Karamollaoğlu: Padişah sosyal medyaya da göz koydu

banner100

13 Ağustos 2020 Perşembe

Türüt’ün FETÖ’den yargılanması devam eden eşi !

Karamollaoğlu: Padişah sosyal medyaya da göz koydu

'Bir zamanlar biz 'Medya padişahınsa, sosyal medya bizimdir'

30 Temmuz 2020 Perşembe 09:48
Bu haber 1242 kez okundu
Karamollaoğlu: Padişah sosyal medyaya da göz koydu
Karamollaoğlu, sosyal medya düzenlemesine ilişkin, 'Bir zamanlar biz 'Medya padişahınsa, sosyal medya bizimdir' demiştik anlaşılan o ki padişah sosyal medyaya da göz dikti' dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, TBMM’de kabul edilen sosyal medya düzenlemesinin Türkiye’nin dünyadaki imajı daha da sarsacağını söyledi. Haftalık basın toplantısında konuşan Karamollaoğlu, “Türkiye’de bir sosyal medya düzenlemesine ihtiyaç vardı ama bu iktidarın yaptığı gibi değil” dedi.

'TEKELCİ BİR ZİHNİYET ORTAYA ÇIKAR'

Temel Karamollaoğlu, sosyal medyada küfür ve hakaret söylemlerinin hoş olmadığını ve bu konuda bir düzenlemeye de ihtiyaç olduğunu belirtti. Ancak sosyal medya düzenlemesine iktidardan dolayı olumlu bakmadığını belirten Karamollaoğlu, şöyle konuştu:

"Türkiye'de bir sosyal medya düzenlemesine elbette gerek vardı yani hükümetin de dediği gibi sosyal medya kurucuları buralarda yapılan reklamlardan dolayı pek çok gelir sağlıyorlar ama Türkiye'ye bir şey vermiyorlar. Türkiye bazı yanlışları düzeltebilmek için gittiğinde de karşılarında bir muhatap bulamadığı için bu konuda yapılanlar doğru ve geçerli ancak siz sosyal medyada söylemleri kontrol etme havasına girerseniz işte o zaman tekelci bir zihniyet ortaya çıkar."

'KABULLENMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL'

"Elbette sosyal medyada iftira, hakaret, ahlaksızlık ve trol yapıların önüne geçilmesi gerekir buna hiçbir zaman itirazımız olmadı. Bunları önlemek için yasal alt yapıda çok önemli. Fakat iktidarın önceki uygulamaları ve tavrı bizi ister istemez endişeye sevk ediyor kişi hak ve hürriyetlerini düşünme ifade ve özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik adımları bundan dolayı kabullenmemiz mümkün değil."

SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİ NEYİ İÇERİYOR?

Kanunla, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'a "sosyal ağ sağlayıcı" şeklinde yeni bir tanımlama getiriliyor. Bu kapsamda kullanıcıların internet ortamında sosyal etkileşim amacıyla metin, görüntü, ses, konum gibi içerikleri oluşturmalarına, görüntülemelerine veya paylaşmalarına imkan sağlayan gerçek veya tüzel kişiler, sosyal ağ sağlayıcı olarak tanımlanacak.

İdari para cezaları, muhatabın yurt dışında bulunması halinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından doğrudan doğruya muhataba, internet sayfalarındaki iletişim araçları, alan adı, IP adresi ve benzeri kaynaklarla elde edilen bilgiler üzerinden elektronik posta veya diğer iletişim araçlarıyla da bildirilebilecek.

Bu bildirim, Tebligat Kanunu'na göre yapılan tebligat hükmünde olacak. Bu bildirimin yapıldığı tarihi izleyen 5. günün sonunda tebligat yapılmış sayılacak. Yükümlülüğünü yerine getirmeyen yer sağlayıcılarına, caydırıcılığın sağlanması için verilecek idari para cezası artırılacak.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV