Bekaroğlu bu kez AA yı sordu
22 Ağustos 2019 Perşembe

Dilipak “özeleştiri” deyip bombaladı: Bizim yamyamlar milletin paralarını çalıp kapitalist gavura emanet ederler

Bekaroğlu bu kez AA yı sordu

29 Nisan 2019 Pazartesi 23:23
Bu haber 823 kez okundu
Bekaroğlu bu kez AA yı sordu
Seçim sonuçlarını kamuoyuna aktarmada tekel konumunda bulunan AA`nın seçim akşamı veri akışını durdurması veGenel Müdürün AKP Gençlik Kollarının Kurucu Başkanı olduğuna ilişkin haberler Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay`a soruldu. 
CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, 31 Mart akşamı 13 saat boyunca veri akışını keserek manipülasyon şüphesi doğuran Anadolu Ajansı`na ilişkin sorular yönelttiği Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay`dan sorularına cevap istedi. 

 

Verdiği önerge ile AA`nın seçim akşamı 13 saat boyunca veri akışını durdurmasının manipülasyon iddialarını güçlendirdiğini ifade eden Bekaroğlu, veri akışının durdurulması için ajansa hangi makamdan talimat verildiğini sordu. AA Genel Müdürü`nün AKP Kurucu Gençlik Kolları Başkanı olduğuna yönelik haberleri hatırlatan Bekaroğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay`a şu soruları yöneltti:

 

 

1-31.Mart 2019 yerel seçim sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılmasında görev üstlenen Anadolu Ajansı`nın seçim akşamı 23.20`den itibaren seçim sonuçları ile ilgili veri akışını; 13 saat süre ile seçim yayın sistemine sahadan veri akışı gerçekleşmemesini gerekçe göstererek durdurmasının nedeni nedir?

 

2- Anadolu Ajansı tarafından 01.04.2019 tarihinde yapılan açıklamada “Bazı sandıklardan sağlıklı veri akışı temin edilemeyince veri aktarımına bir süre ara verilmiş; kalan yüzde birlik sandık sonucuyla ilgili elimize herhangi bir veri ulaşmadığı için de Yüksek Seçim kurulunun sonuçlarının beklenilmesi kararı alınmıştır.” denilmiştir. 31.03.2019 akşamı seçim sonuçları ile ilgili veri akışının kesilmesi kararını kim, hangi gerekçe ile almıştır?

 

3-Birilerinin bu kararın alınması konusunda Anadolu Ajansı görevlilerini zorladığı yönündeki iddialar doğru mudur?

 

4-Hangi makamlardaki otoriteler veri akışının durdurulması konusunda Anadolu Ajansına talimat vermiştir?

 

5-Söz konusu durumun Anadolu Ajansının seçim sonuçlarını ve halkın iradesini manipüle etme girişimi olduğuna dair kamuoyunda yer alan iddialar konusunda ne düşünüyorsunuz?

 

6-Seçim sonuçlarına ilişkin veri akışının kesilmesinin nedeni konusunda Anadolu Ajansı bünyesinde herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

 

7-Anadolu Ajansının kamuoyundaki prestijini de temelden sarsan bu olay hakkında soruşturma yapılmamışsa açtırmayı düşünüyor musunuz?

 

8-Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sn Sadi Güven’in, Anadolu Ajansının seçim sonuçlarını anılan kurumdan temin etmediği, Anadolu Ajansının kendilerinin müşterisi olmadığı yönünde bir açıklaması mevcuttur. Seçim sonuçlarını kamuoyuna aktarmada şu anda tekel durumunda bulunan Anadolu Ajansı seçim sonuçları ile ilgili verileri sahadan kimlerden ve hangi yöntemle almaktadır? Anadolu Ajansının her sandıkta (ya da en azından her ilçe seçim kurulunda) bir görevli muhabiri var mıdır?

 

9-Anadolu Ajansının söz konusu verileri Ak Parti Seçim Koordinasyon merkezinden sağladığına dair iddialar doğru mudur?

 

10- Bu iddialar doğru ise kendisine hazineden yüklü miktarda kaynak aktarılan Anadolu Ajansının yurt sathında bu tür verileri kaynağında elde etme konusunda kendisine ait bir organizasyonu kuramamasının nedeni nedir?

 

11-Anadolu Ajansının çalışanlarının büyük çoğunluğunun seçim verilerinin aktarılması için kurulan teknik sisteme giriş izninin olmadığı, bu gruba çoğu birim müdürünün de dâhil olduğu, verilerin sadece seçilmiş belirli kişiler üzerinden işlendiği yönündeki iddialar doğru mudur? Sisteme giriş ve kayıt, kontrol güvenliği nasıl sağlanmaktadır?

 

12-Kamuoyundaki, Anadolu Ajansının mevcut Genel Müdürünün Ak Parti İstanbul İl Gençlik Kollarının Kurucu Başkanlığını yaptığı yönündeki iddialar doğru mudur?

 

13-Söz konusu olay sonrasında kamuoyunu tatmin etmeyen ve tarafsızlığına gölge düşüren açıklamaları nedeniyle Anadolu Ajansı Genel Müdürünün görevden alınması düşünülmekte midir?

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV