Karamollaoğlu: Bugünün şartlarında anlaşmak, çatışmaktan evladır
10 Temmuz 2020 Cuma

FLAŞ HABER, AKP ‘li başkanın eşi ile ilgili habere yasak

Karamollaoğlu: Bugünün şartlarında anlaşmak, çatışmaktan evladır

11 Ağustos 2019 Pazar 14:11
Bu haber 555 kez okundu
Karamollaoğlu: Bugünün şartlarında anlaşmak, çatışmaktan evladır
 Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "Amerika Birleşik Devletleri ile Fırat'ın doğusunda güvenli bir bölge oluşturmak için anlaşmaya vardık dediler. Sonunda da pek de bir anlaşma olmadığı anlaşıldı. Bunlar hangi lisanla konuşuyorlar birbirlerine bilmiyorum. Anlaşılan araya ciddi bir tercüman lazım ki birbirlerinin ne dediklerini anlasınlar" dedi. Çatışmanın durdurulmasının her zaman mutabakatla sağlanacağını söyleyen Karamollaoğlu, "Anlaşmak, bugünkü şartlarda çatışmaktan evladır gibi geliyor" ifadelerini kullandı.

Karamollaoğlu, bayram namazını Balgat'taki Hamidiye Camisi'nde kıldı.

Namazın ardından vatandaşlarla bayramlaşan Karamollaoğlu, cami çıkışında basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Bütün vatandaşların Kurban Bayramı'nı kutlayan Karamollaoğlu, bu yıl bayramın üzücü olaylarla karşıladığını belirtti. İslam coğrafyasında yaşanan çatışmaların sona ermesi için dua ettiğini belirten Karamollaoğlu, "Çatışmalar kendiliğinden durmuyor, mutlaka birilerinin buna vesile olması lazım. Bir masa etrafında oturup problemleri çözmek, silahla çözmekten çok daha evladır, daha uygundur, daha doğrudur. İnşallah o günleri de görürüz diye ümit ediyorum. Bütün milletimizin bayramını tebrik ediyorum. Allah bundan sonraki bayramlara huzur içinde kavuşmayı nasip etsin" diye konuştu.

Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ağustos ayı, bizim tarihimizde zaferler ayı olarak geçer. İnşallah bu ağustosta da tarihimizin zaferler halkasına bir yenisini ekleyeceğiz" ifadelerinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

'DEMEK Kİ BİR MUTABAKAT SAĞLANMAMIŞ'

"Elbette 30 Ağustos Zafer Bayramı bizim için çok önemli bir hadise. Yani Anadolu'nun işgalden kurtulması ve devletimizin kurulması için atılan en önemli adım. Tabii yeni bazı hareketlerden bahsediliyor. Herhalde o harekatlara atıfta bulundu. Ne olduğunu bilmiyoruz. Ancak bir husus beni üzüyor. 'Amerika Birleşik Devletleri ile Fırat'ın doğusunda güvenli bir bölge oluşturmak için anlaşmaya vardık' dediler. Sonunda da pek de bir anlaşmanın olmadığı anlaşıldı. Bunlar hangi lisanla konuşuyorlar birbirlerine bilmiyorum. Anlaşılan araya ciddi bir tercüman lazım ki birbirlerinin ne dediklerini anlasınlar. Bir konuşma yapıyorlar, bizimkiler başka bir türkü söylüyor konuşmadan ayrılınca, öbür taraf başka bir türkü söylüyor, çok garipsedim. Hemen yani aradan bir zaman geçtikten sonra değil, konuşmanın hemen akabinde iki tarafın söylediklerinin birbirleriyle bağdaşır sözler olmadığı anlaşılıyor. Demek ki bir mutabakat sağlanmamış."

'ANLAŞMAK, ÇATIŞMAKTAN EVLADIR'

Çatışmaları sonlandırmak için en iyi yolun anlaşmak olduğunu söyleyen Karamollaoğlu, "Öyle bir harekat bugünkü şartlarda yapılabilir mi? Çünkü, ABD bir taraftan 'çıkacağım' diyor, bir taraftan da orada destek verdiği güçleri ciddi manada silahlandırmaya devam ediyor. Allah yardımcımız olsun, inşallah bu çatışmalar bir an önce durur ama çatışmanın durdurulması her zaman karşılıklı mutabakatla sağlanır. Gücün varsa bastırır, dediğini yaptırırsın ama o güç yoksa o zaman oturup anlaşırsın. Anlaşmak, bugünkü şartlarda çatışmaktan evladır gibi geliyor. Çünkü çatışma, can kaybı, yıkım manasına geliyor.  Bu sürecin devam edeceği manasına geliyor" şeklinde konuştu.

"Biz, ümit ederdik ki Kurban Bayramı'nda bayram havası çatışma bölgelerinde de yaşansın" diyen Karamollaoğlu, "Ne yazık ki İslam alemine baktığımızda, Keşmir'de Hindistan'ın aniden uluslararası anlaşmaları, BM kararlarını hiçe sayarak aldığı karar, Yemen'den gelen haberler... Şimdi yeni bir dönem başladı gibi. Bir takım çatışmaların duracağına işaret ediyor. Libya'da belli çatışmalar var. Sudan karışmış, ne olacağı belli değil. Hakikaten yüreğimiz yanıyor, Allah yardımcımız olsun" şeklinde konuştu.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV