Çayın demi kaçtı çay üreticisi artık isyanda
29 Mayıs 2020 Cuma

CHP’li vekilden şok iddia, “zarar eden Çaykur fetöcü bir tv’nin uydu kirasını ödüyor!

Çayın demi kaçtı çay üreticisi artık isyanda

24 Mayıs 2019 Cuma 15:34
Bu haber 973 kez okundu
Çayın demi kaçtı çay üreticisi artık isyanda
Çayın demi kaçtı çay üreticisi artık isyanda

Gençağa Karafazlı-Rize

Başta Rize olmak üzere Artvin,Trabzon,Giresun olmak üzere Ziraat odalarına kayıtlı  214 bin 182 çay üreticisi 2019 yılı yaş çay kampanyası başladığı şu günlerde adeta isyanda. 

Çay üreticisi isyan noktasına getiren nedir? 

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli 16 Mayıs tarihinde Rize'ye giderek 2019 yılı ya çay alım taban fiyatını destekleme dahil 3,03 TL olarak açıkladı. Açıklanan bu taban fiyatı çay sektöründeki özel sektör temsilcileri ile AKP ye yakın bazı sivil toplum örgütleri ile AKP yandaşı olarak bilinen Rize ziraat odası başkanı Nevzat Paliç tarafından olumlu karşılanmıştı. Çay üreticileri ise verilen fiyatın maliyeti bile karşılamadığı gerekçesiyle tepki göstermişti.

Dakika bir göl bir

Bakan Pakdemirli yaş çay taban fiyatını açıklamasının ardından Devletin kurumu olan çaykur bir açıklama yaparak çaya kota ve kontenjan uygulamasını başlattığını duyurdu. Çay üreticileri bu açıklamalar sonrası Topladığı ürünü çaykura satamayınca soluğu özel sektörün kapısında aldı. Üreticiler özel sektöre satmak istedikleri çayı devletin verdiği fiyatın çok altına 2,45 TL’den satmak zorunda kalmıştı. Özel sektör temsilcileri Rize çay borsa başkanı Mehmet Erdoğan yaşanan durumla alakalı; “kuru çaya çay yapmayan devlet özel teşebbüsü zora sokmaktadır bu durumda bizim çay almamız zor gözüküyor ben fabrikamda evsafa uygun olmayan çayı almayacağım. Bizlerde zordayız kuru çaya acilen zam yapılmalı” çağrısında bulunarak üreticiden devletin belirlediği fiyattan çay almayacağının mesajını vermişti. Başkan Erdoğan’ın bu açıklamaları sonrası özel sektör kota ve kontenjan durumunu fırsata dönüştürerek devletin belirlediği fiyatın altında 1 vadeli çay almaya başladı. Çayın hasat zamanı gelmesi dolayısıyla ürününü toplamak zorunda kalan üretici özelin kapısına gitmeye mahkûm edilmiş oldu. 

Ziraat odası 214 bin 182 çay üreticisine sahip çıkmadı

Yaşanan bu gelişmeler karşısında çay üreticileri Ziraat odası ve çaykur yetkililerine yer yer tepkilerini dile getirmesine rağmen AKP ye yakınlığıyla bilinen Rize Ziraat Odası başkanı Nevzat Paliç bir açıklama yaparak ; “ uzunca bir süreden beri kuru çaya zam yapılmadı bu durum özel firmaları etkilemiştir biz çayın 3.30 TL olmasını istemiştik ancak olmadı bu verilen 2.95 TL fiyat bizi tatmin etmiştir çaykur bizimdir çaykura sahip çıkmamız lazım” şeklinde açıklamalar yaparak özel sektör temsilcilerini adeta savunur duruma düşmüştü.

Ve Çay üreticisi isyan etti

2019 yılı mayıs ayı çay kampanyası başlamasıyla birlikte çaykurun kontenjan ve kota uygulaması ile özel sektöre mecbur bırakılan binlerce çay üreticisi kampanyanın tam yarısına gelindiği bir günde bu durumu yeniden fırsata dönüştüren özel sektör firmaları 1 kg çayı çayını 2,45 TL değil kez 2 TL’den alacaklarını duyurdu. Özel sektörün bu açıklamaları Başta Rize olmak üzere Çay üretilen tüm illerde üreticilerin çeşitli Ziraat odaları ve muhtarların tepkisi ne neden oldu.

İlk toplantı Fındıklıda

Çay alımlarında yaşanan sıkıntılarla ilgili ilk toplantı Rize’nin Fındıklı ilçesinde yapıldı. Toplantıya köy ve mahalle muhtarları yanı sıra CHP li Fındıklı belediye başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, Muhtarlar Derneği Başkanı Ecevit Hiçyılmaz, Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Özsoy, köy ve mahalle muhtarlarının katılımı ile yapılan toplantıda, yaş çay alım politikalarındaki sorunlar tartışıldı.Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Özsoy, yaptığı açıklamada, Fındıklı Ziraat Odası olarak çay üreticilerinin özel sektör tarafından mağdur edilmemesi için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını ifade ederek, bu toplantıda ilçe olarak ortak bir görüş oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Özel sektör temsilcileri fotoğraf çektirdikleri siyasilerle sorunlarını çözsünler

Yaş çay kampanyası yaşanan sorunlar karşısında herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini belirten Özsoy, "Köy ve mahallelerimizde çay alım merkezlerinde muhtarlarımızın oluşturduğu heyetler, üreticilerimiz ile birlikte Devlet Kurumu olarak halkımızın kurumu ÇAYKUR’a sahip çıkacağız. Devleti oluşturan biz vatandaşlar isek Devletin Fabrikası bizim fabrikamızdır. Önce bizim olanı yaşatacağız. Her üretici ÇAYKUR’a günlük kotasını satacak, arz ve talep dengesi oluşuncaya kadar bekleyeceğiz. Hiçbir özel sektör ile düşük fiyatlar dışında bir sıkıntımız yoktur. Hakkımız olan 2.90 TL’ye çay alan firmalara çayımızı toplayıp satacağız" dedi.

Özsoy:Tüm Tepkilerimize rağmen ne yetkililerden, nede özel sektör firmalarından  olumlu geri dönüş olmadı. Artık iş başa düşmüştür. Çay bölgesi olan Giresun’dan Artvin’e kadar 214 bin üretici birlik olup kendi sorunumuzu kendimiz çözeceğiz. 1.80 TL’ye hiç kazanmadan çay toplayıp kişilere hizmet edeceğimize, sahibi olduğumuz ÇAYKUR’a 2.90 TL’ den çayımızı satıp bekleyeceğiz. Daha önce söylediğim gibi hiçbir özel sektörle düşük fiyatlar dışında bir sıkıntımız yoktur. 2.90 TL’ye çay alan olursa çayımızı satarız. Bizim derdimiz bağcıyı dövmek değil üzüm yemek istiyoruz. Kimse kusura bakmasın özel sektörümüzün patronları sıkıntılarını her gün peşlerinde koştukları boy boy resim çektirdikleri siyasiler ve bürokratlar ile çözmelidir. Vatandaş siyasileri seçimden seçime zor görüyor. Sıkıntısını 4-5 yılda bir fırsat bulursa anlayabildiği kadar anlatıyor uzun zaman görüşemeyince de unutuluyor. Çiftçinin zaten sıkıntılı olduğunu kaydeden Özsoy, özel sektörün sıkıntısını çözecek ne güçleri nede yetkileri yoktur” dedi 

Çay müstahsili çay tarlalarına giremez hale getirmiştir

Çayda kota ve kontenjan uygulamasıyla çay üreticilerinin özel sektörün kapısına yönlendirilmesi özel sektörün ise devletin açıkladığı taban fiyatın altında çay almasına yönelik tepkiler çığ gibi artarken bir tepki de Ardeşen ilçesinde ki muhtarlardan geldi.

Ardeşen Mahalle ve köy muhtarları adına bir açıklama yapan Ardeşen mahalle muhtarlar derneği başkan yardımcısı Meryem Terzibaş; bugün burada Basın açıklamamızı yapmamızın temel nedeni yaş çay sektöründe karşı karşıya kalmış olduğumuz temel sorunlardır. Bölge halkının neredeyse temel geçim kaynağı olarak tanımladığımız yaş çayın satış dönemi olan, yaş çay sezonuna büyük bir heyecanla başladık, büyük zorluklarla geçimini sağlamaya çalışan bölge halkı için çaykurun açıklayacağı yaş çay fiyatı hepimiz için çok önemliydi, içinde bulunmuş olduğumuz ekonomik şartlar açıklanacak olan yaş çay fiyatının önemini bir kat daha arttırdı ve nihayet sayın bakanımızın ilimize teşrifleri ile çay taban fiyatı açıklandı. 

Özel sektör fırsatçılık ediyor

Bugün üretilen yaş çayın tamamının çaykur tarafından alınmaması nede ile özel üretici sektörün kapısına gitmektedir. Bugün karşı karşıya kalmış olduğumuz uygulamalar ne yazık ki bizleri hem üzmüş hem de mağdur duruma düşürmüştür. çaykurun yaş çayın tamamını almasının mümkün olmadığını gayet iyi bilen özel sektör fırsattan istifade edip vatandaşın alın terini yok saymış çaykurun açıklamış olduğu yaş fiyatının neredeyse yarı fiyatına çay alımlarına başlamıştır. Bu uygulama bir yıl boyunca çay müstahsilinin evine girecek olan paranın neredeyse 3’te bir oranında düşmesi anlamına gelmektedir, alternatif geçim kaynaklarının neredeyse yok denilecek kadar az olan bölge halkının bu şekilde mağdur edilmesi sosyolojik olarak büyük zararları beraberinde getirmektedir.

Bu uygulamalar ÇAYKUR’un açıklamış olduğu yaş çay fiyatını neredeyse anlamsız hale getirmiştir. Merdiven altı yaş çay alımları, vatandaşın mağduriyetini fırsat bilen özel çay fabrikaların keyfi fiyat belirlemeleri artık müstahsili çay tarlalarına giremez hale getirmiştir.

Serbest piyasa demek vatandaşa zülüm etmek değildir 

Kendi çayınızı kendiniz toplayın Gürcülere trilyonlar veriliyor ve bunun gibi söylemlerde bulunanlar, kulaklarını tıkamış, gözleri görmez hale gelmiştir. Ebetteki serbest piyasanın ne anlama geldiğini bizlerde bilmekteyiz ama bilinmelidir ki serbest piyasa demek vatandaşa zülüm etmek değildir serbest piyasa demek fırsatçılık degildir ,nasıl bir çok ürünün piyasasında haksız rekabeti önleyecek düzenleme kurulları varsa yaş çay sektöründe de piyasayı düzenleyecek kurullar oluşturulmalıdır .vatandaş güvenmek istiyor, vatandaş tarlasında çay toplamak istiyor, özel sektörün günü birlik değiştirmiş olduğu yaş çay fiyatları artık vatandaşı hem manevi hem de maddi yönden rahatsız etmektedir.

Cebimizden alınan her kuruş çocuklarımızın harçlığının dibe vurması demektir 

Bu denli geniş bir kitleyi direkt ilgilendiren ve mağdur eden konuları çözmekle sorumlu olan kişi veya makamların ivedikle konuya eğilmeleri gerekmektedir bu sorun sadece çay müstahsilinin sorunu değildir cebimizden alınan her kuruş çocuklarımıza verecek olduğumuz harçlığın dibe vurması demektir, bizi temsil görevi ile yetkilendirmiş olduğumuz isimler ve sivil toplum kuruluşları bir an önce aslı görevlerinin ne olduğunu hatırlamalı ve konunun çözümü için el ele vermelidir.

Bizler demokrasinin ilk ayağı olan muhtarlar olarak bu mağduriyetin giderilmesi için demokrasinin bizlere tanımış olduğu her yola başvuracağımızı buradan bildirmek istiyoruz.

Bu temennilerle özel sektöre son bir çağrımız olacaktır siz varsanız bizi varız biz varsak siz varsınız bundan dolayı kazan kazan ilkesi doğrultusunda vatandaşın mağdur etmeden çay alımlarınızı sürdürmenizi istiyoruz” dedi 

Rize ziraat odası kendisini savundu

Birçok ziraat odası yaşananlara tepki gösterirken çay üreticilerine sahip çıkmadığı gerekçesiyle eleştirilerin odağındaki Rize ziraat odası başkanı Nevzat Paliç üreticilerin değil kendisinin mağdur olduğunu savundu.

Rize Ziraat Odası başkanı Nevzat Paliç a, “Son günlerde Odalarımıza yönelik aslı astarı olmayan çiftçilerimizin sorunları ile ilgilenmediğimizi, çiftçilerimizin lehine hiçbir faaliyette bulunmadığımızı itham ederek, Ziraat Odası Başkanlıklarına aday olup kaybeden, bu hırsla Kamu kurumu niteliğinde Anayasa gereği ve kanunla kurulmuş olan odalarımızı Sosyal medya, yazılı basında, çiftçi nezdinde itibarsızlaştırmaya çalışılmaktadır. Kanun gereği Ziraat odalarının aidatı asgari ücretin 1 inden aşağı olmamak üzere bölgeler, iller ve ilçeler bazında Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından belirlenir.

Kelebeklerle mücadele ediyoruz

İddia edildiği gibi gübre fiyatları ve yaş çay fiyatı konusunda sessiz kalmadık her platformda, Rize Yöneticilerin yaptığı toplantılarda siyasi vekiller nezdinde gübre fiyatlarının pahalılığını ve yaş çay fiyatın yetersiz olduğunu sürekli ifade ettik. Bizler her ne kadar Ziraat Odası Yönetici konumunda olmasak ta başta çay üreticisiyiz. Ayrıca zararlı kelebek konusunda çare olabilecek ilgili her mercie müracaatımız vardır sonuçlanması konusunda da ısrarcı tavrımız sürdürmekteyiz. Devam etmekte olan zararlı kelebekle mücadele projesi içerisinde yer almaktayız.

Çayın da güvencesi Çaykur’dur

Bütün bunlar bir yana; Rize’deki üreticilerimizin en önemli geçim kaynağı çay, çayın da güvencesi Çaykur’dur. Rize Ziraat Odalarının en önemli görevinden biri de, bizce devletin sahip olduğu Çaykur’un yaşatılmasıdır. Çayın tamamen özel sektörün insafına terk edilmemesidir. Çayda yabancı sermayenin hâkim olmasına fırsat verilmemesidir. Ayrıca çayla ilgili çiftçi aleyhine bir düzenleme çıkarılmamasıdır. Bütün bunları her platformda dile getirdik.” Şeklinde kendilerine yönelik suçlamalara cevap verdi.

Ziraat Odası’nın çay parasından zorla kesilen aidatların kanunsuz 

Çaykur alım politikalarına ve özel sektörün alımlarda fırsatçılık etmesine tepki göstermediği iddia edilen ziraat odalarını çay üreticisinden aldığı aidatın kanunsuz olduğunu öne süren Bağımsız Denetçi Temel Ali Uzun, sıkıntıları görmezden gelen çay müstahsilinin üye olduğu sivil toplum kuruluşu olan Ziraat Odası’nın çay parasından zorla kesilen aidatların kanunsuz olduğunu söyledi. 

Mali Müşavir ve Bağımsız denetçi Temel Ali Uzun, Ziraat odasının müstahsilin hakkını savunamadığı, korumadığı gibi, çay parasından zorla kesilen aidatların usulsüz, kanunsuz ve yasal süreç işletilmeden tahsil edildiğini belirterek üreticilere aidat vermemek için bağlı olduğunuz fabrikalara dilekçe verin çağrısında bulundu.   

Uzun, Ziraat odası yönetimi, müstahsilden yıllık aidatların tahsili aşamasında 13.07.2016 tarih ve 29769 sayılı Resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğe uymadığı, yıllık aidat cetvellerini ilgili muhtarlara göndermediği, askı süresi içinde müstahsile duyurmadığını belirterek: “Bu yönetmeliğe uyulmadan yapılan aidat tahsili yasal değil. Üreticinin haklarını koruma adına süreçle ilgili yasal işlem başlatacağım. Ayrıca müstahsillerin bağlı olduğu çay fabrikalarına verecekleri dilekçe ile Ziraat odası ve diğer kişi ve kurumlardan kesinti yapılmamasının önüne geçilebilir. İlgili dilekçe örneğini aşağıda çay üreticileri ile paylaşıyorum. Bu dilekçeyi doldurarak çay sattıkları Çaykur fabrikasına başvuru yapsınlar. Bize katkısı olmayan Sivil Toplum Örgütlerine her yıl hakkımız olan parayı ödemek zorunda değiliz.” dedi. 

Uzun üreticinin vereceği dilekçe örneğini de kamuoyu ile paylaştı. 

DİLEKÇE ÖRNEĞİ                       

…………….……… Çay Fabrikası Müdürlüğüne 

………….…. TC kimlik numarasıyla ……………… çay alım yerinin müstahsiliyim. 

Fabrikanıza teslim ettiğim yaş çaylardan yargı kararı ve kendi rızam dışında 

kesinti yapılmamasını arz ederim.    …/…/…. 

Adres:                                                                        İsim – İmza

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV