AKP'li vekil Çayda sorun yok 3 vekili üreticiler seçti
14 Temmuz 2020 Salı

FLAŞ HABER, AKP ‘li başkanın eşi ile ilgili habere yasak

AKP'li vekil Çayda sorun yok 3 vekili üreticiler seçti

AKP li vekil üreticiyle dalgamı geçiyor?

16 Haziran 2020 Salı 20:32
Bu haber 3782 kez okundu
AKP'li vekil Çayda sorun yok 3 vekili üreticiler seçti

Çay üreticilerinin ve çaycılığın sorunlarının araştırılması için verilen CHP Grup Önergesine İYİ Parti ve HDP destek verirken, önerge AKP ve MHP nin oylarıyla TBMM'de reddedildi.

TBMM’de önergenin aleyhinde konuşan Ak Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak, bölgede çay üreticilerinin sorunu olmadığını sorun olsaydı çay üreticileri bölgenin toplam olan 3 vekilini seçmezlerdi, dedi

Çay üreticileri Mayıs çay kampanyası başladığında Osman Aşık Bak ve Hayati Yazıcı' ile ilgili  üreticilerin sorunlarına uzak kaldıkları ve 2 ay gibi bir süre ortalıkta gözükmedikleri için haklarında kayıp ilanı vermişlerdi.

Bekaroğlu sorunlar giderek artıyor

Önergenin gerekçesini anlatan CHP'nin Rizeli İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, çay üreticilerinin sorunlarının giderek arttığını belirterek, bu sorunların tespit edilip giderilmesi için araştırma önergesi verdiklerini söyledi.

CHP nin önergesine İYİ Parti ve HDP destek verirken, önergenin aleyhinde AKP Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak, konuştu.

Sorun olsaydı çay üreticileri bizi seçmezdi

Bak, bölgede çay üreticilerinin sorunu olmadığını, 2002'den bu yana yapılan seçimlerde 2007'de bir bağımsız vekil (eski başbakan Mesut Yılmaz) dışında Rize'de tüm milletvekilliklerini kazanmalarının bunun göstergesi olduğunu söyledi.
İYİ Partili Örs AK Partili Vekillere sordu: "13 kuruş sizin uğurlu rakamınız mıdır?"

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs de araştırma önergesiyle ilgili söz alarak, çay tarımının Doğu Karadeniz bölgesinde 220 bin aileyi ve yaklaşık 1 Milyon kişiyi ilgilendirdiğini belirtti.

Bu yıl yaş çay taban fiyatının 3 Lira 27 kuruş ve 13 kuruş desteklemeyle birlikte 3 Lira 40 kuruş olduğunu hatırlatan Örs, "5 yıldır destekleme 13 kuruş olarak açıklanıyor. Oysa bu yıl pandemi sürecinden dolayı üreticimiz büyük bir sıkıntı içerisinde. Bunun adı destekleme fiyatı. En azından bu yıl pandemi sürecinde üreticimizin çektiği sıkıntıyı dikkate alarak, 13 kuruşluk destekleme ısrarından vazgeçip daha yüksek bir tutar belirleyebilirdiniz. AK Partili arkadaşlara soruyorum. Bu 13 kuruş sizin uğurlu rakamınız mıdır? Verilmiş olan bu fiyat, el ele baş başa fiyatıdır. Üretici şu anda maliyetini kurtarma derdindedir." dedi.

Siyaset Çaykur'dan elini çeksin!

Çaykur'un pandemi sürecini iyi idare edemediğini söyleyen Milletvekili Örs, "Çaykur üreticilerin çay toplama bölgelerine ulaşımındaki alınacak tedbirler noktasında geç kalmış, elini taşın altına sokmamıştır. Üreticinin yanında olması gereken Çaykur nerededir bilen yok. AK Partili siyasetçiler de Çaykur'un avukatlığına soyunmuş, çay üreticilerinin sesine kulak vermemiştir. Lütfen siyaset Çaykur'dan elini çeksin. Artık Çaykur'u AK Parti'nin depo makamı olarak kullanmaktan vazgeçin. Çaykur'u liyakatli ve işini bilen insanlara teslim edin. Çaykur'un üreticinin yanında olsun, üreticinin derdine derman olsun" dedi.

Hep birlikte bir Çay Kanunu hazırlayalım

AK Partili ve bölgedeki diğer Milletvekillerine seslenen Örs, "Çay üreticisinin derdine son vermek için, çaydaki taban fiyatın altında çay alımının önüne geçilmesi için, üreticinin mağduriyetini gidermek için, çaydaki kaosa son vermek için gelin bir çay kanunu çıkartalım. Biz muhalefet olarak iki kere iki dört eder desek itiraz ediyorsunuz. Siz hazırlayın, paydaşlara danışalım, hep beraber bir çay kanunu hazırlayıp çay üreticimizin derdine son verelim" şeklinde konuştu.

Yapılan oylamada, Ak Parti ve MHP Milletvekillerinin oylarıyla çay üreticilerinin sorunlarının araştırılması önergesi reddedildi.

Muhtarlar vekillere çağrıda bulunmuştu

Mayıs ayı yaş çay kampanyasında ÇAYKUR’un alım politikalarında ki belirsizlik ve ÇAYKUR’un kota, kontenjan uygulaması sonucu devlet fiyatının altında çay alan özel sektör firmalarına yönelik çay üreticilerinin tepkilerinin artması sonucu Rize muhtarlar federasyonu bir açıklama yaparak; “üreticinin sorunu bizim sorumununuzdur. Bizlerde çay üreticisiyiz. Artık vekillerin mikrofonlardan iyi temenniler sözlerini değil yazılı yasal eylemlerine inanıyoruz. Tüm vekiller bir araya gelsin çayda yaşanan sorunlar TBMM götürülsün yanlarındayız. İnanıyoruz ki hemşerimiz olan cumhurbaşkanımız önüne gelen bu sorunu çözecektir” şeklinde açıklamalarda bulunmuşlardı.

AKP ve MHP’ nin oylarıyla çay ve üreticilerin sorunlarıyla ilgili CHP’nin önergesinin ret edilmesi karşısında muhtarlar federasyonunun nasıl bir tepki göstereceği merak konusu.

AKP li vekillerle ilgili kayıp ilanı vermişlerdi

Korona virüsü salgını nedeniyle mayıs ayı yaş çay kampanyası öncesi il dışından gelmelerine yasak konulan 50 bin çay üreticisi AKP Rize milletvekillerinin sorunlarıyla ilgilenmedikleri ve aylarca ortalıkta gözükmedikleri gerekçesiyle AKP li vekiller için kayıp ilanı yayınlamışlardı. AKP li vekillerle ilgili kayıp ilanı Rize de yayın yapan yerel rizenabiz haber sitesinde yer almış kamuoyundan büyük ilgi görmüştü.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV