Çay kampanyası randevu sorunuyla başladı
01 Haziran 2020 Pazartesi

CHP’li vekilden şok iddia, “zarar eden Çaykur fetöcü bir tv’nin uydu kirasını ödüyor!

Çay kampanyası randevu sorunuyla başladı

Üreticiler 3 dakika arayla çay satılır mı?

19 Mayıs 2020 Salı 12:40
Bu haber 1308 kez okundu
 Çay kampanyası randevu sorunuyla başladı
 Çay kampanyası randevu sorunuyla başladı

Üreticiler 3 dakika arayla çay satılır mı?

Gençağa KARAFAZLI-Kuzeytvnet.

Bu sene çay sezonu koronavirüs pandemisinin yarattığı endişelerle başlıyor. Çay üreticileri bu sene ilk sezon öncesi yaptığı gübrelemesini gerçekleştiremedi. Budamasını da yapamadı. Hatta şehir dışında yaşayan binlerce üretici tarlalarına ulaşamamanın kaygısını yaşadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üreticilerin dört gözle beklediği yaş çay taban fiyatını geçtiğimiz günlerde bizzat kendisi açıkladı. Bir müjdeymişçesine duyurduğu fiyat beklentileri karşılamaktan çok uzak olduğu gibi tarihin en düşük yaş çay taban fiyatı olarak da tarihe geçti.

Bu zamana kadar seslerini duyurmaya çalışan üreticilere verdiği tek iyi haber, 19 Mayıs’tan sonra hasada gidebilmeleri için özel izinli seyahat belgesinin uygulama konulacak olmasıydı. Ancak ne üreticilerin salgın ortamında çayını nasıl toplayacağına dair alındığı söylenen önlemlerden ne de üreticinin önünü nasıl göreceğine dair bir açıklama yapılmadı. Kotanın 600 kiloya çıkartılması sorunu çözmedi, Çünkü bu sene üreticiler için mevsimlik işçi yok, yeterli emek yok, zaten zorluklarla geçen çay üretimi bu koşullarda bu sene daha zor şeyler bekliyor. Bu satırlar çay konusunda çeşitli yazıları ve araştırmaları olan yazar Fatma Genç’e ait.

Sütlüoğlu hayata geçirdi yardımcısı uygulamaya devam ediyor

Eski ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, 2013 yılında yaptığı bir açıklamada randevulu sitemin, çay alım sisteminde devrim denebilecek bir uygulama olduğunu ve bu uygulamayı hayata geçireceklerini açıklamıştı.

Eski Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, yaş çay kampanyasında randevulu sisteme geçerek, karmaşa, sıkıntı ve olumsuzluklara son vereceklerini açıklamış 3 ilde 10 alım yerinde uygulama başlatmış ve bunun Devrim denebilecek bir uygulama olduğuna dikkat çekmişti.

İmdat Sütlüoğlu gitti onun yerine yardımcılarından Yusuf Ziya ÂLİM ÇAYKUR genel müdürlüğüne vekâleten getirildi ve randevulu alım sistemi uygulaması her yıl tüm bölgede uygulamaya konuldu.

Getirilen randevulu sistem Eski genel müdür İmdat Sütlüoğlu’nun dediği gibi hiçte devrim niteliğinde olmadığı zamanla anlaşıldı. Sistem sanki üretici özel sektörün kapısına gitsin diye hayata geçirildi.

Bugün randevulu sistem nedeniyle üreticiler topladıkları çayı Devletin Kurumu ÇAYKUR’a satamadıkları için özel sektörün kapısına gitmek zorunda bırakılmıştır.

2020 yılı yaş çay kampanyası korona virüs salgınının ülkemizde yoğun olduğu bir süreçte başlaması ile birlikte çeşitli sorunları da beraberine getirdi.

Çaykur genel müdür vekili Yusuf Ziya Alim korona virüsü nedeniyle üreticilerden daha çok çay almak yerine dün düzenlediği toplantıda kotayı tarihinin en yüksek seviyesi 600 kg yükselttiğini ancak geçen yıl aldığı 750 bin çayın altında 650 bin ton yaş çay alacağını ve randevulu sistemle çay alımlarına devam edeceğini açıklaması sonrası çay üreticilerini rahatsız etti.

Alimda ilk gün sorun çok

Çaykur korona virüsü tedbirleri kapsamında aldığını iiddia ettiği 44. Maddelik acil eylem planı içerisinde uygulamaya koyduğunu duyurduğu çay alım yerlerinde sosyal mesafenin korunması ve alımların randevulu sisteme göre yapılması uygulaması daha ilk günden sorun olmaya başladı.

Köy muhtarlıklarına gönderilen çay alım kampanyası ile ilgili randevu listesi oldukça dikkat çekici.ÇAYKUR’un gönderdiği randevu saatlerine göre bir üreticinin çayını alım yerine götürdüğü andan itibaren çayını 3 dakikada satması gerekiyor.

Üreticileri tepki gösterdi

Randevuyla çay satacakların listeleri ortaya çıkması sonrası adeta şoke olan üreticililer sosyal medya hesaplarından uygulamaya tepki gösterdiler.

Üreticiler “ bu nasıl bir randevu 15 dakika arayla çay satacağımız söyleniyor. Bu durumda her üretici alım yerinin kapısına geldiği anda 3 dakikada çayını satmak ve o alanı terk etmek zorunda kalacak bu mümkün değil.

Bir diğer üretici ise ÇAYKUR ne yaptığını ne yapacağını bilmiyor. Sırtımızda pamuk değil çay taşıyacağız hem de 40 kilo 50 kiloluk çay bezleri bunlar öyle 3 dakikada kaldır indir bindir yükle şeklinde olacak iş değil. Acilen randevulu sistemden vaz geçilsin.

İşte o sorun yaratan randevulu çay alım listesi:

 

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV