Rahatsızlık HDP'nin tutumunu etkilemeyecek 194296559

kule reklam -->

25 Mayıs 2019 Cumartesi

Çayın demi kaçtı çay üreticisi artık isyanda

Rahatsızlık HDP'nin tutumunu etkilemeyecek

rizenabiz468*60 -->
09 Mayıs 2019 Perşembe 16:24
Bu haber 262 kez okundu
Rahatsızlık HDP'nin tutumunu etkilemeyecek

 Derya OKATAN


ARTI GERÇEK - Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) 23 Haziran İstanbul seçimlerine dair tutumunu Eş Genel Başkanı Sezai Temelli grup toplantısında açıklamıştı. HDP'nin nasıl bir çalışma yürüteceği ise 11 Mayıs'ta toplanacak olan PM'de kapsamlı olarak ele alınacak.

HDP AYNI ÇİZGİDE

HDP, yenilenecek olan İstanbul seçimi için 31 Mart seçimindeki stratejisini sürdürüyor. HDP seçmeni, 31 Mart'ta Ekrem İmamoğlu'na oy vermişti. Parti kaynaklarına göre, İstanbul'da bu stratejide fire verilmedi.

Peki HDP, 23 Haziran'da nasıl bir çalışma yürütecek?

Bu konu 7 Mayıs Salı günü yapılan olağanüstü MYK'de gündeme gelse de kapsamlı değerlendirme, 11 Mayıs'ta toplanacak olan Parti Meclisi ve 13 Mayıs'ta yapılacak olan MYK ve grup ortak toplantısında ele alınacak.

MYK toplantısında, İstanbul seçimine dair, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin grup toplantısında dile getirdiği çizgi yinelendi.

TEMELLİ, 'DÜN NE YAPTIYSAK YARIN DA ONU YAPACAĞIZ' DEMİŞTİ

Temelli, partilerinin ne yapacağına dair tartışmalar konusunda "Bizim ne yapacağımız ile vakit harcamayın. HDP nerede bir hukuksuzluk varsa orada olacak. Siz bırakın HDP'nin ne yapacağını, siz ne yapacaksınız? HDP demokrasi ve barışı inşa etmek için mücadele ediyor. Dün ne yaptıysak yarın da onu yapacağız" demişti.

HDP'nin kilit parti olduğu herkes tarafından biliniyor. HDP, yine doğrudan İmamoğlu'na oy verme çağrısı yapmayacak, nasıl bir çalışma yürüteceği ise PM toplantısında ele alınacak.

CHP'NİN SESSİZLİĞİNİN YARATTIĞI RAHATSIZLIK TUTUMUNU ETKİLEMEYECEK

Bir parti yöneticisinin aktardığına göre, partide 31 Mart'tan sonra özellikle KHK'li belediye başkanlarına mazbata verilmemesi ve HDP'li belediyelerin önüne bariyerler kurulması karşısında CHP'nin sessiz kalması bir rahatsızlık yarattı. Rahatsızlık yaratan bir diğer konu ise İmralı'daki görüşmenin ardından 'Kürtler AKP ile görüşüyor' şeklinde dile getirilen görüşler. Ancak bunlar, HDP'nin 23 Haziran seçimindeki tutumunu etkilemeyecek.

HDP seçmeninin beklentisi; tecrit, açlık grevleri, barış, demokratik çözüm ve demokratikleşme sorununun tüm diğer partilerce dikkate alınması, başta CHP olmak üzere partilerin ciddi bir yaklaşım ortaya koyması.

HÜKÜMET ELİNİ RAHATLATTI

HDP MYK'de, İmralı'da avukatların Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmeye dair ise 'biraz beklenmeli' değerlendirmesi yapıldı. Görüşme, avukatların Bursa Ağır Ceza Mahkemesi'ne yaptığı başvurunun kabul edilmesiyle gerçekleşmişti.

HDP'lilere göre, mahkemenin kararıyla hükümet elini rahatlatmış oldu, herhangi bir görüşme ya da çözüm süreceği olmadığının mesajını vermiş oldu.

Avukatlar, görüşme için yeniden mahkemeye başvuru yapmıştı. HDP, mahkemenin kararından sonra görüşmelerin rutine girip girmeyeceğinin netleşeceğini belirtiyor.

rizenabiz468*60 -->

    Yorumlar

rizenabiz300*250 -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV