Adnan Onay"Kota sorunların sonucudur"
01 Haziran 2020 Pazartesi

CHP’li vekilden şok iddia, “zarar eden Çaykur fetöcü bir tv’nin uydu kirasını ödüyor!

Adnan Onay"Kota sorunların sonucudur"

Çayı özel sektöre açanlar D.Karadenize en büyük kötülüğü yapmışlardır.

18 Mayıs 2020 Pazartesi 13:06
Bu haber 609 kez okundu
Adnan Onay
Kuzeytvnet-Rize

Gazeteci Yazar,Kaçkar Grup Genel müdürü Adnan Onay Çaykurun bugün açıkladığı kota artırımı ile ilgili bir yazı kaleme aldı.
Onay,asıl olan ,çayı özel sektöre açanlar bölgeye en büyük kötülüğü yapmıştır dediği yazısında dikkat çeken konularda açıklık getirdi.

İşte Onay'ın dikkat çeken yazısı:

Çaykur’un kotayı 600 kg.’ye çıkarması üretici açısından elbet sevindiricidir. Ancak yaş çayın sorunu kota ile sınırlı değildir. Kota sorunların sonucudur.

Çayda özel sektörün mevcut yapısı çözüm yollarını tıkamaktadır.
Çayı özel sektöre açanlar D.Karadenize en büyük kötülüğü yapmışlardır.
Özal’ın hedefi Çaykur’u özelleştirmekti. Bunu gerçekleştiremedi.
A.Mesut Yılmaz döneminde çok kez gündeme geldi ancak Yılmaz, bunu engelledi.
Sonrasında ise hızlı özelleştirmenin önünü açan R.Tayyip Erdoğan Çaykur’un özelleşmesene izin vermedi.

Ancak, Çaykur’un geçmiş yıllar bilançolarına baktığımızda genellikle varlığını sermaye artırımıyla sürdürdü. Buna rağmen genellikle bilanço zararlarıyla karşılaştık.
Son zamanlarda ise bazı kuruluşlarla birlikte Varlık Fonuna devredildi.

Varlık fonundaki genel uygulama Çaykur’un özel bir muameleye tabi tutulmasına engel teşkil ettiği için faiz sarmalı ,banka borçları içinden çıkılmaz bir hal almış durumda.
Çaydan geçimini sağlayan, onunla yetersiz gelirine ek yapıp, aile bütçesine destek sağlayan yüzbinlerce bölge insanı Çaykur’un özelleşme ihtimalinden tedirgin olmakta ve bu durumda üreticinin özel sektörün kıskacına girmesiyle çay pazarının yabancıların eline geçmesinden ve yaş çay ürününün tamamen değersiz hale gelmesinden endişe etmekte..
Ancak, şöyle de bir gerçek var: Çay üreticisi olmayan insanlar, Çaykur’un devlete yük olmasına karşı çıkmakta ve özelleştirilmesini istemekteler.

Bırakınız Çay ile ilgisiz insanları, yıllar önce Rize sokaklarında “Çaykur özelleştirilmek isteniyor, bu konuda ne düşünüyorsunuz?” diye soru yönelttiğimiz birçok kişi “özelleşsin, bu haliyle devlete yük, zararını halk ödüyor.” diye açıklama yaptığında şaşırmıştım.

O nedenle, bu gidişin sonu yok..

Öncelikle, sektör kontrol altına alınamazsa palyatif tedbirlerle, kuru çay zammıyla filan Çaykur’un borçlarını kapatıp, kendi yağıyla kavrulması oldukça zor.
Acilen yapılması gereken şey, Çaykur’un güçlenerek devamını dikkate alan bir ÇAY KANUNU’nun çıkarılmasıdır.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV