Çay üreticilerinden önce özbekler gelmiş!
07 Haziran 2020 Pazar

CHP’li vekilden şok iddia; “ÇAYKUR,FETÖCÜ ÇAY TV’NİN UYDU PARASINI ÖDÜYOR”

Çay üreticilerinden önce özbekler gelmiş!

Kamyon kasasından özbek'ler çıkmış!

20 Mayıs 2020 Çarşamba 13:22
Bu haber 1208 kez okundu
Çay üreticilerinden önce özbekler gelmiş!
Çay üreticilerinin büyük illerden Doğu Karadenize göçü başladı.

kuzeytvnet-Rize

Yaklaşık 2 aydan beri illerine gidişlerine koronavirüsü salgını nedeniyle izin verilmeyen binlerce çay üreticisinin memleketlerine yolculuğu dün gece itbariyle başladı.

Çay üreticilerinin illerine girişlerinde çeşitli önlemler alındı.Rize iline gidecek olan çay üreticileri Trabzon'un Of ilçesiyle Eskipazar beldesinde oluşturulan kontrol uygulama noktasında tek tek sağlık kontrolunden geçirildikten sonra evlerine 1 haftalık karantına altına tutulacaklar.

Dün Afgan'lar bu gün Özbekler geldi

Çay üreticilerinin illerine gelmesiyle birlikte yoğunlaşacak olan çay kampanyasında üreticilerin çaylarını nasıl toplayacağı tartışmasıda devam ediyor.Gürcü işçilerin gelememeleri nedeniyle çevre illerde çay işçisi talebi karşılanması iile ilgili yeterli düzeyde işçi bulunamaması çay tarımında sıkıntınin devam edeceğini gösterirken ,bazı dünya ülkelerinden yabancı işçilerin Rize iline çay toplamak için gitmeye çalıştığı ortaya çıktı.

Daha önce Afganlı işçilerin çay toplamak için Rize'ye gittikleri ortaya çıkması sonrası bu kez Özbekistan vatandaşı işçileirn de Rize'ye çay toplamak için gitmeye çalıştığı kameralara yansıdı.

DHA muhabirleri Trabzon-Rize kontrol uygulama noktasında büyük şehirlerden gelecek olan çay üreticilerini görüntülemek için çalışma yaptıkları esnada Özbek vatandaşlarını bir kamyon kasasında Rize'ye gitmek için beklediğini görüntülediler.

DHA
 muhabiri Muhamet Kaçar özel Facebook sayfasında  yayınladığı ve Özbek vatandaşı olduklarını iddia ettiği fotoğrafın altında ise;
"Çay hasadı için büyükşehirlerden gelecek hemşehrilerimizi beklerken kamyonet kasasında Özbekistanlı işçiler geldi. Çay bitkisini ilk defa görecek işçiler gelmeden internetten çayın nasıl toplanacağına bakmış!!!" diye yazması dikkat çekti.

Sosyal medya paylaşımcıları ve bir çok üretici yaşananlara tepki gösterdi.Bazı üreticiler "bu nasıl oluyor,nereden izin aldılar,izin belgeleri varmı?" diye sordu.

Evet aylardır memleketlerine gelemeyen on binlerce çay üreticisi memleketlerine gelmek için mucadele verirken Afgan ve Özbek vatandaşlarının bölgeye böylesine rahat bir şekilde gelmeleri oldukça dikkat çekici.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV