Çay üreticisi Harun Aksu: Çaykur, çay üreticisi vatandaşı bıktırıp ürünlerini özel sektöre sattırmak istiyor
15 Aralık 2019 Pazar

Rize AKP den Babacan ve Davutoğlu'nun partilerine!!!

Çay üreticisi Harun Aksu: Çaykur, çay üreticisi vatandaşı bıktırıp ürünlerini özel sektöre sattırmak istiyor

18 Mayıs 2019 Cumartesi 14:41
Bu haber 670 kez okundu
Çay üreticisi Harun Aksu: Çaykur, çay üreticisi vatandaşı bıktırıp ürünlerini özel sektöre sattırmak istiyor
 10 Mayıs’ta açılan çay sezonundan önce Çay İşletmeleri (ÇAYKUR) Genel Müdürlüğü binasında gerçekleşen basın açıklamasında konuşan Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim üreticiden alınacak yaş çay konusunda daha seçici olacaklarını dile getirerek “Her yaprağı, her çayı değil uygun olan çayı alacağız” dedi.

Bunun üzerine Artvin’in Hopa ve Kemalpaşa ilçelerinde, Çaykur Genel Müdürlüğü tarafından alım yeri kapılarında vatandaşlara çayların seçtirildiği öğrenildi. İleri Haber’e konuşan çay üreticisi Harun Aksu bu hamlenin nedeninin çay üreticisi vatandaşları bıktırarak, ürünlerini özel sektöre satmak zorunda bırakmak olduğunu dile getirdi. 

‘VATANDAŞI BIKTIRIP ÇAYI ÖZEL SEKTÖRE SATTIRMAK İSTİYORLAR’

Aksu “Çayımızı seçtiriyorlar. Çaykur Genel Müdürü açıklama yaptı ‘Her çayı almayacağız’ diye. Her çay diye bir şey yoktur. Bir çay vardır. Bozuk çay varsa, bozuk çay bizde yoktur. Vatandaşı bilinçlendirirsin,  ‘Bozuk çay almayacağım’ dersin, tarlasını mühendisine kontrol ettirirsin, elemanlarını gönderirsin; kirli çay, yabancı ot yoksa alırsın. Bir santim, iki santim derin kesilirse bu çayın kalitesini bozmaz. Bir kiloda bir gram kötü çay olur. Devletin ancak bu şekilde bir zararı olabilir. Ancak vatandaşı bu zor iklim ve coğrafi koşullarda fabrika kapılarında, alım yeri kapılarında vatandaşı bıktırıp, kotamız 500 kilo diyip, kontenjanımız 10 kilo diyip çayı özel sektöre sattırtmak içindir. Ben çiftçi olarak böyle düşünüyorum. O ‘Her çayı almayacağız’ diyen genel müdür çaydan bihaber bir müdür. Çay nedir bilmeyen bir adam bence. Vatandaşın elindeki çay hijyenik anlamda temiz ve gıdaya uygundur; aroma olarak da uygundur. Hopa Kemalpaşa çayı kalite olarak da öne çıkmıştır” şeklinde konuştu.

Asıl hamlenin çay üretiminde devleti devre dışı bırakmak olduğunu belirten Aksu “Devlet çayımızı almak istemiyor. Kotayı 500 kilo yapacağına, özel sektörü destekleyeceğine 350-400 kilo yapsın. Benim ‘her çay’ diye bir çayım yok, temiz ve bir çayım var. Çaykur’un o genel müdürü benim çay bahçelerimi denetleyebilir” ifadelerini kullandı.

Özgür Yılmaz – İleri Haber

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV