Ardeşen'den bakanlara tepki

banner100

19 Eylül 2020 Cumartesi

“Artık 210 bin çay üreticisi örgütlenmeli”

Ardeşen'den bakanlara tepki

ÖZEL SEKTÖR CİRİT ATARKEN BAKANLAR NEREDE ?

30 Mayıs 2020 Cumartesi 15:30
Bu haber 1922 kez okundu
Ardeşen'den bakanlara tepki
 2020 Yılı Çay kampanyasında üreticilerin mağdur edlmesine karşı tepki gösteren Ardeşen Ziraat Odası, Siyasi Parti İlçe Başkan ve temsilcileri ile STK başkanları bir araya geldi.

Çay sezonunun başlamasıyla çay üreticilerinin derdi bitmiyor. Koronavirüs nedeniyle çay bahçelerine girmeye çekinen çiftçi, Özel sektörün yaş çay taban fiyatının almasıyla beraber çifçinin beli kırılmıştır.

Bu anlamda Ardeşen Ziraat Odası öncülüğünde toplanan Siyasi Parti İlçe Başkanları ve temsilcileri ile STK temsilcileri "Çay üreticisinin yanındayız" diyerek ortak bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi…

Çayın olmadığı bir Rize’nin geçmiş dönemlerdeki gibi ata topraklarını terk etme şansı yoktur.Bizler üreten Türkiye halkça bölüşen bir ülke çifçisini yeniden efendi yapmak istiyoruz diyen sivil toplum örgüt başkanları 200 Bin ailenin tek geçim kaynağı olan çayın geleceğini özel sektörün inisiyatifine bırakamayız.

RİZE MİLLETVEKİLLERİ SIRRA KADEM BASTI

Çay tarımı yaparak, çay işçiliği yaparak ve fabrikalarda çalışarak geçimlerini sağlayan insanların geleceklerini ve umutlarını ellerinden alınmasını müsaade edemeyiz. Acilen çay yasası çıkarılmalı taban fiyat uygulaması yapılmalıdır diyen sivil toplum başkanları ayrıca bu vesileyle Rize Milletvekillerinin daha önce hayatın her alanında birçok yerde karşımıza çıkmalarına rağmen bugünlerde sırra kadem basmaları manidardır. Vekillerimizi, bu zor günlerde yanımızda göremememizin ve bu mağduriyetimizden faydalananlardan ses çıkarmamaları bizleri birlik yaptıkları düşüncesine itmektedir.

ÖZEL SEKTÖR ÜRETİCİYİ MAĞDUR EDERKEN BAKANLAR NEREDE ?

Dünya pandemi ilan ettiği Covid -19 belasıyla uğraşırken,herkesin üretene sahip çıkarken çiftçinin elinden tutarken kendi hak ve menfaatini öne çıkaran menfaatperestlerin cirit atmalarını seyreden Ticaret Bakanı,Tarım ve Orman Bakanı neredeler? Hiç mi Rize aklınıza gelmiyor serzenişlerine oda başkanında Cumhurbaşkanına detaylı mektup yazıldığı dönen dolapların en açık bir şekilde yazıldığını belirtmişlerdir. Bu meyanda üreticilerimizin de Çaykur’dan başka yere çay satmamaları 600 kg kotayı doldurmaları için uğraş vermelerini istemişlerdir. Ardeşen Ziraat odası başkanı Turan Kabaoğlu, 2020 Yılı Çay kampanyasında üreticilerimize yapılan pervazsız yaş çay alımlarını kınamak ve yetkililere seslenilmesi “Üreticilerimizin yanındayız” babında odamızı ziyaret eden CHP Ardeşen ilçe başkanı Faruk Buçan, İYİ parti Ardeşen ilçe başkanı Mehmet Zeki Demiroğlu, Yeniden Refah partisi ilçe başkan yardımcısı Muhammet Ermiş, Köy Muhtarlar derneği başkanı Maksut Çırakoğlu, Mahalle muhtarlar derneği başkanı Murtaza Özyanık, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Muhammet Hacısüleymanoğlu, Esnaf ve Sanatkarlar odası başkanı Tahsin Bekir Yazıcı,53/11 Kooperatif başkanı Sait Balcı, Yeni Mahalle Muhtarı Erdal Önçırak ve telefon ile katılan STK Başkanlarına Ardeşen Ziraat Odası olarak kendilerine Teşekkürlerimizi Arz ederiz. diye açıklamada bulundu.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV