17 Ocak 2019 Perşembe

FETÖ dan tutuklanan Tek Gıda'nın suçladığı savcıdan mesaj var

Çaykur üretici ile dalga geçiyor.Çayınızı toplamayın sorun kalmaz!

11 Mayıs 2018 Cuma 11:30
Bu haber 502 kez okundu
Çaykur üretici ile dalga geçiyor.Çayınızı toplamayın sorun kalmaz!
Gençağa Karafazlı-Rize..

2018 yılı yaş çay kampanyası 210 bin yş çay üreticisi açısından her yıl olduğu gibi bu yılda sıkıntılı başladı.
Çaykur tarafından uygulanan kota ve kontenjan çay üreticisini adeta isyan noktasına getirdi.
Çaykurun uyguladığı alım politikası çay üreticilerinin özel sektör kapısına gitmesine neden olurken bu durumu değerlendiren özel sektör firmaları ise siyasal iktidarın belirlediği 2,45 TL taban fiyatının altında (1,800 TL) fiyattan çay almaya başladı.
Çayının kartlaşmaması ve kilö kaybı olmaması için toplayan çay üreticileri  topladıkları çayı  devletin kurumu olan çaykura  (kota ve kontejan uygulaması) satamaması nedeni ile özel sektör fabrikalarına satmak zorunda kalıyor.

Üretici dernekleri ve çeşitli siyasi parti temsilcilerinden gelen tepki üzerine 4 gün önce çay üreticilerine "çayınızı düşük fiyata özel sektöre satmayın çayınızı alacağız" şeklinde mesaj atan çaykur genel müdürlüğüne üreticilerin tepkisi çok farklı olmuştu.
Onlarca çay üreticisi Rize'nin Ardeşen ilçesinde bir araya gelerek topladıkları ancak satamadıkları yaş çayı Fırtına deresine dökerek çaykurun alım politikalarını protesto ettmişti.

Her geçen gün yeni bir protesto ile karşılaşan Çaykur bu kez   çay üreticileri ile adeta dalga geçer gibi yeni bir açıklama yaptı.Özele karşı olmadıklarını açıklayan çaykur üreticilere ise adeta çayınızı toplamayın mesajı gönderdi.

İşte çaykurun yazılı açıklamasında ki detaylar: 

,Malumunuz üzere 25 Nisan 2018’de yaş çay kampanyasını açmış bulunuyoruz. 1 Mayıs itibariyle de 46 yaş çay fabrikamızın tümünde tam kapasite yaş çay işlemeye başladık. İlk günde 11.500 ton gibi çok büyük bir miktarda yaş çay yaprağı aldığımız için ikinci ve üçüncü günden itibaren kontenjan uygulama mecburiyeti hasıl oldu. Bu kontenjanı uygularken 46 fabrikanın tamamında eşit miktarda 15 kg kontenjan uyguladık.

O günden bugüne kadar kademeli olarak 15 – 17 – 20 – 25 kg şeklinde kontenjan her gün artmaktadır. Ancak üreticilerimiz çayını bir günde toplayıp satmak istemektedir. Bu durumun da normal olmadığını, alınan çayın işlenmedikten sonra hiçbir değeri olmadığını bilmekteyiz. Biz; müstahsilimize, çalışanlarımıza, çaylarını aceleye getirmemelerini, özel sektöre karşı değiliz ama fırsatçılık yapıp çayın bedelini düşürenlere çaylarını satmamalarını, çayınızın taahhüt ettiğimiz kota kadar olan kısmının tamamını alacağımızı her defasında söylüyoruz. Tüm üreticilerimize bunu bildirdik. Üreticilerimize açık ve net bir şekilde söylüyoruz: Çayınızı kesinlikle fırsatçılık yapan kişilere satmayın, değerini düşürmeyin, çayınızı alacağız.

Çayın bekleyeceği yer bahçe olduğu için acele etmeyin, bekleyin; çay zaten taze. Ayrıca herkesin bildiği gibi çay ürünü birkaç günde toplanıp satılacak bir ürün değil. En az 20 – 25 gün bahçede olmamız gerekiyor.

Sonuç olarak çayın tamamını alacağız, hiçbir üreticimiz mağdur olmayacak. Biz üreticimizin mağdur olmamasını istediğimiz gibi düşük fiyattan çay satmasını da istemiyoruz. Kimsenin bu mağduriyeti yaşamasını da kabullenemiyoruz. Çayın değerinin düşürülmesine sebebiyet veren fırsatçılara imkân verilmemesini istiyoruz.

Bu vesileyle 5 – 6 gün içerisinde 53.500 ton yaş çay aldığımızı da belirtmek istiyorum. Şimdiden üreticilerimizin alacakları çay bedellerini iyi günlerde kullanmalarını yüce Allah’tan niyaz ediyorum.
Çay işletmeleri genel müdürlüğü..

468x60 -->

    Yorumlar

Admatic Scroll 300x250 Ad Code START --> Admatic Scroll 300x250 Ad Code END -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV