14 Aralık 2018 Cuma

Rize İl Emniyet Müdürü Altuğ Verdi Silahlı Saldırıda Hayatını Kaybetti. 3 Polis Yaralandı

Çaykur işçileri isyanda

05 Ekim 2018 Cuma 11:01
Bu haber 1934 kez okundu
Çaykur işçileri isyanda

Gençağa Karafazlı-Rize

Çay işletmeleri genel müdürlüğü (Çaykur) geçici kadroda çalışan işçileri 180 gün iş günü dolmadan bir bir kapı önüne koyuyor.

İşten atılan işçiler hükümetin 180 gün çalıştırma vaadini hatırlatarak “hani o verdiğin sözler” diyerek uygulamaya tepki gösterdi.

Tek Gıda İş Sendikası Rize bölge başkanı Ziya Aksoy 180 gün doldurmadan işçilerin kapı önüne konmasını Öz Gıda İş denen emek düşmanı sözde sendikanın işverenle yaptığı ‘ihanet ’sözleşmesinin sonuçlarının olduğuna dikkat çekti.

Siyasal iktidarın geçen seçimler öncesi kamuda çalışan geçici işçilerin 120 gün değil 180 gün çalıştırılacağı vaatleri sonrası çeşitli kurumlarda çalışan binlerce işçi üyesi olduğu sendika ile kurum arasında çalışma şartlarıyla ilgili bir protokol gerçekleşmişti.

İşçilerin 180 gün süre ile çalıştırılması konusunda ÇAYKUR’da Kamu-İş ile Öz Gıda-İş Sendikası arasında 27 Mart 2018 tarihli protokolde, mevsimlik işçilerin çalışma sürelerinin 180 gün olarak belirlendi. ÇAYKUR Genel Müdürlüğü ile Öz Gıda İş Sendikası arasında mevsimlik işçilerle ilgili yapılan protokol gereği mevsimlik işçiler 180 gün çalıştırılacak. Fakat çalışma şartlarına uymayanlar protokol gereği bu haktan faydalanamayacaktı.

İşçiler bilgilendirilmedi

Çaykur ile Öz Gıda İş arasında yapılan Protokolün içeriği konusunda işçiler bilgilendirilmeyince o tarihlerde sosyal medya üzerinden, işçilerin 180 gün çalıştırılmayacağı çalıştırılacak olan işçilerin ise iktidara yakın kişilerden oluşacağı iddia edilmişti. Bu iddialar karşısında çay işletmeleri genel müdürlüğü tarafından;

Kamu-İş ile Öz Gıda-İş Sendikası arasında 27 Mart 2018 tarihli protokolle ÇAYKUR mevsimlik işçilerin çalışma süreleri 180 gün olarak belirlenmiş ve çalışma şartlarına uymayanların bu haktan faydalanamayacakları ve bu kişilerin 120 günü doldurduktan sonra hizmet akitlerinin askıya alınacağı taraflarca kabul görmüştü. Ancak tüm bunlara rağmen zaman zaman özellikle sosyal medya üzerinden asılsız iddialar ortaya atılmış ve mevsimlik işçilerin 180 gün çalıştırılmayacakları şeklinde dedikoduyla beraber algı operasyonları yürütüldüğünü görüyoruz. Bu asılsız iddia ve dedikodulara itibar edilmemesi gerektiği özellikle vurguluyoruz” şeklinde yazılı bir açıklama yapılarak iddialar yalanlanmıştı.

İşçiler 180 gün doldurmadan kovuldu

2018 yılı 3. Sürgün yaş çay döneminin sonuna gelindiği şu günlerde işçiler sosyal medya üzerinden sıradan gerekçelerle işlerine son verildiğini duyurdu.

Sosyal medyada bu haberlerin yer alması sonucu ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’nün mevsimlik işçilerin 180 gün çalıştırılacağına dair yaş çay fabrikalarına talimat yazısı gönderdiği öğrenildi.

Fabrikalara gönderilen yazıda Öz Gıda-İş Sendikası ile yapılan anlaşma şartlarına göre mevsimlik işçilerin hangi şartlarda çalıştırılacağı belirtilerek,  “O kampanya döneminde para cezası alanlar, kampanya döneminde aldığı izin ve istirahatleri toplamı 15 günü aşan (İş kazası, meslek hastalığı ve analık nedeniyle alınan istirahatler ile heyet raporuna dayalı istirahatler hariç), teşekkülce, kampanya dönemi işçi alımı için tespit edilen süreden sonra işe alınan, verilen işi layıkıyla yapmayan ve hizmetinden yeterince yararlanılamayan işçilerin çalışma süresi 120 günden az olmamak üzere işverence belirlenecek olup bu işçiler için 180 gün şartı aranmaz.” Şartlarını taşımayan mevsimlik işçilerin iş akitlerinin askıya alınmasında Fabrika Müdürlerine yetki verilmiştir”

İlk atılanlar Eksperler oldu

2018 yılı yaş çay kampanyasının sonuna gelinirken 180 gün doldurmadan kapı önüne konan işçiler eksperler oldu.

Birçok çay fabrikasında görevli eksperler yaş çay kampanyası süresince randımansız çay aldıkları gerekçesiyle iş akitleri askıya alınarak 180 gün çalışma sürelerini doldurmadan kapı önüne kondular. Eksperler ise bu duruma tepki göstererek üyesi oldukları Öz Gıda İş sendikasının kendilerini, sahip çıkmadığından yakındılar.

Protokolün içeriğinde yer alan ancak işçilerin haberi dahi olmadığı protokol maddelerinde yer alan gerekçelerle kapı önüne konan sadece eksperler değil imalatta çalışan işçilerde bir bir kapı önüne konuluyor. İşçiler iktidara seslenerek” hani o verdiğiniz sözler ”diyerek sıradan gerekçelerle kapı önüne konuyoruz. Yasal hakkımız olan istirahat ve izin gibi haklarımızı kullanmak neden suç olarak görülüyor? Bu nasıl bir protokol?  Protokolde yer alan bir maddeye göre “verilen işi laikiyle yerine getirmeyenler” gerekçe gösterilerek iş akdimiz son buluyor bu nasıl bir anlayış” diyerek hem işverene hem de üyesi oldukları öz gıda iş sendikasına tepki gösterdiler.

Tek Gıda tepki gösterdi

Tek Gıda İş Sendikası Rize bölge başkanı Ziya Aksoy yaşananlara tepki gösterdi. Aksoy; “ışın aslı şu, Öz Gıda denen emek düşmanı sözde sendika Çaykur ile yani işverenle yaptığı sözleşme tam anlamıyla  ‘ihanet sözleşmesidir’ O yapılan sözleşmede yani protokol maddelerine baktığınızda ta baştan işin rengi belliydi. İrade istemediği işçileri o maddelere atıfta bulunarak 180 gün çalıştırmadan kapı önüne koymak. Bugün yaşanan budur. Tehdit ve baskılar sonucu ÇAYKUR’da hukuk dışı bir yöntemle yetkili kılınan sendika işçileri bir kez daha sattığı gerçeği ortaya çıkmıştır.

Protokol de “verilen işi laikiyle yapamayan ve hizmetinden yeterince yararlanamayan” maddesi eklenmiş o sözde sendika ise buna imza koymuş şimdi bu maddeye dayanılarak 120 ve ya 140 gün çalıştırdığın yani o güne kadar verimli olan işçi o günden sonra verimli değil denilerek kapı önüne konuluyor. Bu yapılanlar işçilere haksızlıktır bu kabul edilemez bir durumdur ortada ciddi bir ayrımcılık vardır”

Çaykurda çalışan binlerce işçi yaşananlardan oldukça huzursuz olduğu öğrenilirken önümüzdeki süreçte onlarca işçinin çeşitli bahaneler öne sürülerek kapı önüne konulacağı öğrenildi. ÇAYKUR ile Öz Gıda İş Sendikası arasında imzalanan ek protokolle 9 bin 500 dolayındaki mevsimlik işçilerin çalışma süreleri 120 günden 180 güne çıkarıldı. Çaykur  eski Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, "Mevsimlik çalışanlarımız 180 gün çalışma hakkı elde etti. İşçilere çok önemli ek avantaj sağlamış olduk" demişti. 

Çaykur Bölge Müdürlüğü'nde gerçekleştirilen imza törenine,FETÖ nun olimpiyatlarına mılyonlarca yardım yapan o zamanki  Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Öz Gıda İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Şahin, Kamu İşverenleri Sendikası Genel Sekreteri Erhan Polat, Öz Gıda İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Tevfik Hançeroğlu, Öz Gıda İş Sendikası Doğu Karadeniz Rize Şube Başkanı Sultan Murat Karadağ ve Başkan Yardımcısı Habib Çakır katılmıştı.

işte o ihanet sözleşmesi!!!

468x60 -->

    Yorumlar

300x250, oluşturulma 19.10.2010 -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV