ÇAYKUR’UN KAPASİTESİ,KOTASI ARTSA DA ALDIĞI ÇAYIN MİKTARI DEĞİŞMİYOR
14 Temmuz 2020 Salı

FLAŞ HABER, AKP ‘li başkanın eşi ile ilgili habere yasak

ÇAYKUR’UN KAPASİTESİ,KOTASI ARTSA DA ALDIĞI ÇAYIN MİKTARI DEĞİŞMİYOR

İŞİN SIRRI NE ACABA?

27 Haziran 2020 Cumartesi 01:19
Bu haber 3269 kez okundu
ÇAYKUR’UN KAPASİTESİ,KOTASI ARTSA DA ALDIĞI ÇAYIN MİKTARI DEĞİŞMİYOR
 ÇAYKUR’UN KAPASİTESİ,KOTASI ARTSA DA ALDIĞI ÇAYIN MİKTARI DEĞİŞMİYOR. İŞİN SIRRI NE ACABA?

Gençağa KARAFAZLI -Kuzeytvnet-
Çaykur, özel çay fabrikalarının devreye girmesiyle birlikte uzun yıllar yeni bir çay fabrikası yapmadı. Günlük 6.000-6500 ton kapasiteyle alımlarını sürdürdü. Ancak, özel sektörün günlük çay işleme kapasitesi Çaykur’u geçince bu kez kapasite artırımı arayışlarına girildi ve kapasite artırımlarıyla Çaykur’un günlük yaş çay işleme kapasitesi 9.000 tona ulaştırıldı.

 Yaş çay alımlarında artma yerine azalma oluyor

Ancak garip ki, bu kapasite artırımına rağmen Çaykur neredeyse yıllar öncesi kadar yaş çay satın alıyor.

Çaykur, bu yıl 1. Sürgünde aldığı toplam 245 bin ton yaş çayla neredeyse 2015 yılında 1. Sürgünde alınmış olan 231 bin ton rakamına yaklaştı..

Hatırlanacağı gibi Çaykur 2017 yılında kampanya toplamında da aldığı 514 bin ton çayla, 594 bin ton yaş çay alınan 2009 yılının bile altına düşmüş, “Çaykur Özel Sektöre kıyak ediyor” tartışmalarına yol açılmıştı.

Bu yıl 1. Sürgünde alınan 245 bin ton çay ile birlikte yeniden benzer tartışmalar yaşanmaya başlandı.

Kota geçen yıldan daha fazla artırılmış olmasına rağmen, günlük çay işleme kapasitesi % 50 daha artmışken nasıl oluyor da yaş çay alımlarında artma yerine azalma oluyor? 
Bu sorunun cevabı hala bulunabilmiş değil.!

Üretici özele mahkum edildi

Çaykur, bu yıl kotayı artırdığını açıklarken tarihinde ender rastlanacak şekilde kampanyayı oldukça geç açtı. Bu ise üreticiyi düşük fiyatla yaş çay satın alımı yapan özel sektöre mahkum ettiği gibi, Çaykur’un kotasını yükseltmesini de anlamsız hale getirdi. 
Çaykur geçen bazı yıllarla mukayese edildiğinde, 1. Sürgün çay alımlarının süresini kısa tuttu ve böylece alımlar geçen yılın altına düştü.

Garip şeyler dönüyormu?
Öte yandan kampanyanın geç açılması çayların kartlaşmasına yol açtığı için , bazı basın yaltakçılarının iddia ettiğinin aksine çayın kalitesi düştü.
Oysa, 1. Sürgün çay, çayın en kaliteli çayı olduğu için, 1. Sürgün çay alımlarının erken başlatılması halinde hem Çaykur daha çok çay satın alabilecek, hem de çayın kalitesi yükselmiş olacaktı.

Bütün bu olup bitenlere baktığımızda sektörde garip şeylerin döndüğü yönünde kuşkular duymamak mümkün mü?

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV