CHP heyeti sel bölgesindeki büyük ihmallere dikkat çekti

banner100

13 Ağustos 2020 Perşembe

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

CHP heyeti sel bölgesindeki büyük ihmallere dikkat çekti

DERE YATAKLARI DEĞİŞTİRİLMİŞ

16 Temmuz 2020 Perşembe 21:28
Bu haber 1700 kez okundu
 CHP heyeti sel bölgesindeki büyük ihmallere dikkat çekti
 CHP heyeti sel bölgesindeki büyük ihmallere dikkat çekti

Gençağa KARAFAZLI- 

Sel felaketinin yaşandığı Çayeli ve İkizdere ilçelerini ziyaret eden CHP heyeti sonrasında il binasında gözlerini aktararak, yaşanan büyük ihmallere dikkat çekti.

Rize Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Örgütü, il binasında Çayeli ve İkizdere ilçelerinde yaşanan ve 2 kişinin hayatını kaybettiği sel ile ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi. Çayeli ve İkizdere’de incelemeler gerçekleştiren CHP heyeti toplantıda gözlemlerini açıkladı. Toplantıya CHP Trabzon milletvekili Ahmet Kaya, Denizli milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Samsun milletvekili Neslihan Hancıoğlu, CHP Rize il ve ilçe başkanlarının yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. 

Heyet adına açıklama yapan CHP Denizli milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Çayeli’nin Köprübaşı köyüne bağlı Tüysüzler Mahallesinde yaşananların ihmalleri göz önene serdiğini söyledi. Mahallede sele kapılan Havva Tüysüz ve torunu Gökdeniz Tüysüz’ün 10 saat boyunca yaralı şekilde kurtarılmayı beklediğini belirten Karaca, “Havva teyzemiz kendisine zamanında ulaşmayan sağlık ve kurtarma ekipleri nedeniyle 10 saat sonra iç kanama nedeniyle yaşamını yitirdi. Eğer köylülerin devlet yetkililerine ulaştığı anda bölgeye ekipler gelebilseydi, Havva teyzemiz hayatta olabilirdi. Yine Havva teyzemizin torunu Gökdeniz ise 10 saat boyunca ayağına saplanan cisim nedeniyle ağır şekilde yaralanmış. Geç müdahale nedeniyle oluşan enfeksiyondan kaynaklı ikinci ameliyatını oldu” dedi.
 
DERE YATAKLARI DEĞİŞTİRİLMİŞ
2 kişinin yaşamını yitirdiği Köprübaşı ve Sarısu köylerine 3 gündür hiçbir devlet yetkilisinin gitmediğini ifade eden Karaca, “Vatandaşımızın hayvanları sele kapılmış ve 3 gündür derenin kenarında duruyor. Hem halk sağlığı için hem de vatandaşların o manzara ile 3 gündür baş başa bırakılması da ayrı bir dramdır” diye belirtti. Tüysüzler Mahallesinde bulanan 40 hanenin her an sel riski ile karşı karışa olduğunu vurgulayan Karaca, bu evlerde yaşayan yurttaşların daha güvenli bir yere taşınmak için yaptığı başvuruların yıllardır dikkate alınmadığını kendilerine söylediğini ifade etti. 
GÖZLEMLER RAPORLAŞTIRILACAK 
Bu bölgelerde dere menfezlerinin daraltıldığına ve dere yataklarının değiştirildiğine dikkat çeken Karaca, bu derelerin en küçük yağmurda bile taşma riski ile karşı karşıya olduğunu dile getirdi. Karaca ayrıca selde taşan Aşıklar Deresinin ıslahı için ayrılan ödeneğin de başka yerlerde kullanıldığını tespit ettiklerini belirtti. Heyetin tüm gözlemlerinin rapor haline getireceğini dile getiren Karaca, selin etkilerinin bu kadar büyük olmasının nedenlerini ve alınması gereken önlemlerin neler olacağını kamuoyu ile paylaşacaklarını da sözlerine ekledi. 

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV