HDP’ye Ceylanpınar’da polis müdahalesi 194296559

kule reklam -->

rize haber
rize haber

20 Mayıs 2019 Pazartesi

Yaş Çay üreticisine ilk günden ŞOK.

HDP’ye Ceylanpınar’da polis müdahalesi

rizenabiz468*60 -->
06 Haziran 2018 Çarşamba 11:21
Bu haber 526 kez okundu
HDP’ye Ceylanpınar’da polis müdahalesi

  Bugün Urfa programı kapsamında Ceylanpınar ilçesine geçen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve milletvekili adayları burada halkla buluşmak istedi. Ancak polis valiliğin kararını gerekçe göstererek izin vermeyeceğini söyledi. Uzun süren görüşmelerin ardından Temelli seçim otobüsünün üstünde kısa bir konuşma yaparken HDP adayları ise yasağa tepki göstererek halkın içine indi. 

ERDOĞMUŞ ARAYA GİRDİ AMA...

Temelli’nin konuşmasının ardından halkın içinde bulunan bir genç yaka paça gözaltına alındı. Gencin alınırken darp edildiği görüldü. Daha sonra yaşanan gerginlikle birlikte sarı kırmızı yeşil oyalı yazma takan genç bir kadın polisler tarafından gözaltına alınmak istendi. Bu sırada HDP Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, “Ben bir müftüyüm asla başörtüsünden dolayı gözaltı yapmanıza izin vermem” dedi. 

 

Polislerin “eşi gelsin karakola gideceğiz” demesi üzerine Erdoğmuş polislere izin vermeyerek, ”Onun babası benim. Siz gidin buradan ayrılın gerekirse ben karakola gideceğim” dedi. Bunun üzerine polis zorla kadını gözaltına alındı. 

UYARI YAPILMADAN BİBİR GAZI SIKILDI

Hemen ardından polisler uyarı yapmadan biber gazıyla müdahale etti. Müdahalenin ardından 2 gencin daha gözaltına alındığı görülürken, bu sayısının artabileceği belirtildi. Bu arada olaylara müdahale etmeye çalışan HDP’nin Urfa Milletvekili adayı İsmail Kaplan da polisler tarafından darp edildi. Sokak aralarında polisin gazlı müdahalesi uzun bir süre devam ederken çok sayıda mahalle sakini atılan gazdan etkilendi. Mahalle ve sokak aralarında uzun namlulu silahlarla dalan özel harekât ve sivil polislerin evlerin çatılarına ve pencerelere çıkan yurttaşlara hakaret ettiği belirtildi. 

POLİS SEVKİYATI YAPILDI

Müdahalenin ardından Mehmet Akif Ersoy Mahallesinde bulunan HDP’nin seçim bürosunun önündeki bekleyişi devam eden polislerin, caddeye asılan HDP bayraklarını söktüğü öğrenildi. İlçedeki gerginlik devam ederken, yakın ilçelerden Ceylanpınar’a polis sevkiyatı yapılıyor.

VALİLİK VE EMNİYET SKANDALI

Polis müdahasiyle ilgili daha sonra HP Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada miting izni alındığı halde polisin daha sonra bu izni tanımadığı belirtildi. Açıklamada vailik ve kaymakamlığın polisin tutumundan haberdar olmadığı vurgulanarak saldırının nasıl geliştiği ayrıntılı olarak anlatıldı:

"Eş Genel Başkanımız Sezai Temelli'nin katıldığı Ceylanpınar halk buluşmasında keyfi polis müdahalesiyle sonuçlanan bir bürokrasi skandalı yaşandı. 

Halk buluşması için Ceylanpınar'a gelen heyetimiz ilçenin girişinden itibaren zırhlı araçlarla takip edildi. Yol boyunca tüm araçlar durduruldu, arandı. Seçim otobüsümüzü selamlayan herkes kameralarla kayıt altına alındı. Seçim otobüsü programın yapılacağı adrese geldiğinde, tüm izinler öncesinde alınmış olmasına rağmen polis, etkinliğin yapılamayacağını söyledi. Bunun üzerine valilikle ve kaymakamlıkla görüşüldü. Ancak valilik de, kaymakamlık da böyle bir engelden haberdar olmadıklarını, polisin inisiyatif aldığını söyledi. Görüşmeler sonucunda sadece 15 dakikalık bir program yapmılmasına izin verildi. Eş Genel Başkanımız Sezai Temelli konuşma yaparken çevik kuvvetler, uzun namlulu silahlı polisler, tomalar ve zırhlı araçlar alanda beklediler. Programın sonunda polis, vali ve kaymakam etkinlik için onay vermiş olmasına rağmen kitleye keyfi bir şekilde müdahale etti. 2 kişi gözaltına alındı. Milletvekili adaylarımız gözaltılara engel olmaya çalışılınca vekil adayları tartaklandı, kitleye biber gazıyla sert bir şekilde saldırıldı.

Saldırı öncesi kısa bir konuşma yapan Eş Genel Başkanımız Sezai Temelli, "Kamu görevlilerine sesleniyorum; halka hizmet etmek için maaşınızı alıyorsunuz, engel olmak için değil" ifadesini kullandı. 

Bu ülkenin barışa, huzura ihtiyacı var. Bu ülkeni  demokrasiye ihtiyacı var. Şimdi demokrasi zamanı. Barışı demokrasiyi getiremeyenler gider, bunlar da gidecekler. Hepsini tarihin çöplüğüne atacağız." (HABER MERKEZİ / MEZOPOTAMYA AJANSI) 

rizenabiz468*60 -->

    Yorumlar

rizenabiz300*250 -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV