Çay sanayi sektörü isyanda sektör bitiyor

rize haber
rize haber

rize haber
rize haber

24 Haziran 2019 Pazartesi

Rize'li kadının isyanı:Bu ülkede kadın olmak suç mu?

Çay sanayi sektörü isyanda sektör bitiyor

04 Ocak 2019 Cuma 23:24
Bu haber 529 kez okundu
Çay sanayi sektörü isyanda sektör bitiyor

Rize Çay Sanayicileri Derneği Başkanı Hızır Balcı hükümetin çay politikasını eleştirdi.

Gençağa Karafazlı-Rize

Balcı,  2018 yılı içerisinde kuru çaya zam yapılmaması nedeniyle ve dolar kurunun yükselmesiyle artan faizlerin çay sektörünü bitirme aşamasına getirdiğini söyledi.

Hükümet sektörün kurtulması için adım atmadı

Çay sektörünün kurtulmasının yollarının olduğunu ancak bu konuda hükümetin yeterince adım atmadığını belirten Rize Çay Sanayicileri Derneği Başkanı Hızır Balcı, “Hükümetimiz sektörün kurtulması yollarına başvurmadığını görüyoruz. Hükümetimiz çay sektörünü kurtarabilmek için tarıma yönelik bakanlığın verdiği desteklerin çay sektörü nede vermesinin yollarını mutlaka bulmalıdır.

Bakanlığın vereceği destek bize kullandırılırsa çay sektörü yeniden canlanabilir konuyla alakalı Hazine bakanlığını bu konuda ikna etmemize rağmen konuyla ilgili tebligat yayımlanmadığı için bu desteklerden sektör yararlanamıyor” dedi

Birçok arkadaşımız iflas etti yakında iflas edecekler var

Çay sektörünün ciddi anlamda can çekiştiğine dikkat çeken Rize Çay Sanayicileri Derneği Başkanı Hızır Balcı, “ Çay sektörü son yıllarda o kadar kötüye gitti ki birçok arkadaşımız fabrikalarını kapatarak bu sektörden çekildi bazı arkadaşlarımızdan kon korta verenler var, bu süreç böyle devam ederse iflasını verecek olanlar var” diye kaydetti.

Yaş çay üreticisi de zarar etti

Başkan Balcı yaşananlarla sadece çay sektörün zarar görmediğini ifade ederek, “ Yaş Çay müstahsili de bu yaşananlar sonucunda 400 milyon lira zarar etti. Çay sanayinde ki özel sektör de 750 milyon zarar etti. ÇAYKUR kuru çaya belirli bir süreden beri zam yapmadı eğer akıllıca bir satış politikası izlenseydi bizde daha rahat çay satarız”

Kuru çay ucuz sattık

Özel sektör çay sanayinde faaliyet sürdüren çay sanayiciler derneği temsilcilerinden Hasan Uzun, “Ak Parti döneminde ekonomideki daralmaya karşı verilen savaşta en büyük desteği yüzde 15 ile çay sektörü verdi. 2, 3 liraya alınan yaş çayı özel sektör 1,6 liradan almış ona göre de kuru çayı ucuz satmıştır.

ÇAYKUR zarar etti

Yaş çaya 2017 yılında yüzde 13, 2018 yılında yüzde 16 zam olmasına rağmen kuru çaya iki yıldır zam yapılmadı. Uygulanan bu yanlış politikalar sonucunda sonucun da ÇAYKUR 2017 de 667 trilyon zarar etmiş, 2018 de devam eden zararıyla ÇAYKUR bütün sermayesini kaybetmiştir.

İktidar zarar görmesin diye sesi çıkmayan borsa

Rize Ticaret Borsasında görevlerde bulunan Hasan Uzun çay sektöründe yaşananların bir sorumlusunun ise Rize Ticaret Borsası (RTB) olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi.

ÇAYKUR’un çay alım politikaları ve çay sektöründe yaşanan bunca sıkıntıların karşısında adeta bir seyirci gibi duran   Rize Ticaret borsası iktidar zarar görmesin diye sesini çıkarmamış susarken Rize Ticaret Odası  (RTO) yöneticileri de  da kendi çıkarları için sesini çıkaramamış ve sonuçta deyim yerindeyse  Rizeli Rizeli’ ye zarar vermiştir” diyerek hükmettin yaş ve kuru çay politikalarını eleştirdiler.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV