25 Eylül 2018 Salı

Külünkoğlu FETÖ dostluğu Dekana dayandı!!!

'Direniş güç veriyor, neşemiz bundan'

09 Ekim 2017 Pazartesi 11:17
Bu haber 371 kez okundu
'Direniş güç veriyor, neşemiz bundan'

 Selahattin Demirtaş, cezaevinden, umudu, direnişi ve son kitabı Seher'i anlattı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhuriyet'ten Nazan Özcan'a röportaj verdi. Demirtaş, röportajında direnişi, umudu ve satış rekorları kıran kitabı Seher'i anlattı.

'KARANLIK İLK DARBEYİ SEHERDEN ALIR'

Demirtaş, ilk baskısı sadece bir haftada tükenen ve katledilen, şiddete uğrayan kadınlara atfettiği kitabı Seher'in ismine yönelik soruyu şöyle yanıtlıyor: "Seher, karanlıktan aydınlığa çıkışın ilk anlarıdır. Umuttur ve seher her gün yeniden var eder kendini. Karanlık kendini sonsuz zannederken, aydınlığı yok ettiğini düşünürken, ilk darbeyi seherden alır. O anda bitiverir karanlık, aydınlık başlar seherle" 

'ERKEKLER HAKİKATLE YÜZLEŞMELİ'

Söyleşide, kadın hikayelerini ele aldığı kitapla ilgili feminist çevrelerdene eleştiriler almayı da göze aldığını dile getiren Demirtaş bu eleştirilerin öğretici olacağını dile getiriyor. "Hakikatle yüzleşemeyen erkek, dünyaya, insanlığa onarılması imkânsız zararlar vermeye devam edecektir" diyen Demirtaş,"Kendimi kadınların sözcüsü olarak tariflemiyorum, yüzleşmeyi yapması gereken taraftayım" şeklinde değerlendirmede bulunuyor. 

'HÜZÜNLÜ HAPİSHANE EDEBİYATI DEĞİL' 

Kitaplarının, kitapçılarda edebiyat değil, siyaset ve politika raflarında durmasına da değinen Demirtaş "Temsil ettiğimiz milyonları kedere boğmayı hedefleyenlerin bu ucuz amaçlarını da boşa çıkarmak adına, umudu ve cesareti büyütmeye çalıştım. Bunun için de, mizahı ve ironiyi özellikle kullandım" diyor.

YAŞANMIŞ İNSAN ÖYKÜLERİ 

Sadece kendi durduğu yerden gördüğü dünyayı yazdığını dile getiren Demirtaş, "Cizre’de öldürülen Mehmet Tunç’un yeğeninin öyküsü 'Sonu Muhteşem Olacak'ta gerçek kişiler var. Serçeler gerçektir, ama kurguyla harmanlandı. Bahir’in öyküsü, annemle hesaplaşmalar tamamen gerçektir. Ancak en gerçeği Bêkes’tir. “Sonu Muhteşem Olacak” öyküsü edebi açıdan çok iddialı değilse bile özgürlük uğruna yananların hatırası olsun istedim bu kitapta." sözleriyle anlatıyor satış rekoru kıran kitabının içeriğini. 

BAŞBAKAN'A İŞKENCE MEKTUBU 

Cezaevilerinde yaşanan kötü muamele, insan hakları ihlalleri ve işkence iddialarını da Başbakan'a bir mektup yazarak açıklayacağını dile getiren Demirtaş, "Özellikle Tarsus, Elazığ, Şakran ve birçok cezaevinden yansıyan haberler durumun ciddi olduğunu gösteriyor" diyor. 

CEZAEVİ DİRENİŞ İÇİN UYGUN ALAN

Cezaevi ve direniş konusunda da açıklamalarda bulunan Selahattin Demirtaş, içeri ve dışarı farkını şöyle açıklıyor: "İçeride bedensel özgürlüğünüz çok sınırlanmıştır, ama iradenizi güçlü tutabilirseniz direnmek için de uygun bir alandır. İçeride olmak bile başlı başına bir direnmek iken, dışardaysanız direnmek adına ekstra şeyler yapmanız gerekir. Her koşulda direnerek, haksızlıklara karşı sesinizi yükselterek sağlıklı kalabilirsiniz ancak. Aksi takdirde dışarısı size zindan olur.

'İÇERİYİ ZİNDAN OLMAKTAN ÇIKARIYORUZ'

"Biz içeriyi zindan olmaktan çıkarıyoruz, siz de kendi zindanınızı dışarda inşa etmeyin" diyen Demirtaş, neşesinin ve direniş gücünün kaynağını da şöyle açıklıyor: "Neşemizin kaynağı, ilkelerimiz uğruna direnmek. Bu bir irade savaşıdır. Düşünsel ve zihinsel kontrolümüzü kaybetmeden, inandığımız bütün değerleri yüceltmeye çalışıyoruz. İlkelerimiz uğruna direnmek bize güç ve moral veriyor, neşemizin kaynağı budur." 

468x60 -->

    Yorumlar

Admatic Scroll 300x250 Ad Code START --> Admatic Scroll 300x250 Ad Code END -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV