Deniz, Çay Sezonu Uzarsa Çay Üreticileri Mağdur Edilmemelidir
06 Haziran 2020 Cumartesi

CHP’li vekilden şok iddia; “ÇAYKUR,FETÖCÜ ÇAY TV’NİN UYDU PARASINI ÖDÜYOR”

Deniz, Çay Sezonu Uzarsa Çay Üreticileri Mağdur Edilmemelidir

Cumhuriyet Halk Partisi Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, yeni tip koronavirüs salgınına karşı İl ve İlçe Yönetim Kurulu toplantısında aldıkları kararları Rizelilerle paylaştı.

31 Mart 2020 Salı 18:32
Bu haber 714 kez okundu
Deniz, Çay Sezonu Uzarsa Çay Üreticileri Mağdur Edilmemelidir
 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, ilçe başkanları ile video konferans aracılığı ile toplantı gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen toplantıda önemli kararlar alınırken dikkatlerden kaçmayan en önemli konu ise Koronavirüs tedbir kapsamında alınan kararlar oldu.

Başkan Deniz, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan ve tüm Dünya’ya yayılan ve Türkiye’de de her geçen gün artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla il ve ilçe yönetim kurulu toplantısını video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiklerini belirterek, Kovid-19 salgınına karşı yürüttükleri çalışmaları ve yönetim kurulu üyeleriyle ilçe başkanlarının görüş ve önerilerini aldıklarını kaydetti. Bu görüşmelerde aldıkları kararları 16 maddede topladıklarını ifade eden İl Başkanı Deniz, alınan kararları şöyle açıkladı:

Yaş Çay Sezonunda Üreticilerin Sıkıntıları Giderilmelidir

Çay sezonunun başlamasıyla Rize’de yaşanacak sorunları ele alan Başkan Deniz,"Ülke genelinde,eğer olmazsa il genelinde sokağa çıkma yasağı kararı bir an önce alınmalıdır. Yaklaşan çay sezonu nedeniyle bu işin önceliği vardır. Rize'de ki vaka sayısı ilçelere göre açıklanmalıdır. Halkımız kulaktan dolma bilgilerle huzursuz olacağına gerçek bilgilerle önlemini alsın.”dedi.

Başkan Deniz Rize’deki vakaların bir an önce kamoyu ile paylaşılması gerektiğini vatandaşları önemlemlerini daha da arttıracaklarını dile getirirken “Salgın nedeniyle büyük bir özveriyle çalışan sağlık görevlilerimize, emniyet ve jandarma mensuplarımıza, belediyelerimize, zabıtalarımıza ve tüm kamu görevlilerine teşekkür ederiz. Hastanelerimizin ve sağlık görevlilerimizin eksiksiz hizmet vermelerini ve güvenlik içinde görev yapmalarını sağlayacak; tanı kitleri, solunum cihazları, maske, eldiven, tulum vb. her türlü araç ve gereç noktasında ihtiyaçlar varsa bu durum Rize kamuoyuyla paylaşılmalı ve gerekiyorsa bu konuda halkın katılımıyla Valilik kanalıyla kampanya düzenlenmelidir.” şeklinde konuştu.

Gerekmedikçe Sokağa Çıkılmamalı

Cumhuriyet Halk Partisi Rize il başkanı Saltuk Deniz süreç boyunca sürekli kamoyu ile bilgiler paylaşırken Vatandaşlarımızın salgına karşı gerekmedikçe sokağa çıkmamaları ve vatandaşların evde kalması için devletin vatandaşı evde tutacak önlemleri bir an önce alması gerektiğini söyleyen Deniz “Evde Kal”maları en doğru korunma yöntemidir. Bu nedenle “Evde kal Rize”. Vatandaşlarımız salgına karşı evde kalacaklar ama evde kalan vatandaşlarımızın mağdur olmamalarını devletin sağlaması gerekmektedir. Bu nedenle hükümete sesleniyoruz Vatandaşın mağdur olmasını önle vatandaşı evde tut. İşe gitmek zorunda kalan çalışanlarımız, dükkanını ve işletmesini açmak zorunda kalan esnaflarımız, işletme sahiplerimiz var. Hükümetin işçilerimizin, çalışanlarımızın, esnafımızın, iş adamlarımızın mağdur olmamaları için evde huzurla kalmalarını sağlayacak ekonomik önlemleri de alması gerekmektedir.”dedi.

İl ve İlçelerde Su Elektirik ve Doğalgaz Ücretlerinde İndirim Yapmalıdır

Başkan Deniz “Belediyeler su ücretlerinde indirim yapmalıdır. Elektrik ücretlerinde indirim yapılmalıdır. Her aileye doğrudan gelir desteği verilmeli, işe gidemeyecek olan çalışanların ücretlerinin karşılanması bireysel ve ticari her türlü ödemelerin ertelenmesi, esnafa ve işletmelere kredi değil faizsiz uzun vadeli desteklerin sağlanması alınacak önlemlerden bazılarıdır. Çay sezonu yaklaşmaktadır. Bu nedenle gereken önlemler alınmalıdır."

Gübreleme İşlemleri İkinci Sürgünde Yapılsın

Çay sezonunun yaklaşmasıyla önlemlerin arttırılması gerektiğini söyleye CHP Rize İl Başkanı Deniz, “Çay müstahsillerine, çay gübreleme işlemlerinin 2.sürgünde yapılması; 2.sürgünde yapılacak gübrelemeden dolayı yaşanabilecek ürün kaybı ile oluşabilecek farkın ödeneceği, budama ile ilgili çay müstahsillerinin beklentilerine cevap verileceği, çay müstahsillerine gübre desteği sağlanacağı ve çay sezonunun başlamasının gecikmesi durumunda hiçbir şekilde gelir kaybına uğramayacakları açıklanmalıdır. Çay sezonunun başlaması gecikirse Çaykur’da çalışan ve çalışacak işçilerin oluşacak hak kayıplarının karşılanacağı açıklanmalıdır.Özel sektör çay fabrikası sahiplerine uzun vadeli çok düşük faizli krediler sağlanmalıdır. Çaykur’un finansal yapısını yeniden düzenleyip borç yükünü sıfırlayacak öz sermaye artışı sağlanmalıdır. Sadece “Evde kal” demeyip işçi memur tüm çalışanları, esnafı, iş adamını evde tutacak önlemlerin de alınması gerekmektedir.” Dedi.

 

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV