çayda zararlar devlet karşılasın
06 Haziran 2020 Cumartesi

CHP’li vekilden şok iddia; “ÇAYKUR,FETÖCÜ ÇAY TV’NİN UYDU PARASINI ÖDÜYOR”

çayda zararlar devlet karşılasın

Fındıklı Çay Üreticileri İnisiyatifinden çağrı

04 Nisan 2020 Cumartesi 19:52
Bu haber 2360 kez okundu
çayda zararlar devlet karşılasın
 Fındıklı Çay Üreticileri İnisiyatifi,2020 yılı yaş çay kampanyası ötelenmez ve Mayıs ayrında çay tarımı gerçekleşirse,çeşitli illerden üreticilerin geleceğini bu durumun ise virüsün yayılmasına sebep olabileceğine dikkat çekti.

Devletin, fiziksel teması azaltacak koşulları oluşturması gerekir. Çalışmalar (işçi, köylü, memur, esnaf. vb.) kamu ve özel ayrımı yapılmadan, gelir kaybına uğramayacak tedbirler alınmalıdır. Fiziksel teması azaltıp en az kayıpla süreç atlatılmalı” denildi.
Fındıklı Çay Üreticileri İnisiyatifi 2020 yılı yaş çay kampanyasına bir aylık gibi kısa bir sürenin kaldığına bir an önce gerekli sağlıklı tedbirlerin alınmasına vurgu yaptı.ı 

Fındıklı Çay Üreticileri İnisiyatifi açıklaması şöyle:

“Çay alım kampanyasının açılışından sonra virüsün yayılması olumsuz bir sürecin içine girileceği, bütün bunların yaşanmaması için, tarım ile ilgili bütün kurumların (Ziraat Odaları, Ziraat Mühendisleri Odası, Kooperatifler, Dernekler, platformlar, insiyatifler, sendikalar vb.) Çayımızın geleceği ile ilgili tutum almalıdırlar. Bizler Çay Üreticileri İnisiyatifi olarak bu konudaki çözüm önerilerimizi paylaşarak ortaklaşarak  adım atmak istiyoruz. Tarım Bakanı ve ona bağlı olan ÇAYKUR bir an önce çay üreticilerinin problemleri ve kayıplarını giderecek (çayın alım durumu rekolte kaybı) açıklamalar yapılmalıdır.
İlgili kurumlar Koronona virüsün yaygınlaştığı insanların evlerinde kaldığı bir süreçte 2020 yılı yaş çay alım kampanyası gerçekleştirip gerçekleştirmeyecekleri konusunda üreticlere şimdi den açıklama yapmalıdırlar.Mayıs ayı yaş çay kampanyası ötelenecek ise üretic dolayısıyla çalışanların hakları Devletçe karşılanmalı üretici ve işçiler hiç bir hak kaybı yaşamamalıdırlar.
Çay kampanyası ötelenmeyecek ve Mayıs ayında kampanya gerçekleşecekse de üretici bunu önceden bilmelidir.Bunlar yapılmadığı sürece çeşitli illerden Karadeniz bölgesine çay hasadı için gelecek olan üretici akışı olacak,bu durum ise  virüsün daha da yaygınlaşmasına sebep olacaktır.” 
(Fındıklı/EVRENSEL)

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV