Komünist belediye ye haciz
03 Nisan 2020 Cuma

Rize’nin bugüne gelişin sorumluları kim, kimler?

Komünist belediye ye haciz

15 Ocak 2020 Çarşamba 21:00
Bu haber 298 kez okundu
Komünist belediye ye haciz
 Tunceli Belediyesi’nin hesaplarına, belediyenin SGK’ya olan borçları nedeniyle haciz konulması tartışma yarattı.

SGK İl Müdürlüğü tarafından, 4 milyon 461 bin lira borcu olan Tunceli Belediyesi'nin maaş, vergi, resim, harç hesaplarına haciz konuldu. Bankalar tarafından hesapları bloke edilen belediye, 131 çalışanına maaş veremedi.

KAYYUM DÖNEMİNİ İŞARET ETTİ

Karara tepki gösteren Tunceli Belediye Başkanı TKP'li Fatih Mehmet Maçoğlu belediye binasında bir basın toplantısı düzenledi.

Hesapları bloke edildiği için çalışanların maaşlarını ödeyemediklerini söyleyen Maçoğlu, tüm resmi kurumlara bildirmelerine rağmen SGK tarafından hesaplarına haciz konulduğunu belirtti. Yapılan işlemin hukuksuz olduğunu söyleyen Maçoğlu, haciz ile belediyeyi işlevsiz bırakmanın amaçlandığını aktardı.

TKP'li Maçoğlu, "Belediyemizin, Tunceli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle 5.453.303,30 SGK prim borcu bulunmaktadır. Belediye şirketimizin, Tunceli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne 31.12.2019 tarihi itibariyle 4.761.424,20 TL SGK prim borcu bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Maçoğlu, açıklamasında, "Mayıs 2018 tarihinden itibaren SGK prim tutarları ödenmemektedir. Bu ödeme biz yönetime gelmeden önce de yapılmamaktaydı. Yönetime geldiğimizde kamuoyuyla da paylaştığımız gibi devrolan borçlardan kaynaklı SGK ödemesini gerçekleştirememekteyiz" diye belirtti.

Yapılan açıklama şu şekilde:

“Belediyemiz Mayıs 2018 tarihinden itibaren SGK prim tutarları ödenmemektedir. Bu ödeme biz yönetime gelmeden önce de yapılmamaktaydı. Yönetime geldiğimizde kamuoyuyla da paylaştığımız gibi devrolan borçlardan kaynaklı SGK ödemesini gerçekleştirememekteyiz. Belediye Kanunu’nun 15. maddesine göre, ‘belediyelerin vergi, resim harç ve iller bankası payına haciz konulamayacağı’ açık bir şekilde belirtilmiştir.

Buna rağmen kanuna aykırı hareket edilerek belediyemizin vergi, resim harç ve iller bankası payına haciz konulduğu için belediyemiz personelinin maaşları ödenememiştir."

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV