Çaykurun fire ve kalite oyunu Eksper ve üreticiyi kavga ettirtecek!
06 Nisan 2020 Pazartesi

İstanbul’dan Kaçan Pozitif hasta Fındıklı’da yakalandı!!!

Çaykurun fire ve kalite oyunu Eksper ve üreticiyi kavga ettirtecek!

22 Ocak 2020 Çarşamba 13:52
Bu haber 1784 kez okundu
 Çaykurun fire ve kalite oyunu Eksper ve üreticiyi kavga ettirtecek!
 Çaykurun fire ve kalite oyunu

Gençağa Karafazlı-Ali Oasman Ertaş-Gençağa Karafazlı-
Çay işletmeleri genel müdürlüğü 2020 yılı yaş çay sezonu başlamadan çay eksperleri ile ile çay üreticilerini karşı karşiya getirecek bir karara imza attı.
Çaykurun 2020 yılında uygulamaya koyacağı kararı ise 2019 yılında alması oldukça düşündürücü.
Her yıl firo belirleniyor
Çaykur 2 yıl önce yüz de 3 olan çay alım yeri firo oranını geçen yıl yüzde 2 ye düşürdü bu yıl (2020 )ise yüzde 1, e düşürüleceğini fabrikalara fabrikalara iletti.
Gıda iş den tepki
Çay işletmeleri genel müdürlüğü 2020 yılı yaş çay sezonunda uygulamaya koyacağı bu kararına tepki gösteren DİSK’e bağlı GIDA İş sendikası Rize şube başkanı Ramazan Sarığlu bu oranı hiç bir çay eksperinin tutturmasının mümkün olmadığana dikkat çekerek şunları söyledi.
Çaykurun bunaldığı karar çay mustahsili ile çay eksperi arasında açıkça bir kavgaya neden olacaktır.
Çaykurun bu istediği firo rakamını hiç bir eksper tuturamaz çünkü yaş çayı aldığınız ve alım yerine bir gün bekletmeniz durumumda zaten % 1 veya 2 firo veriyor.Kaldiki çayın yüklenmesi aşamasında veya 2 gün çay ambarımda çayın kalması durumunda fironun %3 gibi bir eakama çıkması söz konusu olabiliyor.
Bu durumda yüzde bir gibi rakamları tuturamayan eksper hakkında soruşturma açacak olan kurum ilk etapta 6 ay çalıştırdığı eksperi 120 gün çalıştırıp kapı önüne koyacak.
Eksper bu durumla karsılaşmak için çay öustahsilinin çayından fazla firo keserek durumu dengeleme çalışacağı bir gerçek bu durum ise mustahsil ve eksper arasında ciddi bir kavgaya neden olacak.Bu yanlış bir uygulamadır sorunludur bundan kesinlikle vaz geçilmeli dir” dedi.
 
Ramazan Sarıoğlu ,çaykurun yanlış alımmve pazarlama politikalrı ve çaykurun iyi yönetilme esi özelleştirilmesi iöin atılan adımların çaykur da iş barışını bozduğunu belirterek ;”tüm yspılanların tek bir açıklamasınvar çaykurun alım ve satım politikları.Çaykur yöneticileri hukuksuz bir şekilde yetkisiz bir sözde sendikayı yetkili sendika diye tanıyarak iş barışını zaten bozmuştu.Özelleştirme politiksları çaykurumun varlık fonuna devredilmesi özelleştirme politijalarının adım adım hayata geçirilmek istenmesi sonucu çaykur düştüğü durumdan kendisini kurtarmak için yine çalışan emekçilere ve çay emekçilerine muideler uygulamak istiyor.
Çaykur firo oranını düşğrürken bu kez 2 yıl öncesi çayın % 10 olan kalite oranını geçen yıl yüzde %7  ye bu yıl ise % 5 e indirme kararı almıştır.
Bunun beselini yine çay üreticisi ve çalışan ayni zamanda çay üreticisi olan emekçi kardeşlerimiz olacaktır.
Çaykur 2019 yılında aldığı ve 2020 yılında çay sezonunda uygulamaya koyacağı bu kararlarla şimdiden işçilere ve üreticilere ayağınızı denk alın tehtidinde bulunuyor.Üretici den çay slmayacsğının üreticiyi özelin kapısan mahküm edeceğinin mesajını şimdiden veriyor.
Biz işçi sendikası olarak da sendikal örgütlenmenin dışında da üreticilerin örgütlenmelerine destek vererek daha güçlü mucadele alanlarınyaratmalıyız “ dedi.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV