HDP'li Kurtulan: Dağın yolunu adalet ve demokrasi ile kapatabiliriz
29 Mayıs 2020 Cuma

CHP’li vekilden şok iddia, “zarar eden Çaykur fetöcü bir tv’nin uydu kirasını ödüyor!

HDP'li Kurtulan: Dağın yolunu adalet ve demokrasi ile kapatabiliriz

06 Ekim 2019 Pazar 14:51
Bu haber 585 kez okundu
HDP'li Kurtulan: Dağın yolunu adalet ve demokrasi ile kapatabiliriz
 Remzi BUDANCİR

 ARTI GERÇEK - Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir belediyeleri eşbaşkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyım atanmasının ardından başlayan protesto eylemleri devam ediyor. Diyarbakır'daki protesto eyleminin adresi Büyükşehir Belediyesi'nin karşısında bulunan Lise Caddesi. Eylem bugün 48'inci gününü geride bıraktı.
 
SİNEMACILARDAN EYLEME DESTEK

Eylem, HDP milletvekilleri, belediye eşbaşkanları, belediye meclis üyeleri ve yurttaşların katılımı ile gerçekleşti. Bu günkü eyleme İstanbul ve Ankara'dan gelen Barış ve Sinema Platformu üyeleri destek verdi.

ÇAYAN DEMİREL ARKADAŞLARININ DESTEĞİ İLE YÜRÜDÜ

Eyleme destek veren sinemacılar arasında Çayan Demirel'de vardı. Yüzde 90 engelli olan ve tek başına yürüyemeyen Çayan Demirel eylem alanına arkadaşlarının koluna girmesi ile geldi. Eylem alanın girişinde açılan 'İrademe Dokunma' pankartının arkasına geçen Demirel, eylem alanına kadar arkadaşlarının desteği ile yürüyerek eylemdeki yerini aldı.

“KAYYIM İRADE GASBIDIR”

Oturma eyleminin ardından basın açıklaması yapıldı. HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyat Ceylan, kayyımın irade gaspı olduğunu söyledi.  Ceylan’ın ardından söz alan Barış ve Sinema Platformu Sözcüsü Bingöl Elmas, sinemacılar olarak ‘İrademe Dokunma’ diyen Amed halkıyla dayanışmak için alanda olduklarını söyledi. Kayyım atanmasının irade gaspı olduğunu ifade eden Elmas, “Diyarbakır, Amed halkının büyük bir sabırla sandıklara gidip seçimi kazandığı halde bu iradenin gasp edileceğini sananlar hiçbir zaman başaramayacaktır. Hakikatin gücü her zaman daha fazladır. Bizler sinemacılar olarak buradaki dostlarımızla dayanışmak için buradayız. Bizi oyalamayın artık diyoruz” diye konuştu.

KURTULAN: SAVAŞLA KOLTUĞUNU PEKİŞTİRMEK İSTİYORLAR

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan,  sınır ötesi askeri harekâtları eleştirerek, güvenlikçi politikaların çözüm olmadığını söyledi. Sınır ötesi askeri harekatın çözüm olmadığını ifade eden Kurtulan, “Kürt sorunun demokratik çözümü imkan dahilindeyken, akıl ve mantıkla bunu tartışıp bir masa etrafında oturup bunu çözmek mümkün iken sınır ötesi operasyonlardan medet bekliyorlar. Hem içerde hem dışarıda savaşı geliştirerek iktidarlarını, koltuklarını savaş konseptiyle pekiştirmeye çalışan hükümet aklıyla karşı karşıyayız” dedi.

“KAYBEDECEKLER”

Kürt sorunun ancak demokratik yöntemlerle çözüme kavuşacağını vurgulayan Kurtulan, “Başından beri söylüyoruz. Kürt sorununu demokratik yollarla çözümü elzemdir. Sizden öncekileri bu sorunu güvenlikçi politikalarla çözmeye çalıştılar ancak yapamadılar. Şimdi sizde yapamayacaksınız. Nitekim sonunuz yaklaşıyor. Artık yüzde 40+1’i kamuoyunun önüne getirdiğinize göre, bu sonucu artık sizde görüyorsunuz” dedi.

‘DEMOKRASİ VE ADALET İLE DAĞ YOLUNU KAPATABİLİRİZ’

Kurtulan, HDP Diyarbakır il binası önünde oturma eylemi yapan ailelere de değindi.  Kurtalan, “Leyla Güven ve Gülistan Koçyiğit dağ yolunun nasıl kapanacağını söylerken, hedefe koyarak çözüm bulamazsınız. Adaletle dağ yolunu kapatabiliriz. Demokrasi ile dağ yolunu kapatabiliriz. Dağdakileri demokrasiyi sağlayarak Türkiye’ye gelmelerini sağlayabiliriz. Demokratik siyasete katılmalarını sağlayabiliriz. Çözüm demokrasidedir, adalettedir. Sorunun çözümü burada yatıyor” dedi.

Basın açıklamasının ardından oturma eylemi yapıldı. 

 

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV