CHP il başkanı başka vekili başka telden çalıyor!
14 Temmuz 2020 Salı

FLAŞ HABER, AKP ‘li başkanın eşi ile ilgili habere yasak

CHP il başkanı başka vekili başka telden çalıyor!

CHP de çaykur açıklamaları kafa karıştırdı.

27 Haziran 2020 Cumartesi 00:29
Bu haber 2973 kez okundu
CHP il başkanı başka vekili başka telden çalıyor!

CHP il başkanı başka, vekili başka telden çalıyor!

CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz ,Çaykurun özele paketsiz, açık kuru çay satmasının kendilerinin alanına girmediğini açıklarken, CHP milletvekili Bekaroğlu tam aksi açıklamayla “Çaykur’un özele kuru çay satmasının Çaykur ve üreticiyi zarara uğrattığını” belirterek konuyu TBMM taşıdı.


Gençağa KARAFAZLI -Kuzeytvnet -Özel Haber

Çay işletmeleri genel müdürlüğünün geçtiğimiz aylarda özel sektör firmalarına maliyetin altında çay satması çeşitli tepkilere neden olmuştu.

Bazı STK temsilcileri ve çay üreticileri  Çaykur genel müdür vekili Yusuf Ziya Alim'in  övünerek açıkladığı kuru çay satışlarına tepki göstermişti.

CHP’ de çay ve çaykur konusunu sıkça gündeme getirerek konuyu vekilleri aracılığıyla TBMM’ye taşımış, ilgili bakanlığa sorular yönelterek çay ve çaykuruın içerisinde bulunduğu sorunların çözümü ve araştırılması için önergeler vermişti.

CHP nin bu konularda verdiği önergeler İyi Parti, HDP den destek görürken AKP ve MHP den beklenen destek gelmediği gibi, önerge üzerine konuşan Akp Rize milletvekili O.Aşkın Bak “çay ve çaykur'da sorun yok, olsaydı çay üreticileri AKP ye 3 millet vekili verir miydi" şeklinde açıklamalarda bulunmuş, araştırma önergesi red edilmişti.

Öte yandan   İran’dan gelen ve İkizdere’de devrilen çay yüklü tır’dan yollara saçılan ve “Rize'nin susurluk'u ' diye adlandırılan ithal çayın gerçek muhatabının bugüne kadar bulunmaması ve çayın menşe sinin ve de kalitesinin ne olduğunun açıklanmaması,  çayın kaçak olduğu ve Rize'de önemli bir isme getirildiği iddialarının gündemde sıcaklığını korumaya devam ettiği bir süreçte ,Mayıs çay kampanyası ve çay alımlarında yaşanan sorunlarla ilgili çeşitli konuları dile getirin CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz'in 2 gün önce Çaykur’la ilgili yaptığı kimi açıklamalar kamuoyunda şaşkınlığa yol açtı. CHP Rize il başkanı Deniz, bir grup İnternet yayıncısıyla kahvaltıda bir araya gelmiş, burada yaptığı açıklamada Çaykur'un satışını gerçekleştirdiği tonlarca kuru çay ile ilgili değerlendirmede bulunmuş, konuşmasında akıllara durgunluk verecek ifadeler kullanmıştı.

Çaykur’ un çay satışları bizlerin ilgi alanında değil

CHP il başkanı Saltuk Deniz ,toplantıda çaykur’un kuru çay satışlarının kendilerini ilgilendirmediği belirterek kamuoyunu şaşırtan şu açıklamaları yaptı.

"Çaykur’ un çay satışları bizlerin ilgi alanında değil. Çaykur belediyelere de satar vatandaşa da satar, kamuya da satar askeriyeye de satar, burada eleştirilecek konu o değil. Çaykur’un kuru çay olarak vermesi değil paketlemesi vermesi konuşulmalı..”


Çaykur stoklarını eritmek için böyle bir hamle yapmış olabilir.

“Bizim orada eleştirmiş olduğumuz konu şuydu. Çünkü insanlar ÇAYKUR’ un çayını alacaklar kendi paketleriyle satacaklar. Eğer alınan çayların ÇAYKUR’ un kuru çayından alınıp paketlenmiş ise bu sorun değil. Ama bu ibare yoksa sadece belediyenin aldığı çay değil ÇAYKUR’ un özel sektöre de sattığı bir çay var. Çaykur stoklarını eritmek için böyle bir hamle yapmış olabilir.”

Çay satışlarını takip etmeyiz gerek yok

“Biz Çaykur’un satışlarını takip etmeyiz, etmemize de gerek yok. Burada tartışılması gereken konu belediyelere satılıp satılmaması değil. Çaykur’ da Liva denen bir firma var, o firmaya yapılan bir satış var, Arhavi Belediyesi bu firmadan çayı alıp, kendisi paketleyip satıyor.  Arhavi Belediyesi bu yıl ve ya önümüzdeki yıl kendi Çay fabrikasını hizmete sokacak." dedi.

CHP il başkanı başka vekili başka telden çalıyor!

CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz, bu sözlerle çaykurun özel sektöre çay satmasına destek verirken, CHP'li İstanbul milletvekili Rize'li Prof: Dr.Mehmet Bekaroğlu tam aksi ifadelerle bu tür açıklamalara karşı çıkıyor.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, yaptığı açıklamada ÇAYKUR'un, bazı özel çay firmalarına paketsiz çay satmasını eleştirdi. 

Maliyetin altında yapılan bu satıştan dolayı kamunun zarara uğratıldığını  belirten Bekaroğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi.

Alim  kamuyu zarara uğrattı

Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim'in 16 Ocak 2020'de yaptığı; özel çay firmalarına, talepleri üzerine 16 bin ton paketsiz tasnifli çay satışı yapıldığı açıklamasını hatırlatan Bekaroğlu, Doğuş Çay'a 10 bin ton çayın 18 tl'den satıldığını, bu fiyatın maliyetin altında olduğunu, ihalesiz ve paketsiz olarak çay satışının, bazı firmalara avantaj sağlayarak hem serbest rekabet ortamını bozduğunu hem de kamuyu zarara uğrattığını belirtti.

ÇAYKUR'un paketsiz çay satmasının doğru bir uygulama olmadığını vurgulayan Bekaroğlu, açıklamasında ÇAYKUR yetkililerinin savunma olarak belirttiği “2018 yılının çayı olduğu için 2018 fiyatından sattık" demelerinin anlamsız olduğunu ifade ederek, "Stok maliyeti eklendiğinde satış fiyatının maliyetin altında kaldığı ortaya çıkmaktadır." dedi.

Alim Bazı özel firmaları kayırdı 

Bu şekilde kaliteli ÇAYKUR çayının başka firmaların paketlerine girerek satılmasının ÇAYKUR markasına zarar verdiğini, ayrıca haksız rekabete yol açtığını, bir takım özel kişi ve firmalara; kayırmacılık yapılarak haksız kazanç elde etmeleri için avantaj sağlandığını kaydeden Bekaroğlu, Bakan Pakdemirli'ye ÇAYKUR'un paketsiz kuru çay satmasının ve maliyetinin altında yapılan bu ticaretle kamunun zarara uğratılmasının nedenini sordu.

Bugüne kadar hangi firmalara, hangi fiyattan, ne kadar miktar kuru çay satıldığını soran Bekaroğlu, ihalesiz olarak ÇAYKUR'un bu satış kararını kimlerin baskısı ile yaptığının açıklanmasını istedi..

Şimde kafaları kurcalayan soru şu; CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz, Çaykurun özel sektöre açık, paketsiz kuru çay satışına destek verirken CHP'nin milletvekili Mehmet Bekaroğlu bu satışlara neden karşı çıkıyor?

Kamuoyu şimdi bu sorunun cevabını merak ediyor!

CHP il başkanı Saltuk Deniz bu çelişkili durumu bakalım nasıl açıklayacak ..

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV