19 Kasım 2018 Pazartesi

Külünkoğlu FETÖ dostluğu Dekana dayandı!!!

Çay üreticisi devlet-özel sektör marifetiyle sömürülüyor

11 Temmuz 2018 Çarşamba 10:56
Bu haber 435 kez okundu
Çay üreticisi devlet-özel sektör marifetiyle sömürülüyor

 Cumhurliyet Halk Partisi (CHP) Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, yaptığı yazılı açıklama ile çay müstahsilinin emeğinin ve alın terinin devlet-özel sektör marifetiyle sömürüldüğünü öne sürdü. Deniz, çözüm olarak, yaş çayda taban fiyat uygulaması başlatılmasını önerdi.

Çayda uygulanan kot ve kontenjanla üreticinin özel sektörün insafına terk edildiğini belirten CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, taban fiyat uygulamasıyla emek sömürüsünün ortadan kaldırılmasının sağlanacağını ifade ederek, Rize halkından vekalet alarak TBMM’de Rize’yi temsil eden Milletvekillerinin bu konudaki suskunluğunu ise yine Rize halkının vicdanına havale etti.
ÇAY MÜSTAHSİLİ SÖMÜRÜLÜYOR
İkinci sürgün yaş çay sezonu devam ederken, üreticinin alınteri ve emeği, her dönemden daha fazla sömürülüyor. 
Türk çayı ve üreticisinin teminatı Çaykur, Allah’ın verdiği nimet olan çaya kota ve kontenjan koyarak, kapasitesini de tam olarak kullanmayarak üreticiyi özel sektör fırsatçılığının insafına terk etmektedir.

Planlamayı yapamayan iş bilmez yöneticiler nedeniyle Çaykur’un 9 bin ton civarında olduğu söylenen günlük çay işleme kapasitesi ne yazık ki bu kampanyada da kullanılamamaktadır.
Çaykur, Hazine tarafından finanse edilirken, özel sektör finans kaynağı olarak üreticiyi kullanmaktadır!
Bugünlerde 1,80 TL’ye ve daha altında çayı alan özel sektörle karşı karşıyayız. Bu durumda 10 ton çay satan üreticinin 5 bin 200 lirası cebinden alınarak özel sektörün cebine konulmakta, bu şekilde yılda yaklaşık 500 milyon lira para müstahsilden alınarak, hem bölge ve ülke ekonomisi ve hem de bölge halkı zarara uğratılmaktadır.
Çay fiyatının ‘taban fiyat’ olarak açıklanmaması durumunda Doğu Karadeniz Bölgesinde çay üretimi yapan 212bini aşkın üretici ailenin emeği bu şekilde sömürülmeye devam edecektir.
Bunu önlemenin yolu,yasa çıkartılarak yaş çay fiyatının ‘Taban Fiyat’ olarak açıklanması ve bu fiyatın altında çay alımının önüne geçilmesidir.
CHP olarak, Rize halkının haklarını koruyup kollama ve sorunları dile getirme görevimizi yerine getirirken; 24 Haziran’da vekalet yetkisini alarak TBMM’de Rize’yi temsil eden AKP’li vekillerin bu konudaki sessizliğini, halkımızın vicdanına havale ediyoruz.

468x60 -->

    Yorumlar

Admatic Scroll 300x250 Ad Code START --> Admatic Scroll 300x250 Ad Code END -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV