Acara vatandaşları Türkiye ye geçmek için eylem yaptı

banner100

10 Ağustos 2020 Pazartesi

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

Acara vatandaşları Türkiye ye geçmek için eylem yaptı

Türkiye ye geçemezsek hergün eylem yapacağız

02 Temmuz 2020 Perşembe 11:27
Bu haber 3747 kez okundu
Acara vatandaşları Türkiye ye geçmek için eylem yaptı

Gürcü ve Acara vatandaşları Türkiye ye geçmek için eylem yaptı

 

Gürcistan’ın Acari özerk cumhuriyeti vatandaşı onlarca kişi Türkiye’ye geçmek için sınır Kapısında eylem gerçekleştirdi.

Kemal arslan – Kuzeytvnet –Ajaria- Batum

 

Türkiye’nin İran hariç birçok ülkeye sınır kapılarını açtığını açıklaması sonrası Gürcistan’ın özerk cumhuriyeti vatandaşı onlarca kadın Acaria sarp sınır Kapısına giderek Türkiye ye geçmek istedi.

 

Acari Gümrük yetkilileri Gürcistan Devletinin, Gürcü ve Acaria vatandaşlarının sınır Kapısından çıkışlarına yönelik yasağı devam ettiği gerekçesiyle Türkiye ye Geçişlerine izin vermedi.

 

Türkiye ye geçmek için eylem yaptılar

 

Kapı açılana kadar her gün eylem düzenleyeceklerini açıklayan Acaria ve Gürcü vatandaşı kadınlar, korona virüsü salgını süresince alınan tedbirler nedeniyle işsiz kaldıklarını belirterek; “Türkiye kapılarını açtı bizim devlet neyi bekliyor?

Binlerce insan Türkiye de çay ve fındık toplamak, bavul ticareti için aylardan beri bekliyor. Sınır kapısı açılana kadar her gün eylem düzenleyeceğiz. Ya bize devlet yardım yapsın ya da kapıları açın”  şeklinde açıklama yaparak sınır kapısında protesto eylemi Gerçekleştirdi.

 

Bilindiği gibi her yıl Karadeniz bölgesine çay ve fındık tarımı için yaklaşık 25 bin Gürcü ve Acaria vatandaşı giriş yapıyordu.

Ayrica Artvin’in Kemalpaşa ilçesine günlük giriş çıkış yaparak bavul ticareti yapan yüzlerce kadın pandemi süresince Türkiye’ye giriş yapamadı.

 

Korona virüsü salgını nedeniyle iki ülke karşılıklı olarak gümrük kapılarını kapatmıştı.

Türkiye ise 15 gün önce İran hariç diğer yabancı ülke vatandaşlarına kapılarını açtığını açıklamıştı.

 

Nasyonal parti uyarmıştı

 

Yaşanan sıkıntılı süreci 2 ay önce  Gürcistan Parlamentosunda gündeme getiren ve çay tarımına giden Gürcü işçilerin gidememesi durumunda yaşanacak olduğunu iddia ettiği tehlikeye de dikkat çeken Gürcistan’ın ana muhalefet partisi (Nasyonal parti ) başkanı Giorgi vashadze;“ Gürcistan’da Pandemi sürecinde 150 bin iş insanının işini kaybettiği ve bunun içerisinde 30 bin Gürcü iş insanının Türkiye gidip çay topladığını,  kapıların denetimli olarak açılmasını yoksa ilerleyen 15-20 gün içerisinde ülkede çok büyük karışıklıkların olacağını, bunun ise önlenmeyeceğini açıklamıştı.

Gürcistan’da süreç iyi yönetildi

Covid 19 lailgili Tiflis bulaşıcı hastalıklar başkanı Tengiz Tsertsvadze bin açıklamalarında eni iyi sonuca doğru gittiğini 297 kişinin iyileştiğini 626 vakanın olduğunu 5 Ölüm Vakası Yaşandığını açıklamıştı.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV