22 Mart 2019 Cuma

Soylu: Boynumuzu eğik bırakmayın ne olursunuz!

Son OHAL KHK'sinin içeriği: Valilere ve güvenlik güçlerine yetki

07 Temmuz 2018 Cumartesi 12:36
Bu haber 362 kez okundu
Son OHAL KHK'sinin içeriği: Valilere ve güvenlik güçlerine yetki

 20 Temmuz 2016'da getirilen ve 7 kez uzatılan olağanüstü hal (OHAL) uygulaması, darbe girişiminin ikinci yılında kalkıyor. Ancak hükümet son bir OHAL KHK'si çıkaracak. "Terörle mücadelenin OHAL kalktığında zaafa uğramaması" gerekçesiyle ihtiyaç duyulan bazı düzenlemelere bu son OHAL KHK'sinde yer verilecek.

SABAHA KADAR ERDOĞAN'A SUNUM YAPILDI

OHAL bitince anayasaya göre OHAL kapsamında yapılan düzenlemelerin bir kısmı da yürürlükten kalkmış olacak. Gözaltı süresi, avukata dosya kısıtı, tutukluluğun dosya üzerinden uzatılması ve valilere tanınan kapsamlı yetkiler gibi. İşte bu nedenle son KHK'de OHAL kapsamında yapılması ve yürürlükte kalması istenen yapısal düzenlemeler için formül arandı.

İLGİLİ HABER: SON KHK İLE 10 BİN KİŞİ İHRAÇ EDİLEBİLİR İDDİASI

CMYK'YA MADDELER EKLENECEK

CNN Türk'ün haberine göre, Cumhurbaşkanı'na uzun bir sunum yapıldı. Çalışmanın sabahın ilk ışıklarına kadar sürdüğü belirtiliyor. Bulunan formülün KHK ile Ceza Usül Kanunu'na madde eklenmesi olduğu öğrenildi. Böylece yeni düzenlemelerin kalıcı olmaları sağlanacak.

VALİLERE VE GÜVENLİK GÜÇLERİNE YETKİ

Bunlar arasında valilere yetki artırımı olması bekleniyor. Terörle mücadele edilen yerlerde güvenli bölge oluşturma, geçici sokağa çıkma yasağı getirme, kentlerde düzenlenecek gösteri yürüyüşü veya etkinlikleri güvenlik gerekçesi ile iptal etme, terör faaliyeti veya aşırılık yanlısı fikirlerin propagandasının yapıldığı mekanları kapatma yetkisi bunlar arasında sıralanıyor. Güvenlik güçlerinin ise kişilerin izlenmesi, arama, denetleme, el koyma yetkileri artırılabilir.

FRANSA MODELİ ÖRNEK ALINDI

Hükümet, Fransa modelini inceledi, oradan yola çıktı. Fransa modelinde OHAL iki yıl sonra kaldırılırken, Devlet Başkanı Macron'un imzası ile yeni bir güvenlik yasası yürürlüğe girmişti. O yasada getirilen düzenlemelerin 2020 yılında otomatik olarak kalkacağı hüküm altına alınmıştı. Dolayısıyla son OHAL KHK'si ile getirilecek bazı düzenlemelerin de belirli bir zaman aralığında geçerli olmak üzere son yürürlük tarihi ile birlikte kaleme alınıp alınmayacağı merak konusu.

468x60 -->

    Yorumlar

300x250, oluşturulma 19.10.2010 -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV