlerini araştırdı. 
Kamilet vadisinin MNG holding tarafından katledilmesi ve  günlerce vadiden çamur akmasına Türkiye'de ki tüm yaşam savunucuları ile Arhavi halkı tepki göstermiş Arhavi belediye başkanı Vasfi Kurdoğlu' ise yaşananlar karşısında sesiz kalmıştı.
Başkan Kurdoğlu'nun bu tutumu Kuzeytvnet ekranlarında canlı yayına katılan Arhavi yaşam savunucuları tarafından tepkiyle karşılanmıştı.
Pilarget vadisinde yaşananlar sonrası  CHP Arhavi ilçe teşkilatından edinilen bilgilere göre, Belediye başkanı Vasfı Kurdoğlu’nun HES karşıtı şenliğin yapıldığı gün oğlunun baldızının Şavşat ilçesinde söz kesme gününe gittiği,
Anı defteri uygulaması kapsamında yeni doğan bebeklerin ailelerine ziyaretler yaptığı HES konularında ise hiç bir şekilde görüş bildirmediği  belirtildi. 

Başkan Kurdoğlu bebekli aileleri ziyaret ediyor

AB enerji sahibi akrabası o nedenle uzak kalıyor
Arhavi belediye başkanı Vasfı Kurdoğlu’nun HES karşıtı etkinliğe katılmamasının asıl nedeninin akrabalık ilişkileri olduğuna dikkat çeken Arhavili birçok yurttaş ve ve bazı CHP li üyeler Başkan Kurdoğlu’nun bu tavrı karşısında olumsuz görüşler beyan ettiler.
Arhavili yurttaşlar; “Belediye başkanı Vasfı Kurdoğlu kaçak güreşmeyi seviyor çünkü HES projelerinin arkasındaki isim Nafiz Kurdoğlu onun akrabası. Belediye başkanı Vasfı Kurdoğlu Arhavi Kamilet vadisini katleden aslen Arhavili olan MNG holdinge karşıda yeterli tepkiyi göstermemişti. Şimdi ise aynı tutumu akrabası olan Nafiz Kurdoğlu’na karşı çıkmamakla gösteriyor. Direk işin içerisinde girmekten se nişan tören bahaneleriyle HES karşıtı etkinliklerden kaçıyor. Başkan bu tur etkinliklerde her zaman kendisine gidecek bir yer buluyor.”
 

Arhavili yurttaşlar Belediye başkanı Vasfı Kurdoğlu’nun geçmişine de dikkat çekiyor.

Yurttaşlar ; “CHP'den seçilen Vasfı Kurdoğlu vadilerin HES’lerle yok olmasından dolayı bir rahatsızlık duymadığı gerecektir. Başkan Kurdoğlu, geçmişte (1994 ve 1999 yılları arasında DYP ve ANAP partilerinden belediye başkanlığı yapmış bir isimdir.  

Bugün HES’lere karşı olduğunu söyleyen CHP Arhavi’de seçimi alabilmek için HES lere karşı bu derece duyarsız olan bir ismi, feodal ilişkileri ve seçimi kazanabilmek için aday göstermiş ve seçimleri kazınmıştır. Burada CHP kazanmış olsa da uzun vadede Arhavi halkının kaybetmiş olduğu gerçeği ile karşı karşıyayız” diyerek belediye başkanı Vasfı Kurdoğlu’nun HES karşıtı etkinliğe katılmamasına tepki gösterdiler. 

Pilarget vadisi halkı HES karşıtı eylemlerde

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV