ÇAYKUR bile bile zarar ettiriliyor
01 Haziran 2020 Pazartesi

CHP’li vekilden şok iddia, “zarar eden Çaykur fetöcü bir tv’nin uydu kirasını ödüyor!

ÇAYKUR bile bile zarar ettiriliyor

Çay pazarının hakim şirketi ÇAYKUR maliyetinin altında çay sattı

14 Mayıs 2020 Perşembe 13:49
Bu haber 554 kez okundu
 ÇAYKUR bile bile zarar ettiriliyor

TURİZMCİ KÖKSAL HAPELOĞLU SON AYLARDA ÇAYKUR ÜZERİNDEN YAŞANAN TARTIŞMALARA ELEŞTİRİSEL BİR BAKIŞ AÇISIYLA YAZI KALEME ALDI.
Kuzeytvnet -rize

 " ÇAYKUR bile bile zarar ettiriliyor" Diyen Hapeloğlu'nun yazısı şöyle;

Çay pazarının % 50’sine hakim olan ÇAYKUR maliyetin altında çay satıyor.

Yılda yaklaşık 700 milyon TL ÇAYKUR’un zararı enflasyonu düşük tutma çabası olarak devlet tarafından sübvanse ediliyor.

ÇAYKUR’un başına dünyanın en iyi yöneticilerini getirip koysanız, en önemli tasarrufları harfiyen uygulasanız en fazla % 5 farkeder.

ÇAYKUR’da sorun yönetim sorunu değil, devletin fiyat politasıdır. Çay herkesin satın aldığı bir ürün ve enflasyonu etkileyecek bir ürün.

ÇAYKUR fiyat politası dolayısıyla zarar ettirile ettirile özelleştirme girdabına sokuluyor.

1 kg. kuru çayda fabrikaya çayın girişinde maliyet 16 TL, ÇAYKUR’un satış fiyatı kilogramda ortalama 25 TL, ÇAYKUR maliyetlerini nasıl düşürecek ? Sigortasız Gürcü, Afganlı işçi çalıştırsın ? Sosyal devlet diyoruz mevsimlik işçileri 180 gün çalıştırmasın mı ? İşçisine kıdem tazminatı ödemesin mi ?

Çay pazarının hakim şirketi ÇAYKUR maliyetinin altında çay sattığı için özel sektörde perişan. Dolayısıyla üreticide perişan.

SONUÇ: Türk halkına kuru çayı kilo başına 5 TL, 10 TL daha ucuza içireceğiz diye zararları bütçeden karşılanmasına verilmesi gerekiyor. Sonuçta o bütçeye parayı koyanda Türk halkıdır. ÇAYKUR özelleştirme radarından çıkarılmalıdır, bunun içinde zarar etmeyen bir ÇAYKUR, hem Türkiyemiz için hem ülkemiz için büyük bir değerdir. Gaz parasına, tuz parasına bu büyük değeri heba etmeyelim. Her taşında, her tuğlasında, her makinasında, her arsasında geçmişten bugüne Türk milletinin emeği vardır, vergisi vardır, alınteri vardır.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV