Alim“ Adalet ve kontrollü çay alımı için kotayı düşürdük“

banner100

13 Ağustos 2020 Perşembe

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

Alim“ Adalet ve kontrollü çay alımı için kotayı düşürdük“

Alim kota ve kontenjanı üreticiyi korumak için yapmış

11 Temmuz 2020 Cumartesi 13:53
Bu haber 3812 kez okundu
Alim“ Adalet ve kontrollü çay alımı için  kotayı düşürdük“

BU HABERİ HİÇ BİR YERDE OKUYAMAZSINIZ!
Hükümetin gerçekleştirdiği zamlar sonrası yetkililer "zam değil ayarlama" diye gerekçelerle yapılan zamları savunurken ,bu kez çay işletmeleri genel müdür vekili Yusuf Ziya Alim üreticileri mağdur eden kota ve kontenjan uygulamaları ile ilgili olarak ; "Kota ve kontenjanı kontrollü çay alımı ve adalet sağlamak için yapıyoruz" diyerek savundu, Özel sektör çay firmalarını ise fırsatçılıkla suçladı.
G
ençağa KARAFAZLI-KUZEYTVNET.
2.sürgün çay kampanyasının başlamasıyla birlikte kota ve kontenjan uygulamasını hayata geçiren çay işletmeleri genel müdür vekili Yusuf Ziya Alim' e çay üreticileri STK ve bazı siyasi parti temsilcileri tepki göstermişti.
Vekaleten göreve getirildiği günden beri Çaykuru yönetmek konusunda bir türlü irade ortaya koyamayan, özellikle çay alım politikalarındaki belirsizlikleri nedeniyle üreticileri mağdur eden Çaykur genel müdür vekili Yusuf Ziya Alim,2.sürgün yaş çay kampanyasından kotayı düşürmesine yönelik üreticilerin tepki göstermesi üzerine " çayda kalite, adalet ve kontrollü çay almak" için kotayı düşürdüğünü açıkladı.
ç
ay üreticilerinin tepki gösterdiği genel müdür vekili Yusuf Ziya Alim, kotayı düşürme gerekçelerini şu şekilde açıkladı;
Karşılıklı anlayışla huzurlu bir kampanya geçireceğiz
07 Temmuzda başladığımız ikinci sürgün dönemi çay alımlarında bugünün mubayaasıyla tam kapasiteye ulaşmış olacağız. Alacağımız çaylarımız da herhangi bir bozulma, çürüme veya fire kaybı yaşamadan; makul, dönebileceğimiz günlük stok miktarını aşmadan üreticilerimizle karşılıklı anlayış içerisinde huzurlu bir sürgün dönemi geçirmeyi umut etmekteyiz.
Bu sürecin planlamasını yaparken yıllardır uyguladığımız üst sınır kontenjan uygulamamız (Mayıs kampanyasında 600 kg kota uygulaması vardı) her ne hikmetse bu yıl çok daha fazla ses getirerek kamuoyunda gündem oldu.
Kota ve kontenjan kontrollü çay alımı demektir
Değerli kamuoyunun ve üreticilerimizin bilmelerini isteriz ki buradaki asıl maksadımız; 50 kg olarak koyduğumuz alım üst sınırı veya kontenjan; kontrollü çay alımı demek, kaliteli çay alımı demek olup, mümkün olduğunca bunu önleyebilmektir. Bu sınırların üstünde toplanan çaylar; hem çay kesenleri zorlamakta ve kalite göz ardı edilmekte, hem de alımı yapacak ekiplerimizi bize ve sizlere karşı zor duruma düşürmektedir
e
şit ve adil olmak amaçtır
Üst sınır kontenjan uygulamamızda diğer bir maksadımız da; sürgün içerisinde hiç çay toplamayıp 2-3 gün gibi kısa bir sürede 10 ton, 20 ton gibi çay toplayıp bitiren üreticilerimizi; üreticiliğin gereği günlük, düzenli olarak ve kaliteli çay toplayan çoğunlukta olan diğer üreticilerimize karşı eşit duruma getirmek ve herkese karşı adaletli olabilmektir.
Kotaya uyun düşük fiyatta çay alan özelin oyununa düşmeyin
Üreticilerimizin açıkladığımız kota karşılığı çaylarını alacağımızdan, acele etmesinler ve kontenjanları kadar çay toplasınlar ki; iyi niyetli olmayan, üreticilerimizi ilk fırsatta mağdur edecek uygulamalara giren firmaların, spot piyasa oluşturarak düşük fiyattan çay almaya çalışan fırsatçıların oyununa düşmesinler. Çayların en iyi muhafaza edileceği yer malum çay bahçelerimizdir. Birazcık sabredilirse yükselecek piyasa fiyatları üzerinden çok daha menfaatli çay satışı yapacaklarına inanmaktayız
Geçmişte kota uygulaması neydi?
2020 Mayıs ayı 1. sürgün çay kampanyasında ise kota 600 kg olarak uygulanmıştı, ŞİMDİ İSE 2.SÜRGÜN DÖNEMİNDE 450 KG UYGULAMASI BAŞLATILDI.
ÇAYKUR’un Kota ve kontenjan uygulaması sonrası üreticiler, ÇAYKUR’un üreticiden bilinçli bir şekilde çay almadığını üreticilerin ise özel sektöre mahkûm edildiği ve çayını düşük fiyata satmak zorunda bırakılarak mağdur edildiğini belirterek kota ve kontenjan uygulamasına tepki göstermişlerdi.
Ziraat odası özelin istediği oluyor
Rize Ziraat odası başkanı Nevzat Paliç ise; "Mayıs çay kampanyası öncesi açıklanan yaş çay fiyatı özel sektöre yaradı. Bizim istediğimiz fiyat verilmedi. Çay alım politikası ise üreticiyi özele mahkûm etmiştir. Mayıs ayında 600 kg kota uygulayan ÇAYKUR 2.sürgün döneminde 450 kg kota uygulaması demek 210 bin çay üreticisine 'git özele ucuza çay sat demektir. Bu uygulamalar çaykurun özelleştirilmesi politikalarının önünü açacak uygulamalardır. Acilen üreticiyi ve ÇAYKUR’u koruyacak bir çay kanunu çıkartılmalıdır" diyerek kota ve kontenjan uygulamasının yanlışlığına dikkat çekti.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV