KUZEYTVNET- Van ilinde yaşayan 15 yaşındaki kız çocuğu iddiaya göre amcası tarafından önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın baba ocağı Rize'nin Güneysu ilçesindeki Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Ortaköy Kuran Kursuna getirilip bırakıldı. Amca Van'a geri döndü.

Ardından kurstan kaçan kız çocuğu, km yolu yaya yürüyerek Güneysu merkezde bulunan  Köprü'ye çıkıp kendisini aşağıya atarak intihara kalkıştı. Çocuk, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi'ne tedavi altına alındı.

İntihara kalkışan kız çocuğunun vücudunun birçok yerinde kırıklar oluştuğu, durumunun ise her geçen gün iyiye gittiği , hayati tehlikesinin söz konusu olmadığı öğrenildi.'PANDEMİDE KURAN KURSLARI KAPALI DEĞİL Mİ?'

Yaşanan olayı Güneysu İYİ Parti İlçe Başkanı Rıza Öztürk sosyal medya hesabından paylaştı. Öztürk paylaşımında ayrıca, olayın peşini bırakmayacağını ve gerçeklerin ortaya çıkması için çaba sarf edeceğini duyurdu.

Öztürk'ün paylaşımı sonrası Rize'de birçok yurttaş sosyal medya hesaplarından yetkilileri konuyla ilgili açıklama yapmaya çağırırken, 'Bunun hesabı sorulsun, pandemi sürecinde kuran kursları kapalı değil mi? Van ilinden Rize'ye nasıl küçük bir kız çocuğu getirilip bırakılır?' sorularını sordu.

Ayrıca Van'dan  yanlızca intihara kalkışan kız çocuğu değil bir minübüsle 13 kız çocuğunun daha Van'dan Rize'ye getirildiği öğrenildi.

MÜFTÜ İİL DIŞINDA

Rize İl müftüsü Abdülkerim Çelik; “Ben il dışındayım olaya pek vakıf değilim, ancak 13 kız çocuğumuz Van ilinden Güneysu Ortaköy’deki yatılı kız kuran kursumuza okumaya geldiler. Pandemi öncesi burada okuyorlardı daha sonra evlerine gönderdik; şimdi yeniden geldiler. Kızlarımızdan biri kurstan ayrıldı ve merkezde kendisini köprüden attı. Diyanet işleri Başkanlığı yatılı eğitim faaliyetlerimize izin verdiği için hafız olan kızlarımızı yeniden eğitime aldık. Yeni öğrenci almıyoruz” dedi.

YETKİLİLER OLAY YERİNE GEÇ GELDİ

Görgü tanığı Eyüp Tarakçı ise,bir arkadaşımla olayı son anda fark ettik ve çocuğun koprüye çıktığını gördük kendisini uyardık, derdin ne ne istersin sakin yapma in oradan dedik ancak önce elindeki çantayı attı ardından kendisini köprüden attı donduk kaldık.

Yetkililerin  olay yerine bir saat sonra geldiğini belirterek olay yerine  “Polisler 45 dakika sonra geldi. Ambulansı arıyorsunuz bir saat boyunca müzik çalıyor. Gündoğdu’dan bir ambulans geldi. Birazda kızdık ve bağırdık onlara. Bizim haberimiz yok dediler”.Bu işin arkasında ne var onu araştırmak lazım kız cocuğu neden intihara kalkıştı ne biçim bir tramva yaşatıldı ona ki intihar etmeyi göze alabildi.Bu işte kim sorumlu ise ortaya çıkartılmalıdır." sözleri ile tepki gösterdi.

İYİ Parti Güneysu İlçe Başkanı Rıza Öztürk ise, "İşin peşini bırakmayacağım. Burada ihmali olan her kim var ise suçlu kim ise cezasını çeksin istiyorum. Daha önce yaşanmış olaylar mevcut yapı tarafından gizlendi. Burası Güneysu cumhurbaşkanının ilçesi, 'Cumhurbaşkanımıza bir zarar gelmesin' diye insanlar suspus oluyor ve bu işlerin peşini kovalamıyor" dedi.