Kayyım protestoların katılan Gürkan: Dayanışma yetmez, birlikte mücadele edeceğiz
27 Şubat 2020 Perşembe

Rize'li A.Kadir Kart'a ! Allah yürü kulum dedi

Kayyım protestoların katılan Gürkan: Dayanışma yetmez, birlikte mücadele edeceğiz

02 Eylül 2019 Pazartesi 15:44
Bu haber 791 kez okundu
Kayyım protestoların katılan Gürkan: Dayanışma yetmez, birlikte mücadele edeceğiz
 HDP’li belediyelere atanan kayyımlara karşı HDP’li milletvekilleri ve yurttaşların başlattığı oturma eylemi 15’inci gününde devam ediyor. 15 gündür Lise Caddesi’nde devam eden oturma eylemi bugün, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları ve kadınların zılgıtları ile başladı. Oturma eylemine HDP’li milletvekilleri ve çok sayıda yurttaşın yanı sıra Bağlar Belediyesi Meclis Üyeleri “İrademe Dokunma” pankartı açarak katıldı.
 
Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre eylemde kurulan serbest kürsüde yurttaşlar, kayyımlara tepkilerini dile getirirken, zaman zaman şiir ve direniş türküleri okunuyor.
 
SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ KATILDI
 
Kayyımlara karşı eylem basın açıklamasıyla devam etti. Bugünkü açıklamaya, HDP’li milletvekilleri ve yurttaşların yanı sıra Kürdistan Komünist Partisi Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Emek Partisi Eş Genel Başkanı Selma Gürkan, Eş Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Türkmen, Emek Partisi Dersim ve Elazığ il başkanları ve Merkez Yürütme Kurulu üyeleri katıldı. 
 
‘İNKAR ZİHNİYETİ’
 
Açıklamada ilk olarak HDP İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan konuştu. Ceylan, kayyım zihniyetinin, inkar zihniyeti olduğunu ve halkı faşizme mahkum ettiğini belirtti. Her gün kayyımlara karşı mücadelenin devam edeceğini söyleyen Ceylan, halkın mücadelesinin kayyımları durduracağını söyledi.
 
‘TARİH KARŞISINDA BOĞULACAKLAR’
 
Ceylan’dan sonra Bağlar Belediyesi’nin HDP’li Meclis Grubu adına Zübeyde Zümrüt söz aldı. Zümrüt, “Bir yerde seçimden bahsediliyorsa demokrasi de olmalı. Burada da seçim ve demokrasiden bahsediyorlar. Ancak söz konusu olunca, Kürtlerin oyları yok sayılıyor. Bugün zorla baskı ile yükselmek istiyorlar. Ancak şunu bilmeliler, hiç bir iktidar baskı ile yükselmedi. AKP bunu bilmeli yükselemez. Bu halk yıllardır mücadele ediyor. Bu halkın iradesine gasp etmek isteyenler iyi bilsin, bu tarih karşısında boğulacaklar. Mücadele edenler de iyi bilmeli, onlar kazanacaklar” dedi.
 
‘ORTAK MÜCADELE İÇİN BURADAYIZ’
 
Oturma eylemine destek ziyaretinde bulunan Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, hükümetin kanunsuz politikalarıyla atanan kayyımları kınayarak, “Burada bulunma sebebimiz tek başına dayanışma değil, dayanışma ile birlikte ortak mücadelenin, iradenin mücadelesi ve beyanıdır” diye konuştu.  
 
Bugün adli yıl açılışının yapılacağını ifade eden Gürkan, “Adli yıl açılışı bu memlekette adata adalet arayışının mücadelesi alanına dönüştü. Çünkü saraydan sesini yükseltenler, ve onun etrafındakiler, bu ülkede adaleti temsil etmediği gibi, bu ülkede verecekleri mesajlarla da asla adaleti ve demokrasiyi temsil etmeyecekler. Yargı reformunu açıklayacaklar, açıklayacakları yargı reformu, yargı reformu olmayacak, tam tersi karşı reformu olacak. Açıklayacakları yargı reformunda, bu ülkede hiçbir siyasal kesime, hiçbir toplumsal kesime adalet çıkmayacak” ifadesinde bulundu.
 
‘YARGI REFORMU’NDAN ADALET ÇIKMAYACAK’
 
Kadın cinayetlerine işaret eden Gürkan, “Bu rejimin yargı reformundan kadınlara da adalet çıkmayacaktır. Kadın cinayetlerinin, sonucunda yargılamaların nasıl sonuçlandığını biliyoruz. İşte kayyım politikaları da bu adaletsizliğin bir parçasıdır. Kayyım politikası halkın iradesini gasp etmektir. Kayyım politikası kadınların kazanımlarının gasp edilmesidir. Çocukların, gençlerin kazanımlarına el konulmasıdır. Hükümetin, Suriye’de sıkışmışlığı ve Kürt sorununda nasıl yürüyeceğinin de göstermişliğidir kayyım politikası. Halktan desteği azaldıkça emekçiler karşısında daha çok baskı, daha çok şiddete başvurmaktadır” şeklinde konuştu.
 
Basın açıklamasından sonra yapılan 10 dakika oturma eylemi ile bugün eylem sonlandırıldı.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV