RANTİYECİLER YÜZDE YİRMİ FAİZİ BEĞENMEDİ
22 Kasım 2019 Cuma

Rizeli Delal :Gökçek beni bitirdi!!!

RANTİYECİLER YÜZDE YİRMİ FAİZİ BEĞENMEDİ

25 Mart 2019, 18:57
Bu makale 1331 kez okundu
RANTİYECİLER YÜZDE YİRMİ FAİZİ BEĞENMEDİ
Hüseyin Çakır
 RANTİYECİLER YÜZDE YİRMİ FAİZİ BEĞENMEDİ

Türkiye’nin büyüyüp gelişmesinden, ekonomik ve sosyal gelişme alanında sağladığı ilerlemeler kapsamında bağımsız politikalar oluşturma iradesinden rahatsız olan Dış ve dış güçlerle bağlantılı içerdeki iş birlikçilerin harekete geçerek 24 Haziran seçimleri öncesi başladıkları ve yaz boyunca sürdürdükleri manipülasyonlar ile sermaye ve para piyasalarında oluşturdukları dalgalanmaları durdurmak ve Dolar üzerindeki baskıyı hafifleterek piyasaları rahatlattırmak amacıyla Merkez Bankası tarafından 13.09.2018 tarihinde faizler 6.25 puan artırılarak yüzde 17.75’ten yüzde 24’e çıkarıldı.

“Büyüyen ekonomi demek de faizlerin düşük olduğu ekonomidir. Kredi faizleri düşecek ki, tüketim, yatırımlar vs artacak.

Bu faiz artırımı da Hükümet tarafından piyasaların sakinleşmesi için geçici bir süreliğine yapılmıştı. Şubat 2019’dan bu yana %27’ler düzeyinde seyreden mevduat faizleri ’de %20’lerin altına ve bu kapsamda kredi faiz oranları da (Ticari, Konut ve ihtiyaç kredileri) aşağı doğru gelmeye başladı.

Ancak, Bu olumlu gelişmeler Rantiyecilerin hiç de hoşuna gitmemişti. Yüzde yirmi faiz yetmez daha fazlasını isterim diyerek, İçerideki ve dışarıdaki işbirlikçilerden gelen yorum ve telkinlerle pozisyonlarını 2018 yazında olduğu gibi Dolara doğru yöneltmeye başlayarak 22 Mart Cuma günü Borsa 4.000 puan düşerken, Dolar 5.900 TL’ye kadar manipüle edildi.

CDS PRİMLERİ 450’lerden, 300’lerin altına inen ve bu yılın ilk üç ayında 6.4 milyar dolar net borçlanma yapan ve iç erdeki faiz oranları git gide düşerken birden JP Morgan’ın ortaya çıkışı ve sığ piyasadaki işlemlerle yaşanan oynaklık neyin nesiydi?.

Bu normal bir durum değildi, Normal bir durum olmadığı için BDDK çok siğ işlemlerle 5.900 TL’ye kadar sıçratılan Dolar ile oynanan oyun ve oyuncuların belirlenmesi için Bankalara yönelik soruşturma başlattı.

Belki bu soruşturma 2018 yılı Ağustos ve sonrası yapılmalıydı. Ancak ekonomik hassasiyetler nedeniyle Devletimizin toleranslı davranışını farklı yorumlamış olmalılar ki açık açık vurgun yapmaya kalkıştıkları görülmektedir.

Bir daha Ülkemizin soyulmasını seyredecek durumda değiliz.

90’li yıllarda ve 2000’li yılların başında Kazandığından çok daha fazlasını kaybeden Türkiye eski Türkiye değildi. Her şeyin takip ve kontrol altında olduğunun bir yerde hatırlatılması gerekiyordu

1990’li yıllar ve 2000’li yılların başı Türkiye için siyasette sıkıntılar ve bozuk ekonomik temellerin yarattığı çalkantılarla geçti.

Bu yıllarda temel işlevi Devlete borç vermek olan bir mekanizma/sınıf yaratıldığını görmekteyiz.

İç ve Dış borçlar için yapılan ana para ve faiz ödemeleri Ülke kaynaklarının önemli bir bölümünün tüketilmesine sebep olmuştur. 2001 verileri itibari ile Dış borçlar için yapılan ana para ve faiz ödemeleri cari işlem gelirlerinin yüzde 67’sına tekabül ederken, iç borçlar için yapılan ana para ve faiz ödemeleri toplam vergi gelirlerinin iki katından daha fazla olmuştur. Bu dönemde Devlete borç verenler reel olarak yüzde 70 oranında faiz geliri elde etmiştir. 2001 yılında Kurumsal ve Bireysel rantiyecilere faiz ödemesi ile aktarılan kaynak bütçe gelirlerinin yüzde 52’sine tekabül etmiştir. Türkiye’nin kaynaklarını içerde ve dışarıdaki rantiyeci sınıf adeta emiyordu. Türkiye’nin ürettiklerini alıp götürüyorlardı. Aşırılan bu kaynaklar için artık yeter diyen Ak parti iktidarları ile 17 yılda Duble yol ağı 4 katına yanı 79 yılda sadece 6 bin 100 kilometrelik bölünmüş yol yapılan Türkiye'de, 17 senede 19 bin 900 kilometre bölünmüş yol yapımına imza atıldı. 17 yıl önce sadece 6 il bölünmüş yolla birbirine bağlıyken, bugün 81 şehir bölünmüş yolla birbirine bağlı hale geldi. Milli muharebe gemisi “Milgem”inşa edildi, Güdümlü Füzeler, Zırhlı araçlar, Elektronik harp test ve eğitim sistemleri, Topçu roketleri, Telsizler, Uçak simülatörleri, Altay Milli Tankı, Müşterek taarruz uçağı, Atak Helikopter, Obüsler imal ediliyor ve yurt dışına da satılıyor, yeni kurulan ve inşa edilen okul ve hastaneler, üniversiteler, kaliteli sağlık hizmetleri ve hizmete ulaşım kolaylıkları, Tüneller, köprüler, viyadükler, Otoyol uzunluğu ise 945 kilometre ilave ile 2 bin 660 kilometreye ulaştı. Çağ atlayan ülkemizde bütün bunlar iç ve dış rantiyecilerden kurtarılan kaynaklarla yapıldı.

İç ve dış rantiyecinin göz diktiği kaynaklar 81 milyon için seferber edilmişti. İstediklerini bir türlü yapamayan bu sınıf, zaman zaman farklı kamuflajlarla hareket geçse ve ülkemize zarar vermiş olsalar bile, verdikleri zarardan aynı ölçüde hatta daha fazlası ile kendilerinin de zarar göreceklerini bilmeleri gerekir. Artık 90’li ve 2000’li yılların başındaki zayıf siyaset ve iktidarlar Türkiye’si değil, Sn ERDOĞAN gibi güçlü bir lider ve güçlü bir Türkiye vardır.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV