ÇAYKURUN İŞİ ALLAHA KALDI DUALARLA ÇAY SATACAK
21 Şubat 2020 Cuma

Erdoğan'ın Köylüleri Gözaltına Alındı

ÇAYKURUN İŞİ ALLAHA KALDI DUALARLA ÇAY SATACAK

18 Ocak 2020 Cumartesi 15:43
Bu haber 1016 kez okundu
ÇAYKURUN İŞİ ALLAHA KALDI DUALARLA ÇAY SATACAK

ÇAYKURUN İŞİ ALLAHA KALDI DUALARLA ÇAY SATACAK

Gençağa Karafazlı. Eren Birce Karafazlı. Rize

 

Çay işletmeleri genel müdürlüğü kuru çay satışlarında beklediği satışları gerçekleştiremediği için 81 il de satış mağazaları açmaya başladı.

 

Çaykur Genel Müdürlüğü tarafından yeni geliştirilen bir konsepte kuruma ait uygun noktalarda yapılan,  Çaykur Çay Satış Mağazalarının ikincisi, Giresun’un Tirebolu İlçesi, Çaykur Çay Fabrikası önünde mağazası çaykur genel müdür vekili Yusuf Ziya Âlim’in katılımıyla dualarla açılış gerçekleşti.

 

Öte yandan Kuru çay satamayan Çaykur, çaykur tarihinde bir ilke imza atarak özel sektörde faaliyet gösteren DOĞUŞ ÇAY A.Ş ye yaklaşık 15 bin ton kuru çay LİPTON A:Ş ye ise 5 bin ton vadeli kuru çay sattı.

Çaykur tarihinde ilk kez yaşnan bu olaya vatandaşlar ve bazı siyasi parti temsilcileri tepki gösterirken çaykur tam kadro Giresun’un Trebolu ilçesinde dualarla açılışını yaptığı çay satış reyonunu ile ilgili vatandaşlar (çaykurun işi Allaha kaldı) diyerek tepki gösterdi.

 

Vatandaşlar tepki gösterdi.Çaykurun işi Allaha kaldı

Trebolu da açılışı yapılan çay satış reyonu ile ilgili haberlerin yerel medyada yer alması sonrası çay üreticisi vatandaşlar çeşitli tepkiler gösterdi.

Kemal Genç adlı vatandaş;" bunun adı tam anlamıyla rezilliktir. Çaykur geçtiğimiz günlerde özel sektöre 22 TL den 15 bin ton kuru çay sattığını açıkladı. Bu fiyat maliyetinin de altında bir fiyat bu çaykur için zarar demektir.2019 yılı Çay satışlarında rekoru kıracağız dedikleri biz süreçte kuru çay satışı gerçekleştiremeyen çaykur özeli ihya ederken kendisi çay satış reyonlarını dua ile gerçekleştirerek çay satmanın peşinde demek ki çay kurun işi Allaha kaldı"

 

Çaykur dualarla yönetiliyor

Bir başka çay üreticisi Salih Yılmaz ise;"  dualarla çay satılmıyor satış politikası olmayan bir kurumun dualarla çay satmaya kalkması çaykurun nasıl yönetildiğinin açık bir göstergesidir.

2019 yılı yaş çay kampanyasında üreticiye kontenjan ve kota uygulayan üreticiyi özele mahkûm eden çaykur kendisi aldığı çayı pazarlayamayarak, özel sektöre maliyetinin altında kuru çay satması çaykurun sonu demektir. Çay satış reyonları açmakla çay kurun çay satması zor. Devletin en önemli kurumlarında çay satamayan çaykur bu gidişle özel sektöre teslim olacak" şeklinde tepki gösterdiler.

 

CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz ise; "bu yapılan üreticiye haksızlıktır. Çaykur kendi ayağına kurşun sıkmıştır. Kuru çay maliyetinin altında yani zararına özel sektöre çay satmak kendini inkar etmektir. Çaykur tarihinde bu ilk yaşanan bir olaydır. Demek ki çaykur yönetilemiyor. Çay kurun çay satış politikası iflas etmiştir. Özel sektöre 20 ve 22 TL den çay satan çaykur bu fiyatlarla vatandaşa çağrı yapsaydı rahatlıkla bu çayı satabilirdi! Vatandaşlar da uygun fiyata çay almış olurdu. Bu durum özel sektörün işine gelmiştir çünkü özel sektör artık çay almasına gerek kalmayacak çünkü maliyetinin altında çay alma şansı varken neden çay üretsin ki? çaykur bu uygulamasından acilen vaz geçmeli çaykur daha fazla zarara uğratılmadan devletin resmi kurumlarına nasıl çay satabileceğini planlamalıdır.

Çaykur dan kuru çay maliyetin altında alan bu firmalar maalesef Devletin THY ve Askeriye olmak üzere bir çok kuruma daha pahalıya satarak büyük bir rant elde etmektedir" dedi

 

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV