Çaykur Müdürü Alim “Erdemli Davran İstifa et“
06 Haziran 2020 Cumartesi

CHP’li vekilden şok iddia; “ÇAYKUR,FETÖCÜ ÇAY TV’NİN UYDU PARASINI ÖDÜYOR”

Çaykur Müdürü Alim “Erdemli Davran İstifa et“

Çaykur Genel Müdürlüğü’ne Çağrı

04 Nisan 2020 Cumartesi 14:42
Bu haber 2951 kez okundu
Çaykur Müdürü Alim “Erdemli Davran İstifa et“
 Çaykur Genel Müdürlüğü’ne Çağrı
Rize nabız.

Geçen hafta Çay işletmeleri Genel müdürlüğü (ÇAYKUR) Zihni Derin Çay Fabrikasında 11 işçinin korona virüsü nedeniyle karantina altına alındığı ortaya çıkmıştı.

Çay işletmeleri (ÇAYKUR) Genel Müdür vekili Yusuf Ziya ALİM, 11 İşçinin korona virüs nedeniyle karantina altına alındığı haberini yayınlayan yerel internet haber sitelerinin sahipleri hakkında suç duyurusunda bulunmuş, ayrıca ÇAYKUR yöneticilerinin zamanında yeterli tedbirleri almadıkları gerekçesiyle eleştiren Gıda İş Sendikası genel Başkanı Seyit Aslanı eleştirmişti.

Zihni Derin Çay fabrikasında çalışan11 işçinin karantina altında tedavisi devam ederken DİSK/Gıda-İş Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda-İş Rize Bölge Temsilcisi Ramazan KÜÇÜKSARI,Çaykur yöneticilerini bir kez daha uyararak, sorumluların Erdemli davranıp istifa etmesini istedi.

Yaşanan gelişmeler sonrası DİSK/Gıda-İş Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda-İş Rize Bölge Temsilcisi Ramazan KÜÇÜKSARI,yazılı bir basın açıklaması yaparak, günlerdir Çay üreticileri ve Çaykur işçileri için acil önlem alınmalıdır diye çağrılar yaptıkların ve çağrılarını bir kez daha yenilediklerini, kaydederek şunları söyledi;

Hijyen koşullarını oluşturun

“Fabrikalarda önlem alın, temizlik yapın, hijyen koşullarını oluşturun. Çay alım evlerinin çalışma koşullarının yenilenmesi ve yine buralarda Wc lerde su ve sabun gibi temizlik malzemelerinin teminini sağlayın. Gerekli koşullar oluşturulmadığı sürece sorumluluk Çaykur yöneticilerindedir. Bu çağrılarımızı yapmaya devam edeceğiz.

Erdemli davranıp istifa edin

Çağrılarımızı dikkate almayıp gerekeni yapmayan yetkililer çıkan vakalar karşısında basını, basın mensuplarını ve sendikamızı hedef alarak gelişmeleri çarpıtıyorlar.Covid-19 salgını tüm dünyayı etkilerken ve bunun olası sonuçları bilinirken, önlem almayanlar bizi suçlamak yerine erdemli davranıp istifa etmelidirler.

“Çaykur’da önlemler alınmalıdır’’ diye uyarmıştık

Bir önceki basın açıklamamızda “sürecin uzayacağını, hatta aylar alabileceğini” ifade etmiştik. Başta Çaykur Genel Müdürlüğü olmak üzere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığınca ‘‘koronavirüs konusunda Çaykur’da önlemler alınmalıdır’’ diye uyarmıştık. Ancak ne yazık ki ifade ettiğimiz önlemler göz ardı edildi. Zihniderin Çay fabrikasında ortaya çıkan bu koronavirüs vakası da bunu gösteriyor.

Basına cevap vereceğine önlem al

İşçiler fabrikada çalışırken, yöneticiler kendi makamlarında tüm tedbirleri almayı biliyorlar. Özel araçlarla gezerek kendilerini izole edenler, işçileri toplu taşıma araçlarına yönlendiriyorlar. Çaykur tüm halkındır, kimse Çaykur benim malımdır gibi davranamaz. Basına ve sendikamıza cevap vereceğinize gerekli önlemleri almalısınız, işçilerin sağlıklarını gözden çıkaramazsınız. Tüm işçiler test edilmelidir. Günlük olarak hijyen koşulları sağlanmalıdır.

Üretici ve çaykur işçisi mağdur edilmemelidir

Buradan bir kez daha ifade etmek gerekirse Çaykur bir an evvel tüm önlemleri acilen almalıdır. Çay toplama sürecinin olası bir sekteye uğraması göz önünde bulundurulmalıdır. Çay alım sezonunun kaydırılması karşısında, geçen yıl Çaykur ve özel sektöre verilen yaklaşık 500 bin ton yaş çay miktarı ücretinin yeni belirlenecek çay alım fiyatı üzerinden çay üreticilerine ödenmelidir. Mevsimlik işçilerin zamanında işe giriş yaptırılması, ancak ücretli izinli sayılmaları ve ücretlerinin hiçbir kesintiye uğramadan ödenmesi sağlanmalıdır.

çay işçisinin geleceğiyle kimse oynamamalıdır.

Nakliye ihaleleri ve yükleme işçilerinin yaşayacağı sorunlar ve ücret kayıpları ise kamuca karşılanmalıdır. İşletmeler çalışmadığı dönemde enerjiden ve yakıttan yapılan tasarruf ise yeniden işletmelere harcanmalıdır.

Tüm bölge halkının, çay üreticisi ve çay işçisinin geleceğiyle kimse oynamamalıdır. Bu sürecin takipçisi olmayı ve işçilerin haklarının güvencede olması için mücadelemizi sürdüreceğiz.”  Dedi.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV