Çaykurun Kota oyunu Kota arttı, alınacak çay miktarı düştü!
01 Haziran 2020 Pazartesi

CHP’li vekilden şok iddia, “zarar eden Çaykur fetöcü bir tv’nin uydu kirasını ödüyor!

Çaykurun Kota oyunu Kota arttı, alınacak çay miktarı düştü!

Cumhur başkanı Erdoğan'ın müdahale etmesini istediler

18 Mayıs 2020 Pazartesi 15:12
Bu haber 1492 kez okundu
Çaykurun Kota oyunu Kota arttı, alınacak çay miktarı düştü!
Çaykur Koronavirüs Salgını Nedeniyle alımlarını artıracağına düşürdü. Geçen yıl 750 bin ton Çay alan Çaykur bu yıl 650 bin ton Çay alacağını açıkladı. Üretici yine ozel Kuruluşlara mahkûm. 

Gençağa KARAFAZLI-Kuzeytvnet-Rize Özel haber 

Çay üreticileri çay kur genel müdür vekili Y.Ziya Âlim’in açıklamaları sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi.

Çaykur genel müdür vekili Yusuf Ziya Alim bugün düzenlediği basın toplantısında çayda uygulanan 500 kg kotayı 600 kg yükselttiklerini açıkladı. Alim, bu açıklamanın ardından ise geçen yıl aldıkları yaş çaydan daha az çay alacaklarına da vurgu yaptı.

Âlimin bu açıklaması üreticinin kafasını karıştırdı. Bir çok üretici Alim’in açıklamaları sonrası “ bunun sonucu özel sektöre mahkûmiyettir “ diyerek Alim’e tepki gösterdi cumhur başkanı Recep tayip Erdoğan’ın yaşananlara müdahale etmesini istediler.

100 BİN TON ÇAY DAHA AZ ALACAK

Çaykur Genel Müdür Vekili Alim, 2017 yılında 525 bin ton, 2018’de 732 bin ton, 2019’da da 750 bin ton yaş çay alındığını hatırlatarak, şunları kaydetti: “Bu yıl da bizim almamız gereken kota 650 bin ton civarındadır. Acele etmeden günlük kotamız neyse ona göre çalışalım. Çaykur’un günlük kotası 9 bin 100 tondur. Bunun üzerine çıkınca çayı işleyemeyeceğiz ve çay yanacak, mille servete yazık olacak. Günlük kota neyse o kadar toplanmalıdır.

En az 3 gün çay toplama randevusu var, her aile kendi çayını toplayabilecek. Çay alımında bir sıkıntı olmayacak. Bu yılki yaş çay kotamız 600 kilo olacaktır, bu da son yılların en büyük kotasıdır. Geçen sene 750 bin ton çay aldık, 140 bin ton kuru çay ürettik. Yılbaşı stokumuz 120 bin ton civarındaydı. Bugünkü stokumuz 63 bin ton civarında. Bu çay satılmasaydı kotayı 600 kilo yapamazdık. Koronavirüs nedeniyle tarihinde görülmemiş 40 bin ton çay satıldı” dedi.

BİZİ ÖZEL SEKTÖRE MAHKÛM EDİYORLAR

 Çaykur’un kotayı artırıp, alacağı 750 bin toplam çay miktarını 650 bin tona düşürmesi, üreticinin kafasını karıştırdı. 

Alimin bu açıklamasıyla, üretici bunun sonucu özel sektöre mahkûmiyettir, bu zor şartlarda Çaykur alım miktarını artırmayıp düşürerek üreticiyi zora sokmaktadır.

Açıklama yapan üreticiler,” zaten yaş çay taban fiyatı ile mağdur edildik, özel sektör ise fırsatçılık yapıp yaşanan pandemi nedeniyle peşin paraya ihtiyaç duyan üreticilere çağrı yapıp, 3 TL ve daha altında çay alımı yapacağını açıklamaktadır. 

Bu durumda Çaykur yıllık hedefini geçen yıl 750 bin ton bu yıl ise 650 bin ton yani 100 bin ton azaltarak biz üreticileri, istismarcı özel sektörün kucağına itmektedir.” demekteler.
 

ERDOĞAN MÜDAHALE ETSİN

Üreticiler, Cumhurbaşkanı R.T.Erdoğan’a çağrıda bulunarak özel sektörün bu istismarının önüne geçmesini ve gerekirse bunun İçin Cumhurbaşkanlığının kararnameyle olaya müdahil olmasını ve istismarı önlemesini istemekteler...

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV