Çaykur kota 450 kg dedi tepki gecikmedi

banner100

10 Ağustos 2020 Pazartesi

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

Çaykur kota 450 kg dedi tepki gecikmedi

Üreticiyi ürkütmenin anlamı ne?

08 Temmuz 2020 Çarşamba 00:07
Bu haber 3451 kez okundu
Çaykur kota 450 kg dedi tepki gecikmedi
Gençağa KARAFAZLI-Kuzeytvnet

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü  (Çaykur) yaş çay üreticisine önceki gün mesaj göndererek 7 temmuz Salı gününden itibaren yaş çay alımına başlayacağını ve  2. Sürgün çay  kampanyasında  dönüm başına 450 kg kota ile 50 kg kontenjan uygulayacağını duyurmuştu.
Çaykurun kota ve kontenjan uygulamalarına üreticilerden tepki gecikmedi. 

Üreticiyi ürkütmenin anlamı ne?
 

Çay sanayicileri derneği başkanı Hasan Uzun :” Mayısta dönüm başına 600 kilogram kota uygulayan Çaykur 2. Sürgünde neden bunu 450 kilograma kadar düşürdü?. İlk günden neden kontenjan uyguladı. Çaykur  bugün sezonu açıyor en fazla alacağı çay 300 ton. Günlük 9 bin ton üretim kapasitesi olan Çaykur’a 300 ton çay ne yapar?. 2. Sürgünün açılışında vatandaşı, üreticiyi ürkütmenin anlamı ne?.  Kuru çaya zam yapılmamasına rağmen ne yapmaya çalışıyorlar merak ediyorum. “ ifadelerini kullandı.

Çaykur özel sektörün kar etmesini istiyor

Çaykurun bu uygulaması çay üreticisini yeniden özel sektöre mahküm etmektir diyen, SOL Parti Rize İl Başkanı Devrim Şahinbaş ; "İlk sürgün çay hasadı öncesinde tarihin en yüksek kotası diye 600kg/dekar kotayı duyurarak müjde veren ÇAYKUR, üreticiden 1. Sürgünde 245 bin ton yaş çay satın aldı. Geçen yıl kotanın 500kg/dekar olmasına rağmen 288 bin ton yaş çay alınmıştı. 


ÇAYKUR, kontenjan uygulamasıyla üreticinin çayını almamış üreticiyi düşük fiyatlara özel sektöre çay satmak zorunda bırakmıştır.


Tüm bunlara rağmen 2. sürgünde kotayı 450kg/dekar’a düşüren ÇAYKUR özel sektörün daha fazla kâr etmesini amaçlarken, üreticiyi çayını yok pahasına özel sektöre satmaya mahkum etmektedir. 


ÇAYKUR, üreticilerindir! Üreticisinin çıkarlarını, özel sektörün çıkarının önüne koymak zorundadır. ÇAYKUR Genel Müdürlüğünü üreticiyi mağdur edecek bu karardan geri dönmeye çağırıyoruz" 

Üretici bu durumu anlamalı

Çay üretcileri temsilcisi Recep Memişoğlu ise; "Çaykur rakamlarla aslında üreticiyi aldatıyor. Geçen yıl ayni dönem dönüme 500 kg çay alarak 288 bin ton çay alırken, bu yıl dönüme 600 kg dan almasına rağmen 255 bin ton alarak bu şekilde kota artırımının anlamı nedir. İlk günden kota ve kontenjan uygulaması ise kabul edilebilir bir durum değildir. 

Üretici bu durumu anlamalı ve görmelidir".

Kimsenin Gücü Ekmeğimizle Oynamaya Yetmez yetmeyecektir de

Henüz İkinci Sürgün Yaş çayına “başlanmadan 50kğ kontenjan uygulanması ne kadar doğru olduğunu sorgulayan Anadolu Kültür Eğitim Spor Yardımlaşma Derneği  (AKASDER)  Genel başkanı Hasan Kansız oğlu;

" Peki, bunlar uygulanmaya koyulan kararları neye göre alıyor. Birinci Sürgün Çayından Vatandaşların Kontenjan uygulanmasından dolayı limitleri hep eksik kaldı buna sebep alanların vicdanları rahat mi?

Bu kararları Alırken neyin hayalini yaşayıp uygulama yapılıyor. Biz kişisel olarak kimseyi eleştirme derdinde değiliz. Ancak mesele Ekmek Olunca' Kimsenin Gücü Ekmeğimizle Oynamaya Yetmez yetmeyecektir de.

Biz tamam demeden bizi teslim alamazlar.

Çay Üreticileri Dayanışma Derneği (ÇAYÜDAD) Başkanı Mustafa Mavi:

Çay toplamasını,çay taşımasını, çay satmasını, çay yüklemedini, çay imalatını, Çay parası beklemesini bilen varmı?
Devlete kıçını yaslayanlar bilmez biz biliriz.
Yazık 2.sürgünde Çaya kota 450 kğ, geçen sene 500 kğ idi ne oldu ÇAYKUR sendemi bizi sattın özele ?
Bir tutunacak dalımızdın senidemi teslim aldılar? Biz tamam demeden bizi teslim alamazlar.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV