AKP'li belediye AKP yöneticisi Hayati Yazıcı'nın evlerini mi yıkıyor
13 Kasım 2019 Çarşamba

Rizeli Delal :Gökçek beni bitirdi!!!

AKP'li belediye AKP yöneticisi Hayati Yazıcı'nın evlerini mi yıkıyor

08 Temmuz 2019 Pazartesi 22:49
Bu haber 391 kez okundu
AKP'li belediye AKP yöneticisi Hayati Yazıcı'nın evlerini mi yıkıyor
 Ordu’da kıyı şeridi boyunca kent silüetini bozan, görüntü kirliliği oluşturan çok katlı yapılar, imar tartışmalarını da yeniden gündeme getirdi. Yörenin doğal güzelliklerine gölge düşüren, Karadeniz'in kıyısına hançer gibi saplanan çok katlı binalar, insan hayatı için de tehdit oluşturuyor.

Çok katlı yapıların, yörenin yeşil bitki örtüsü ile Karadeniz arasına set oluşturmasına, yöre halkının tepkisi büyüyor. Sivil toplum kuruluşları ve çevre kuruluşları tarafından da Karadeniz kıyılarında imarsız, çok katlı ve sahil şeridini bozan yapıların inşa edilmesine tepki gösteriliyor. Doğal dokuyu bozan kaçak ve çarpık yapılaşmanın yanı sıra çok katlı yapılara verilen imar izinleri de tartışılıyor. Sahil şeridinde yükselen inşaatlar, artan tepkilerle Karadeniz'de kıyısı bulunan illerin belediye encümenlerince masaya yatırıldı.

ORDU'DA 17 KATLI GÖKDELENLER YÜKSELİYOR

Bu konudaki çalışmalar sürdürülürken, Ordu'nun Kirazlimanı Mahallesi kıyı şeridinde, 3 blok halinde yükselen, 17'şer katlı gökdelen inşaatına gözler çevrildi. Geçen yılın Mayıs ayında, dönemin Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz tarafından ihale yoluyla satışa çıkarılan belediye arsasını alan yapı şirketine, 3 blok halinde 17'şer katlı ve 280 daireli bina için ruhsat verildi. Yeşil ve mavinin arasında, deniz kıyısında yükselen inşaatta, 12'nci kata kadar ulaşıldı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi'nce kent siluetini bozan yapılarla ilgili çalışma başlatıldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından kent merkezindeki çok katlı binalar, havadan drone ile görüntülenirken, binalarla ilgili düzenleme yapılacağı öğrenildi.

Ordu'da, geçmiş yıllarda, sahil şeridi boyunca kıyı kenar çizgisi içinde kalan çok sayıda bina, mahkeme kararıyla belediye tarafından yıkılmıştı.

HİLMİ GÜLER: “SAHİLLERİMİZİ KORUYACAĞIZ”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı, eski bakan Dr. Mehmet Hilmi Güler, 121 kilometrelik kıyı şeridine sahip olan Ordu’da kıyıları halkın yararına sunacaklarını açıkladı.

Güler, yaptığı açıklamada, Anayasa’nın 43. Maddesinin kıyıların devletin hüküm ve tasarrufu altında olduğunu, denizlerden ve sahil şeritlerinden öncelikle kamunun yararlanacağının açıkça düzenlendiğine dikkat çekti.

Güler, Karadeniz’in en güzel kıyı şeridine sahip olan sahilleri halkın yararlanacağı şekilde her türlü tedbiri alacaklarını belirterek, “Kıyılarımızı ve sahil şeridimizi kamunun yararına sunacağız” dedi.

Güler, “Ülkemizin en güzel ve denize en uzun kıyısı bulunan şehirlerinden biri olan Ordu’ya başkan adayı olurken her faaliyetimizde kamunun yararını üstün tutacağımıza, yaptığımız her faaliyetin halka birlikte ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirileceğine söz verdim. Bu ilkeler aynı zamanda şerefle temsil ettiğim partimizin de temel ilkeleridir. Milletimize verdiğimiz sözün her daim arkasında olarak, Ordu için ve kıymetli hemşerilerimin yararları için en ufak bir tereddüt göstermeksizin medeni şehircilik ve yaşam için ne gerekiyorsa yerine getireceğiz. Kıyılarımızı ve sahil şeridimizi kamunun yararına sunarak Ordu’yu bir turizm merkezi ve Orduluların mutlu yaşadıkları bir şehre dönüştüreceğiz” açıklamasında bulundu.

BİNALARIN SAHİBİ KRİTİK İSİM

Odatv’nin edindiği bilgilere göre; söz konusu binalar hakkında belediye işlem yapacak. Ancak asıl dikkat çeken kısım isim, binaların sahibi…

Ordu yerel kaynakları binaların AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın yakın akrabasına ait olduğunu belirtiyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin eski başkanı AKP’li Enver Yılmaz’ın onay verdiği proje, yeni başkan AKP’li Hilmi Güler tarafından siliniyor.

Güler’in yaptığı açıklamada “Bu ilkeler aynı zamanda şerefle temsil ettiğim partimizin de temel ilkeleridir” ifadeleri de bu bilgilerin ardından daha da anlam kazanıyor.

Peki, eski Belediye Başkanı Yılmaz, halkın büyük tepkisini çeken, yeni başkanın da iptal edeceği projeye nasıl onay verdi?

100 BİN İMZA TOPLANDI

Gelelim vatandaşlara…

Ordu'da kent silüetini bozan binalara, sosyal medyadan da tepki gösteriliyor. Belediyelerin imar planlarını yeniden gözden geçirmesini, mevcut yapıların da hukuki boyutlarıyla tekrar ele alınmasını isteyenler, yapılaşmalara müsaade edilmemesini istiyor. Kentte imara aykırı, çarpık yapılaşmanın önlenmesi için Ordu Çevre Derneği'nce de harekete geçildi. Çok katlı yapılaşmanın durdurulması amacıyla yargıya başvuruldu.

Öte yandan Ordu'nun Altınordu ilçesine bağlı Durugöl Mahallesi'ndeki Kurbağa Gölü'nün yapılaşmaya açılması da tepkilere yol açmıştı. Ordu'da, sivil toplum kuruluşları tarafından başlatılan kampanya ile 100 bin imza toplanıp, ilgili kuruluşlara gönderilmişti.

GÖNÜL: PROJE, İMARA AYKIRI DEVAM EDİYOR

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, Belde Evler Projesi'nin, Büyükşehir Belediyesi'nce 'özel proje alanı' ile ihale edildiğini, 17 katlı binanın yükselmesinin emsal teşkil edilip, çoğalabileceğini hatırlatarak, vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

Orduluların projeye tepki göstermesine rağmen projenin ihale edilip, gerçekleştirildiğini, Büyükşehir Belediyesi'nin yeniden Belediye Meclis kararı alıp, çalışmayı durdurabileceğini hatırlatan Gönül, şöyle konuştu:

"Burada bu binanın yasal dayanağı, 'özel proje alanları' diye yasa çıkarıldı. Kıyı kenar kanununu lağveden bir yasa. Durugöl'de sit alanı olmasına rağmen aynı proje alanı var. Burası Ordu halkının denize girdiği bir güzel yerdi. Şu görüntü çok çirkin, çok daha çirkinleşecek. 23 kata çıkabileceği düşünülüyor. Proje imara aykırı devam ediyor. Burada 3 blok bina yapılacak. 4'ü zeminde, 17 kat bina yapılacak. Daha fazla kat çıkılacağını düşünüyoruz. Bütün denizdeki görüntüyü de kapatmış vaziyette. Şehri yönetenlerin bu sese kulak vermesini, bu projeyi yeniden incelemesini istiyoruz."

MUHTAR GÜNEYTEPE: DOĞAYA İHANET

Kirazlimanı Mahallesi'nin muhtarı Fikret Güneytepe ise mahalle sakinleri olarak projeye tepkili olduklarını belirtip, "Yapılan bina tamamen vicdana aykırı. Kanunen ne kadar kılıf bulursanız bulun. Çevredeki binalara 3 kat ruhsat veriyorsunuz; ama denizin kenarına 23 kat ruhsat veriliyor. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın 'Deniz kenarlarına yüksek bina yapmayın, yatay mimariye ağırlık verin' beyanatı olmasına rağmen bu beyanatlardan sonra bu olay gerçekleşti. Ordu siyasetinin de bunu kabullendiğine inanmıyorum. Bu, burada Ordu'ya da doğaya da ihanettir. Vicdana zaten sığmıyor. Burada insanlar denize giremiyor. Buranın yarın ne olacağı da belli değil. Bunlardan insanlar rahatsız oluyor. Gerekli adımların artık atılmasını istiyoruz" dedi.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV