ÇAY-KUR PATRONU ALİM ADRES ŞAŞIRDI
02 Haziran 2020 Salı

CHP’li vekilden şok iddia, “zarar eden Çaykur fetöcü bir tv’nin uydu kirasını ödüyor!

ÇAY-KUR PATRONU ALİM ADRES ŞAŞIRDI

23 Ağustos 2019 Cuma 16:16
Bu haber 4945 kez okundu
 ÇAY-KUR PATRONU ALİM ADRES ŞAŞIRDI
 ÇAY-KUR PATRONU ALİM ADRES ŞAŞIRDI

Gençağa Karafazlı-Özel Haber
Çaykurun uzunca bir süreden beri zarar ettiği tartışmaları ve çaykurmunun hazineyle ortaklığını bitirmesinin ardından varlık fonuna devredilmesiyle birlikte başlayan özelleştirilme tartışmaları sonrası çaykurun bugünkü patronu durumunda olan ancak vekillikten asıl müdürlüğe bir türlü terfi ettirtilmeyen Yusuf Ziya Alim birkaç gün önce ulusal ve yerel basında yer alan çok önemli bir o kadarda çelişkili açıklamaları çaykurun nasıl yönetildiği noktasında açık bir mesaj olarak algılandı.

İşte Alim’in o çarpıcı ve çelişkili  açıklamaları.

Alim “ÇAYKUR’un geçen yıl 657 milyon TL zarar açıkladığını hatırlatan Alim, kredi maliyetlerindeki yüksek orana dikkat çekerek, “Kredi faiz oranları çok yüksek. İnşallah bu faiz oranları düşerse biz de borçları yeniden yapılandırıyoruz. Bu haliyle geçen seneden çok daha aşağıda zarar gerçekleşecektir. Sanırım bilançodaki düzelme önümüzdeki seneye kalır” dedi.

Sermaye artırımı konusunda Hazine'den talepte bulunduklarını ifade eden Alim, sonucun henüz kendilerine ulaşmadığını da söyledi.

“ÇAYKUR’UN 1-1,5 MİLYAR T6L’LİK SERMAYE ARTIŞINA İHTİYACI VAR”

ÇAYKUR her ne kadar özerk bir yapıda olsa da çalışmalarının ve ödemelerinin Hazine’ye bağlı şekilde devam ettiğini kaydeden Alim, ÇAYKUR olarak arzu ve isteklerinin sermaye artırımı yönünde olduğunu söyledi.

Bir müdür çalıştığı kurumun kime ait olduğunu bilmiyor!

Alim buraya kadar yani çaykurun zararı konusunda ve ihtiyaçları konusunda açık açık her şeyi söyledi ancak ÇAY-KUR Sermaye artırımı için yanlış adrese baş vurdu.

Çaykur gibi önemli bir kurumu yönetmeye talipli bir ismin müdür vekilliği yaptığı bu önemli kurumun Türkiye Varlık Fonuna aktarıldığını hala bilmemesi oldukça düşündürücü.
Bilindiği üzere ÇAY-KUR, Resmî Gazete’nin 5 Şubat 2017 tarihli Mükerrer Sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren karar gereği: 

 Türkiye Cumhuriyet Ziraat Bankası A.Ş, Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), Türkiye Petrolleri A.O, Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş. (PTT), Borsa İstanbul A.Ş. (BİST), Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ’nin sermayelerinde bulunan Hazineye ait hisselerin tamamı, Türk Telekomünikasyon AŞ’nin yüzde 6,68 oranındaki Hazine’ye ait hissesi ile Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (Çaykur) Türkiye Varlık Fonuna aktarılması kararlaştırıldı.

Yanı, ÇAY-KUR’un sahibi bu karar gereği Hazine değil Türkiye Varlık Fonu olduğu ortada iken, müdür Alim artırmak istediği sermayenin neden Hazineden istediğini anlamak mümkün değil.

Çaykurun bu yıl da zarar edeceğini müjdeliyor ana varlığının yarısı kadar sermaye istiyor

Yusuf Ziya Alim,sanırız çok önemli yani yaklaşık 210 bin çay üreticisi dolayısıyla yaklaşık 1 milyon insanı direkt ilgilendiren çaykur gibi önemli bir kurumu yönetmek gibi bir aşkın içerisinde değil.

Şöyleki Alim başında olduğu kurumun geçmişte yaşadığı olumsuz durumları ortadan kaldırmak için çaba sarf etmesi gerekirken bugün den kamuoyunu ‘bu yıl da zarar edeceğiz’ diyerek sanki müjde verir gibi şimdiden alıştırmaya çalışıyor ve şu ilginç kabül edilemez açıklamayı yapıyor.

‘Sermaye artırımı yapılmadığı takdirde ' bu yıl ’ da zarar  daha da büyüyecek’ diyerek çaykurun zarrıyla adeta bugünden övünüyor gibi bir algının oluşmasına neden oluyor..

Gözüken şu adresi şaşıran Alim ÇAY-KUR’un neredeyse varlıklarının yarısı kadar sermaye talebinde bulundu. Bu büyüklükteki bir sermaye ile önümüzdeki 4 veya 5  yıl boyunca Bilançonun kar yazması da  garanti altına alınmış olacak. Görünen o ki bugün olduğu gibi yarın da  ÇAY-KUR ‘un sermaye talebi hiç eksik olmayacak.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV