Artvin de kiliseye "utanç ve nefret" tuvaleti tartışması
23 Şubat 2020 Pazar

Erdoğan'ın Köylüleri Gözaltına Alındı

Artvin de kiliseye "utanç ve nefret" tuvaleti tartışması

14 Mayıs 2019 Salı 12:23
Bu haber 922 kez okundu
Artvin de kiliseye
Artvin de kiliseye "utanç ve nefret" tuvaleti tartışması 

Gençağa Karafazlı.Şendoğan Yazıcı-Artvin 

Artvin merkeze bağlı Hamamlı (DOLİSXAN) köyünde bulunan IX. yüzyılda inşa edilmiş kilisesine köy muhtarı Mehmet âli Ergül tuvalet yapımına başladı.

Vatandaşlar Kiliseye tuvalet yapılmasına tepki gösterirken Türk ve Gürcü vatandaşı olan Orhan Yavuz tuvalet yapımına kullanılacak olan inşaat malzemelerinin fotoğraflarını sosyal medya hesabından yayınlayarak tepki gösterdi. 

Fotoğraflarda ise,  yapılacak olan tuvaletler için,  kilisenin giriş kapısının hemen yanında beton döküldüğü görülüyor. Ayrıca kilise içerisinde 25-30 torba çimento, iki adet tuvalet taşı ile binanın giriş kapısı solunda zeminde tuvalet için beton kırılmış taş parçaları ve iki adet tuvalet gideri için kullanılan S borusu ile tuvalet duvarları için kullanılacak tuğla taşları görülüyor. 

Yaşananların fotoğraflarını paylaşan aslen Artvin macahel’li ve Gürcü vatandaşı da olan Orhan Yavuz, bu olayın utanç duyulacak cehalet ve nefret eylemi olduğunu belirterek kiliseye tuvalet yapılmasına tepki gösterdi.

Köy muhtarı Mehmet Ali Ergül ise,” iyilik yapmak isterken kötü kişi ilan edildik” diyerek kilisede tuvalet yapılacağı iddialarını yalanladı. 

PROVOKASYON EYLEM OLABİLİR 

Kilisede tuvalet yapma anlayışının utanç ve nefret söylemi içerdiğini belirten olaya tepki gösteren Orhan Yavuz  yaşananları şu şekilde aktardı.:

 “12 Mayıs 2019 tarihinde telefonla arayan bir dostum, Artvin merkeze bağlı Hamamlı (DOLİSXAN) köyünde bulunan IX. yüzyılda inşa edilmiş kilise binasına bitişik şekilde bir tuvalet yapımı girişimine dair duyumlar aldıklarını haberin gerçekliği hakkında ilgilenmemizi rica ettiler. Birkaç saat sonra da Kilise içerisinde 25-30 torba çimento, iki adet tuvalet oturağı ile binanın giriş kapısı solunda zeminde kırılmış taş parçaları ve iki adet tuvalet gideri için kullanılan S borusu fotoğraflar bana ulaştı. 

Doğrusu ilk tepkim, tuvalet yapımı girişiminin abartı olabileceği ve cahil bir vatandaşın evinde veya başka bir noktada ek bir yapı oluşturma ve bu malzemeleri de geçici olarak yağmurdan korunaklı bir yerde koruma amaçlı bir girişim olabileceğini, bununla birlikte daha dikkat çeken belge olan binanın dış kısmında kilise binasına bitişik noktada, zeminde kırılmış taşlar üstüne konan iki adet ve görüntüsünden henüz sadece yüzeye yerleştirildiği ama hiçbir şekilde bir yere bağlı olmadığı izlenimi veren tuvalet giderleri için kullanılan türden iki adet S borusunun daha bir dikkat çekici olduğu, birilerinin dış mekanda bırakılmış iki adet S borusunun kilise içine konulan malzemeler ile birlikte düşünülmesi ve Tuvalet inşaatı amaçlandığı ve yapılacağı algısı oluşturma amaçlı bir provokasyon olabileceğini düşünerek Gürcistan adına arayan arkadaşlara; bu iş provokatif bir eylem olabilir, kamu yöneticilerinin konuyu detaylı olarak inceleyeceğine ve konuyu şeffaflıkla ortaya konulacağına dair inancımı ifade etmiştim. 

Bir provokatif olasılığı dışında başka bir ihtimal olmayacağı ve provokatif kısmının dış mekânda çekilmiş fotoğraf üzerinden amaçlandığını bina içindeki malzemelerin ise saf ve cahil birinin işi olabileceğini düşünmüştüm.

 

Artvin’deki arkadaşlarını arayarak, konunun; farklı inançlara sahip toplumlar arasında kin ve nefret tohumları ekme, komşu ülke ilişkilerini zedeleme amaçlı bir provakasyon olabileceğini belirterek alana gidip konuyu net olarak öğrenmeleri ricasında bulunmuştum.
Ne yazık ki sahada yapılan inceleme iyi niyetli varsayımlarımızı ters yüz etti. Verilen bilgiye göre, Hamamlı köyü muhtarı Mehmet Ali Ergül iddia edilen yerde tuvalet yapma kararı almış, yeni gelen fotoğraflarda görüleceği üzere bina girişinin sol tarafı zeminine beton dökülmüş duvar örmek için de bir yığın tuğla binanın önüne taşınmış durumda. Muhtar, Köye gelen İl Turizm ve Kültür Müdürü ve jandarmayı da terslemiş 

BİN YÜZ YIL ÖNCE İNŞA EDİLMİŞ 

Özellikle yaz aylarında turistlerin yoğun ilgi gösterdiği adı geçen Kilise Bakanlıkça “kültür varlıkları” olarak tanımlanmış olup, binanın en yüksek önemde korunması gerekir iken, birilerinin kalkıp kafasına göre günümüzden yaklaşık 1,100 yıl önce inşa edilmiş ve koruma altındaki Kilise duvarına “aklı ve eylemi kadar çirkin” bir tuvalet iliştirme niyeti ve gayreti şiddetle kınanması gereken bir durumdur. 

BURADA KARDEŞLİK KÖPRÜSÜ VAR
Karşılıklı ilişkilerin, dostluk,  kardeşlik, iyi komşuluk, dayanışma ve işbirliği ufku ile ve iki ülkenin siyaset, kamu idaresi, sivil toplum kuruluşları, iş dünyası aktörleri ve halkının üstün gayretleri ile örgülenen ve bölge coğrafyasında emsali olmayan samimiyet ve yakınlık ortada iken bir cahil, yol bilmez, yöntem bilmez, düşünce kodları cehalet ve nefret havuzundan beslenen birilerinin iki ülke ilişkilerine taşıdığı bu aptalca yükü hiç kimsenin değil ama kendi omuzlarına aktarılmasının en doğru iş olur

Kamu idaresinin, gerekli adlı ve idari soruşturmayı yaparak böylesi provokatif bir eylemin tek bir kişi tarafından mı kurgulanıp uygulandığı yoksa örgütlü bir iradenin var olup olmadığının ortaya çıkarılacağına inanıyoruz. Hepimiz biliyoruz ki Afganistan, Irak ve Suriye’de bu tür tarihi ve kültürel miraslara yönelik saygısızlık ve saldırganlık örnekleri toplum belleğindedir. 

Keza, Bu eylemi yapan kişinin aklı melekeleri, karar oluşturma ve uygulama kapasitesi ve becerilerinin bir kamu görevlisi rolüne uygun olmadığını da açıklıkla ifade ediyoruz. 

Tarihi kiliseye tuvalet yapılacağı iddialarını köy muhtarı Mehmet Ali Ergül’e sorduk.

İyilik yapmak isterken kötü kişi ilan edildiklerini Gürcü ve Türk vatandaşlarının  duyarlılıklarını anladıklarını kaydeden muhtar Ergül ,iddiların asılsız olduğunu kaydetti.

Muhtar Mehmet Ali Ergül gazetemize yaptığı açıklamalarda şunları söyledi.

“Bu kiliseyi yaz aylarında her gün onlarca kişi ziyaret ediyor. Bu ziyaretçilerin çoğu ise Gürcü vatandaşlarıdır.

KİLİSE YILLARCA CAMİ OLARAK KULLANILMIŞ

Köyümüzde bulunan bu kilise 1.100 yıl önce inşa edilmiş bir kilisedir. Bu kilise 1998 yılına kadar cami olarak kullanıldı, daha sonra köy camisi yapılınca cami olarak kullanımdan vaz geçildi.

Bizim camimiz, kilisemiz, mezarlıklarımız, okulumuz hep bir aradadır yıllarca burada yaşayan insanlarla kardeşlik duyguları içerisinde yaşam sürdürmüşüz. Bu gün kilisemizden dolayı ziyaretçi akının yoğunlaşması üzerine gelen misafirlerin tuvalet ihtiyacı söz konusu olmuştur. Köy camimiz kiliseden yaklaşık 150 metre uzaktadır dolayısıyla özel idare ile anlaşarak kadın, erkek ve engellilerin kullanacağı tuvaletler yapmak için çalışma başlattık. Bu çalışmalar ise devam ediyor.

İYİLİK YAPARKEN KÖTÜ OLDUK 

Fotoğrafta yer alan beton dökülen yer ise daha önce kuyu olarak kullanılan bir yer ve kokuyordu bu nedenle onun üzerini kapatarak daha temiz bir görüntü oluşturmak istedik. Tuvalet için yani kilise ye doğusunda bir alan tuvalet yapmak için getirdiğimiz malzemeleri yağmur gerekçesiyle kilisenin içerisine koyduk. Bunları gören bazı Gürcü vatandaşlarımız fotoğraflayarak sosyal medyadan ‘kilise de tuvalet yapılıyor’diye paylaşımda bulununca tepkiler gelmeye başladı. 

İlgili birimler bu olay üzerine köyümüze gelerek neler yaşandığını gördüler. İddiların tamamı asılsızdır. Biz iyilik yapalım derken kötü kişi ilan edildik. Üzüldüm asla kültürlerimizin inançlarımızın miraslarına yönelik bir saygısızlığımız yok ve olamaz. Köyümüze gelen herkes bizim kardeşimizdir. Kilise ye değil kilisenin yanında onların ihtiyaçları için tuvalet yapımına devam ediyoruz “ diyerek yaşananlardan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV