2020 YILI YAŞ ÇAY KAMPANYASI İÇİN ŞİMDİDEN TEDBİRLER ALINSIN
31 Mart 2020 Salı

Çaykur'da korona virüs alarmı! virüs işçilere bulaştı

2020 YILI YAŞ ÇAY KAMPANYASI İÇİN ŞİMDİDEN TEDBİRLER ALINSIN

26 Mart 2020 Perşembe 22:52
Bu haber 926 kez okundu
2020 YILI YAŞ ÇAY KAMPANYASI İÇİN ŞİMDİDEN TEDBİRLER ALINSIN
2020 YILI YAŞ ÇAY KAMPANYASI İÇİN ŞİMDİDEN TEDBİRLER ALINSIN

Covid-19 salgınının etkilerini en aza indirmek için alınan tedbirlere ve kurallara uyulması çağrısı yapan, Türkiye Ziraatçılar Derneği Rize Şube Başkanı Müfit AKMAN Tarımsal üretimin devamı ve İnsan sağlığı her şeyden önemlidir diyerek                                                                                                                 Covid-19 yeni korona virüsünün tarım üzerindeki etkilerine dikkat çekti.

Gençağa KARAFAZLI.

RİZE

Türkiye Ziraatçılar Derneği Rize Şube Başkanı Müfit AKMAN, 2020 yılı Mayıs ayında başlayacak olan ve 210 bin çay üreticisini yakından ilgilendiren yaş çay kampanyası öncesi tedbir alınmasını isteyerek şunları söyledi;

“Çin de başlayan, dünyada birçok ülkede etkisi devam eden ve ülkemizde de görülen Covid-19 virüs salgını insan sağlığını ve yaşamımızı etkilemeye devam ediyor.

Ülkemizin almış olduğu tedbirlere sağlımız için uymamızın gerekli olduğunu hatırlatmak isterim.  

Tarımsal faaliyetler devam etmelidir           

Salgından korunmak için alınan tedbirler yanında insanların gıda ihtiyacı olduğundan bu ihtiyaçların temini için tarımsal faaliyetler çiftçiler tarafından devam ettirilmelidir. Üretim durursa gıda temini başka sorunları karşımıza çıkarır.              

Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek için duyarlı olmalı ancak gıda temini için tarım sektörü ayakta kalmalıdır. Çiftçiler tarafından üretimde her türlü tarımsal girdi temini, işçi sevkiyatı, işçi sağlığını koruma, tarım ürünlerinde hasat ve pazarlama zinciri ile insanların gıda ihtiyacını karşılayacak temel gıda ürünlerinde üretimin durmaması için iyi bir organizasyon yapılmalıdır. 

Tarım kurulu veya komite oluşturulmalıdır         

Sağlıklı beslenmek için gıdaya; gıda temini için de tarımsal üretime devam edilmelidir. Ülkemizde tarımsal üretimin devam etmesi için iller bazında Valilik, Belediye,(Çay bölgesi için Çaykur-Borsa dahil), İşkur,Tarım İl Müdürüğü, ziraat odaları, tarımsal kuruluşlardan oluşan tarım kurulu veya komite oluşturulmalıdır.

İşçi sağlığı düşünülmelidir              

Çiftçiler üretim ve kesintisiz gıda ihtiyacını karşılamak amacıyla üretimin devam etmesi için özellikle bu dönemde gerekli tüm tedbirleri alarak bahçede olmak zorundadır. Gıda ihtiyacının karşılanması için tarımsal üretim devam etmelidir. Ülkemizin birçok farklı noktasında Mart-Nisan aylarında tohumun, bitkinin toprakla buluştuğu dönem başlamaktadır. Erken hasat dönemi meyve hasadı başlamak üzere olan yerlerde bu dönemde işçilere yoğun bir şekilde ihtiyaç olacak, ürünün dalında kalmaması için işçiler toplu taşıma araçlarını kullanarak bu bölgelere hareket edeceği için işçi sağlığı düşünülmeli, tedbirler alınarak tarımsal üretim aksatılmamalıdır.

İllerde işçilerin yaşam koşulları, bahçelere sevki önemli olup Covid-19 etkileri en aza indirecek tedbirler şimdiden alınmalıdır. Alınan tedbirlere işçiler tarafından uyulmalı yetkililere yardımcı olunmalıdır. Birlikte yardımlaşma ve dayanışma ile sorunları daha çabuk çözeriz.              

Mayıs ayında başlayacak Çay tarımına dikkat

Doğu Karadeniz bölgesinde Çay ve Fındık bahçelerinde bahar dönemi budama, gübreleme ve bahçe işleri başlamıştır. Bölge dışından gelen üreticilerin salgını taşıyıcı olmaması için Çay tarımında gübreleme işlemlerini 1.sürgün sonu yapılabilir. Ancak çay hasat sezonu Mayıs ayı itibariyle başlayacak ve yaşanabilecek sorunları en aza indirmek için şimdiden önlemler alınmalı, alınan kararlar tüm işletmeler, üreticiler, çalışanlar tarafından uygulanabilir olmalıdır.

Çay kampanyası sezonu başlamadan tedbirler alınmalıdır              

İlimizde oluşturulacak kurul veya komite kararıyla çay sezonunda yabancı işçi gelmese bile ülkemizin diğer illerinden bölgeye gelecek işçilerin uyması gereken kurallar, hasat döneminde uygulanacak sosyal mesafe, çayın bahçeden başlayıp, üreticiler tarafından alım yerlerine satışı, fabrikaya sevki ve  fabrikalarda üretim aşamasında insan gücünün yoğun olarak kullanıldığı yerlerde şimdiden uygulanacak tedbirler bugünün şartları düşünülerek karara bağlanmalıdır.

Çay tarımında ürün toplama ve işleme aşamasında, ülkemizin diğer tarımsal üretimlerinde, gıda ihtiyaçlarının temininde sorun yaşanmaması için tedbirli olmak zorundayız. 

        

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV