MHP'li Alkan “Herkes kanunları doğru uygulamalıdır“ “
01 Haziran 2020 Pazartesi

CHP’li vekilden şok iddia, “zarar eden Çaykur fetöcü bir tv’nin uydu kirasını ödüyor!

MHP'li Alkan “Herkes kanunları doğru uygulamalıdır“ “

kaymakam eşi öğretmene ağır suçlamalar yöneltti

10 Mayıs 2020 Pazar 13:32
Bu haber 880 kez okundu
MHP'li Alkan “Herkes kanunları doğru uygulamalıdır“ “
  MHP’li Alkan ”Herkes Kanunları Doğru Uygulamalı”

Rize’nin Ardeşen İlçesinde Türk Eğitim Sen sendikası üyesi bir öğretmene yönelik linç kampanyasına tepkiler devam ediyor.

Yaşananlara Türk Eğitim Sen sendikası, Eğitim Sen Sendikası, Eğitim bir Sen sendikasının ardından  bir tepki de MHP Rize il teşkilatından geldi.

Kuzeytvnet televizyonu ise Türk eğitim Sen sendikası ile Eğitim Sen Sendikası temsilcilerini dün gece ekrana çıkartarak yaşananları tüm boyutuyla kamuoyuna duyurdu. Kuzeytv genel yayın yönetmeni Gençağa Karafazlı,  ise olay sonrası ise öğretmen olan kaymakamın eşinin sosyal medya hesabından cezalandırılan öğretmene yönelik medyada yer almayan suçlayıcı açıklamalarını kamuoyuna duyurması dikkat çekti.

Ardeşen Kaymakamı Ufuk Özen Alibeyoğlu, Türk eğitim Sen üyesi bir öğretmeni Polis memuruyla telefonla aratarak Terminalde bilet alan vatandaşların seyahat izin belgelerinin olup olmadığı kontrollerinin yapılması için görevlendirildiğini iletmişti.

Polis memurunun telefonla kaymakamlık talimatını öğretmene iletmesi sonrası,  böyle bir görevi yasa gereği kabul etmeyeceğini bildirmesi sonrası kaymakamlık öğretmeni kınama cezasıyla cezalandırılmıştı.

Ardeşen’deki bu olay sonrası Ardeşen belediye Başkanı Avni Kahyaoğlu, çeşitli mahalle muhtarları kaymakamı makamında ziyaret ederek yanında olduklarını öğretmenin millîdekilere ve yasalara aykırı hareket etmesini kınadıklarını açıklamış ardından öğretmen aleyhinde adeta linç kampanyası başlatılmıştı.

Türk eğitim sen tepki gösterdi

Yaşananların medyada yer alması sonrası,  Türk Eğitim Sen sendikası Rize şube başkanı Murat Köseoğlu, sendikalarının üyesi öğretmenin yasalara karşı gelmediğini, ortada keyfi bir uygulamanın olduğunu, aksine öğretmenin her alanda,  açık gönüllülükle çalıştığını  hiçbir görevden de kaçmak gibi bir olayının olmadığını, öğretmen arkadaşlarına yapılanlarla,  tüm öğretmen camiasının cezalandırıldığını belirterek olaya tepki gösterdi.

Eğitim Sen “Öğretmen zaten görevde yeni görev verilemez”

Eğitim Sen Sendikası genel merkez yönetim kurulu üyesi İsmail Boncuk ise yaşananların doğru olmadığını yaşanan bu süreçte tüm öğretmenlerin çalıştığını hiçbir öğretmenin görevden kaçmadığını belirterek; “milliğimim bakanlığı öğretmenleri idari izinli saymış ve onlara uzaktan eğitim çalışmaları konusunda görev vermiştir. Öğretmenlerin görevi her memur gibi yasalarla belirlenmiştir bunların dışında hiçbir koşulda görevlendirme yapılamaz. Öğretmenleri başka alanlarda görevlendirmek ancak kanunla olur. Bu öğretmen arkadaşımıza yapılan davranışı şiddetle kınıyoruz” dedi

MHP de tepki gösterdi” Bunu kabul etmek asla mümkün değildir.

Öğretmene yönelik linç kampanyası sonucu Rize MHP il teşkilatından bir açıklama geldi.

İl başkanı İhsan Alkan konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede; “

Ardeşen ilçemizde dahil her yerde Mülki amir dair herkes yani yetki sahipleri kanunların kendisine verdiği yetkileri iyi bilmeli ve kanunların uygulanma şekli ve usulüne göre icrada bulunmalıdır. Keza bilmiyor iseler de ivedilikle kanuni uygulamayı öğrenmelidirler. Unutulmamalı ki kanunların bir uygulama şekli bir usulü vardır.

Ardeşen’de yakınlarda yaşanan şifai bir görevlendirmenin öğretmene amiri tarafından (ilçe milli eğitim müdürü) verilen bilgi sonrasında göreve gitmemesi üzerine, öğretmene haksız şekilde bir kınama cezası verildiğini öğrendim. Öğretmen dahil Sendika şube başkanının Mülki amirin bu olayda uyguladığı hukuki sürecin doğru olmadığı iddialarını da hukukçularımız ile değerlendirdim.

Bunun akabinde öğretmen hem usulsüz (görevlendirme şekli ve tebliği kast ediliyor) hem de amirinin böyle bir görevlendirme yok demesi üzerine gitmediği bir görevlendirme hakkında hem kınama cezası alıyor hem de manevi duygulardan yoksunmuş gibi kamuoyunda bir algı yaratılıyor. Bunu kabul etmek asla mümkün değildir.

 Ayrıca bu süreçte sosyal medyada, böyle özel bir dönemde de bazı kesimlerin bu konuyu anlamadan araştırmadan sanki öğretmen haksız bir şekilde görevi kabul etmemiş gibi algı yaratılıp, bu haksızlığa mülki amirin kınama cezası verip, kamuoyunda "vay öğretmene bak duygusuzluk yaptığı, nasıl olurda sen bu görevden kaçarsın imajı" yaratılmaktadır. Bilerek veya bilmeyerek öğretmenimize zarar verilmektedir.

Bahsi geçen öğretmen ve bir başka öğretmen de bu yüzden kınama cezasına laik görülmesi asla kabul edilir olmayıp hukuken de bu karar bizce doğru olmayıp tartışmaya da açıktır.

Bir önemli nokta ise böyle bir süreçte öğretmene görevlendirme hakkında "böyle bir görevlendirme yok diyen İlçe milli eğitim müdürü" öğretmenini koruyamamasını ve halen sessizliğini korumasını da hayretle karşıladığımızı belirtmek isterim.

Bizler haksızlığa uğrayan bu durumlarda mağduriyet yaşayan öğretmenlerimiz dahil tüm vatandaşlarımızın yanında duracağımızı bu tür süreçlerin de takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz.” Dedi

Kaymakam Alibeyoğlu öğretmen kimlik sormayacaktı

İddia edildiği gibi öğretmenin kimlik soracağının doğru olmadığını söyleyen Ardeşen Kaymakamı Ufuk Özen Alibeyoğlu “Öğretmen arkadaşımız bilet kesmeyecekti. Kimlik sormayacaktı. Bilet alan vatandaşların seyahat izin belgelerinin olup olmadığını soracaktı. Polis ise kimlik kontrolü yapacaktı.” Şeklinde konuştu.

Kaymakam Alibeyoğlu öğretmen olan eşinin cezalandırılan öğretmenle ilgili özel sosyal medya sayfasından yaptığı açıklama ile ilgili hiçbir değerlendirme yapmaması ise dikkat çekti.

 

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV