Erdoğan’dan ‘istismar önergesi’ne ilk yorum: Hükümet eleştirileri dikkate almalı

rize haber
rize haber

rize haber
rize haber

24 Haziran 2019 Pazartesi

Rize'li kadının isyanı:Bu ülkede kadın olmak suç mu?

Erdoğan’dan ‘istismar önergesi’ne ilk yorum: Hükümet eleştirileri dikkate almalı

22 Kasım 2016 Salı 09:11
Bu haber 465 kez okundu
Erdoğan’dan ‘istismar önergesi’ne ilk yorum: Hükümet eleştirileri dikkate almalı

 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yarın Meclis’te nihai oylamasının yapılması beklenen cinsel istismar önergesine ilişkin hükümete eleştirileri dikkate alma çağrısı yaptı.

Fotoğraf: Reuters

Fotoğraf: Reuters

Meclis’te geçen perşembe akşamı AKP’lilerce sunulduğundan bu yana tartışmaya yol açan önerge eğer yasalaşırsa, birçok hukukçunun vurguladığına göre istismar suçlularının cezadan kurtulmasının önünü açacak.

Toplumun büyük kesiminin tepkisini çeken önerge ile ilgili Anadolu Ajansı’na (AA) açıklama yapan Erdoğan, “Hükümetin, toplumun değişik kesimlerinden gelen eleştiri ve önerileri dikkate alarak, geniş bir mutabakat içerisinde bu sorunu çözmesinde büyük fayda görüyorum” diye konuştu.

‘Konunun yeniden ele alınması gerekiyor’

Tıpkı hükümet gibi önergenin mağduriyetleri giderme amacı taşıdığını savunan Erdoğan, şöyle devam etti: “Görevi, sorunlara çözüm üretmek olan siyaset kurumunun, bu önemli toplumsal sıkıntının çözümüne yönelik arayış içinde olmasından daha tabii bir durum yoktur. Ancak, söz konusu kanun tasarısının görüşmeleri esnasında başlayan tartışmanın, kamuoyunda çok farklı tepkilere, eleştirilere, önerilere neden olmasının, konunun yeniden ele alınmasını gerektirdiği açıktır.”

Çocuk evliliklerini meşrulaştıran önerge

AKP’li vekillerin Meclis’e getirdiği ve salı günü tekrar görüşülecek önergede şu ifadelere yer verilmişti“(2) Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16/11/2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçundan, mağdurla failin evlenmesi durumunda, ceza açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Zamanaşımı süresi içinde evliliğin, failin kusuruyla sona ermesi halinde fail hakkıdaki hüküm açıklanır veya cezanın infazına devam olunur. Bu fıkra uyarınca fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suça azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazının ortadan kaldırılmasına karar verilir.” 

‘Tecavüze af’ değil demişti

Başbakan Binali Yıldırım ilk açıklamasında önergenin ‘tecavüze af’ anlamına gelmediğini savunarak, tepkileri CHP’nin saptırması’ diye nitelemişti. Ancak Yıldırım daha sonra teklifin muhalefetle tekrar görüşülmesi için partisine talimat vermişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise önergeye “İnsanlığa sığmaz” sözleriyle tepki göstermişti.

Kadın örgütleri karşı çıkıyor

AKP’lilerin ‘toplumun kanayan yarasına çözüm olacağı’nı savunduğu önergeye kadın örgütleri tek ses halinde karşı çıkıyor.

83 kadın örgütü, Meclis’e sunulan önerge için, “Kadın ve çocuklara ‘tecavüz hakkı’ verecek hiçbir yasayı kabul etmeyeceğiz!” derken, iktidarın kadın ve aile politikalarıyla yakınlığıyla bilinen Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) de tasarıya dair çekincelerini sundu.

KADEM, tasarının diğer kadın örgütlerinin de belirttiği üzere istismar faillerinin cezasız kalmasının önünü açacağını belirtti: “Tasarının, en önemli çıkmazlarından biri cebir, tehdit ve iradeyi etkileyen hususların tespitinin son derece zor olduğudur. Kaldı ki cebir ve tehdit olmasa bile küçük yaşta bir kız çocuğunun ‘kendi iradesi’ nasıl tespit edilecektir? Bu konunun da ayrıca değerlendirilmesi gerekir.”

AKP ‘sorumluluğu paylaşma’ çabasında: CHP ve MHP aranıp önerge istendi

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV