Çaykur' da Koronavirüs alarmı! Virüs işçilere bulaştı!
06 Haziran 2020 Cumartesi

CHP’li vekilden şok iddia; “ÇAYKUR,FETÖCÜ ÇAY TV’NİN UYDU PARASINI ÖDÜYOR”

Çaykur' da Koronavirüs alarmı! Virüs işçilere bulaştı!

Virüs Çaykur' a bulaştı!

31 Mart 2020 Salı 13:09
Bu haber 2450 kez okundu
Çaykur' da Koronavirüs alarmı! Virüs işçilere bulaştı!

Çaykur’ da Koronavirüs Alarmı İşçiler Karantina Altında

Rize’ de bir yandan Yeni Koronavirüs' ün (2019-nCoV) karşı tedbirler anlatılırken; diğer yandan, Yeni Koronavirüs vakaları ortaya çıkmaya devam ediyor. Bugüne kadar virüse karşı ne tür tedbirler aldığı bilinmeyen Çaykur’ da işçilere koronavirüs bulaştığı ortaya çıktı ve işçiler karantina altına alındı.

Genaçağa KARAFAZLI - Rize

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nde görevli 15 doktor, hemşire ve tıbbi sekreterin geçen hafta yapılan test sonuçlarının pozitif çıkması sonrası bu kez de bölgenin en büyük kamu kuruluşu olan Çaykur Genel Müdürlüğü' ne bağlı çay fabrikasında çalışan 11 işçi koronavirüs nedeniyle karantina altına alındı.

DİSK Gıda-İş Sendikası, "Uyarılarımız dikkate alınmadı, vakaların artmasından endişe duyuyoruz ve işçilerin hepsine test yapılmasını istiyoruz" açıklaması yaptı.

Rize’ de bazı siyasi parti temsilcileri ile bazı sendikalar Çaykur yöneticilerine çağrıda bulunarak, Yeni Koronavirüs' e karşı tedbirler alınması gerektiği ve işçilerin sağlığının en temel ön koşul olması konusunda daha önceden uyarmıştılar.

Çaykur işletmeleri genel müdür vekili Yusuf Ziya Alim Koronavirüs salgınına karşı kuruma bağlı çay fabrikalarına alınması gereken tedbirlerle ilgili kurumda çalışan memur ve işçilerin bugüne kadar bilgilendirilmediği de iddialar arasında yer almaktadır.

Çaykur’ dan Tek Açıklama ATM’ ler

Rize' de valilik başta olmak üzere Belediye ve resmi kurumlar koronavirüse karşı aldıkları tedbirleri kamuoyu ile paylaşırken, çay işletmeleri genel müdürlüğünün bu konuda bugüne kadar yalnızca ATM’ ler konusunda bir açıklama yaptığı görüldü.

Geçen hafta Çaykur' un yaş çay destekleme üreticilerin hesabına yattığını ve üreticilerin hesaplarına geçen destekleme paralarını ATM‘ ler den çekerken Koronavirüs' e karşı önlemlerini almaları gerektiği dile getirilmişti.


Çaykur’ da Virüs Alarmı 11 İşçi Karantinada

Koronavirüse karşı sessizliğini koruyan Çaykur’ un çalışanlarına virüs bulaştı.

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğüi ne bağlı Rize merkez Zihni Derin Çay Fabrikası' nda çalışan makine bakım ustası M. Ç.’ nin yapılan testlerinin sonucu pozitif çıktığı açıklandı.

Zihni Derin Çay Fabrikası Müdürlüğü' nden edinilen bilgilere göre Zihni Derin Çay Fabrikası' nda 11 işçi karantina altına alındı.


Zihni Derin Çay Fabrikası' nın Bilgi Notu

“İş yerimizde çalışan kadrolu teknik işlerimizden Makine Bakım Ustası 452 sicil nolu M.Ç.’ nin 30.03.2020 tarihinde 2019-nCoV testi pozitif çıkmıştır. İşçimizin temas kurduğu Makine Bakım Ustaları (6 kişi), Tesisatçı 1 kişi, Brülorcü 1 kişi Rize Sağlık İl Müdürlüğü' nde 14 günlük karantina altına alınmışlardır. Ayrıca, 651 sicil nolu N. K.' nın 29.03.2020 tarihinde rahatsızlanıp hastaneye giderek 2019-nCoV tedbiri nedeniyle hastanede tedavi altına alınmıştır. Bunun yanında, odacımız F Y.’ da 26.03.2020 tarihi itibariyle ile karantinaya alınmıştır. Toplam 11 İşçimiz virüs nedeniyle karantina altına alınmıştır” denildi.

Öte yandan fabrikanın idari binası, üretim binası, işçi dinlenme alanları ve bekçi odası 30.03.2020 tarihinde kapatılarak, ilaçlama firması tarafından dezenfekte çalışmaları başlatıldığı öğrenildi.

Çaykur' da yaşanan bu vaka sonrası Çaykur’ un diğer 46 çay fabrikasında hangi tür tedbirler alacağı merak konusu.


Gıda-İş Defalarca Uyardık

DİSK yönetim kurulu üyesi ve Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, Koronavirüs sürecinde Çaykur’ da işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri konusunda alınması gereken önlemleri defalarca ifade ettiklerini, uyarılarının dikkate alınmadığını gördüklerini belirterek şunları söyledi;

”Bugüne kadar ne yazık ki ifade ettiğimiz önlemler göz ardı edildi. Zihni Derin Çay Fabrikası' nda ortaya çıkan bu vaka da bunu gösteriyor. Çaykur Genel Müdürlüğü acilen tüm işçileri koronavirüs tetstinden geçirmelidir. Çaykur genelinde zorunlu işler dışında tüm işçilerin ücretli izinli sayılması, tüm işletmelerin yeniden dezenfekte edilmesi ve daha sıkı önlemlerin alınması istiyoruz. Günlük olarak hijyen koşulları sağlansın istiyoruz. Bu konuda tüm sağlık kuruluşları ile eş güdümlü çalışılması gerekiyor. Sendika olarak bu süreçte işçilerin sağlığı ve güvenliği için tüm işleri ortaklaştırmaya hazır olduğumuzu belirtmekte isterim. Koronavirüse yakalanan işçi arkadaşlarımıza geçmiş olsun, her türlü yanlarında olacağız. Umarız bir an önce tüm önlemler alınmış olur, yoksa bu süreçte önlem almayanlar sorumlu olacaktır” diye de sözlerine ekledi

Çaykur 8 kişi dedi 


Konuyla ilgili görüşlerine baş vurduğumuz çay işletmeleri yetkilileri şu açıklamayı yaptı: "Fabrikamızda teknik bölümde çalışan bir ustamızın testinin pozitif çıkması üzerine çalışma arkadaşları olan 8 kişi daha tedbir amaçlı 14 günlük karantinaya alınmıştır ve kontrolleri sürmektedir. Cumhurbaşkanlığı ve ilgili bakanlıkların talimatı gereği imalat devam ederken, işletmelerde alınması gereken tüm tedbirler alınmıştır" denildi.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV