BAŞKAN DENİZ: EVDE KALMAK EN BÜYÜK VATANSEVERLİKTİR.
31 Mart 2020 Salı

Çaykur'da korona virüs alarmı! virüs işçilere bulaştı

BAŞKAN DENİZ: EVDE KALMAK EN BÜYÜK VATANSEVERLİKTİR.

HÜKÜMET VATANDAŞLARIN MAĞDUR OLMASINI ENGELLEMELİDİR.

25 Mart 2020 Çarşamba 15:00
Bu haber 395 kez okundu
BAŞKAN DENİZ: EVDE KALMAK EN BÜYÜK VATANSEVERLİKTİR.
 Cumhuriyet Halk Partisi Rize İl Başkanı Saltuk Deniz herkesin "evdekal"ması hususunun önemine birkez daha deyindi. 


Doğancan İLEK'in Haberi


Başkan Deniz yaptığı açıklamada "Çin’den başlayıp dünyanın her yerine yayılan ve Sağlık Bakanlığımızın açıklamasıyla Ülkemizin her yerine yayılan ve Dünyanın hemen hemen her yerinde olduğu gibi  ülkemizde de ölümlere neden olan Corona Virüs’ten(cogit-19) korunmak, yayılmasını engellemek , yayılmasına neden olmamak, farkında olmadan başkalarına bulaştırmamak ve bu konuda resmi kurumların açıklamalarına ve almış olduklara kurallara uymak en önemli vatandaşlık görevimizdir."dedi. 


BU SÜRECİ EN KISA ZAMAN DA ATLATMAK BİZLERİN ELİNDEDİR


Başkan Deniz, "Bu süreci en kısa zamanda ve ne az zararla atlatmak ülkemizin geleceği  ve doğal olarak bizlerin içinde çok önemlidir. Sürecin uzamasının ekonomik ve sosyal maliyeti yüksek olacaktır. Bu nedenle gerekmedikçe dışarı çıkmamak EVDE KALMAK zorundayız. Bu bizim en önemli  vatandaşlık  görevimizdir." şeklinde konuştu.


KENTİMİZ İÇİN EVDE KALALIM


Evde kalmanın önemine değinen Başkan Saltuk Deniz Neml Suresi 18.Ayet'tende bilgiler verdi. 
Bireysel olarak neler yapmamız gerektiği sürekli olarak anlatılmaktadır. Bu nedenle ne yapacağımızı nasıl davranacağımızı biliyoruz ve bunları yapmak zorundayız.
 Kendimiz için,ailemiz için,komşularımız için, kentimiz için ve ülkemiz için; 


Neml  Suresi 18.ayet “Yuvalarınıza girin”
Bu nedenle en önemli görevimiz  EVDE KALMAK , çünkü bu EN BÜYÜK VATANSEVERLİKTİR.  HÜKÜMET  VATANDAŞLARIN MAĞDUR OLMASINI ENGELLEMELİDİR.  Vatandaşlarımız EVDE KALMAK zorundadır, ama hükümet de tüm vatandaşlarımızın evde kalmasını ve mağdur olmasını sağlayacak önlemleri almalıdır.
Vatandaşın kendi OHAL’ini  almasını istemek , çok doğru olmayacak  bir yaklaşımdır. Bu çok iyi niyetli ve ayni zamanda hayalci bir taleptir ve  pratikte çok karşılığı olmayacaktır. Çünkü herkesin OHAL değerlendirmesi  farklı  olacaktır. Ayrıca süresi belli olmayan EVDE KAL çağrıları psikolojik sorunlara ve sonunda toplumsal bir travmaya neden olabilecektir.  İnsanlar belirsiz çağrılara bir süre sonra uymamaya başlarlar. Daha sonra yapılacak olan çağrılarda gönülsüz katılımla olur. Bu nedenle hükümetin süresi belli olan genel bir sokağa çıkma yasağını yada bölgesel sokağa çıkma yasaklarını  hızlı bir şekilde gündeme alması doğru olacaktır.


HÜKÜMETİN ALDIĞI KARARLAR ÖNEMLİ FAKAT YETERLİ DEĞİL


Hükümetin aldğı kararların önemli kararlar olduğunu dile getiren fakat yetirsiz olduğunu söyleyen Başkan Deniz, "Çünkü bu süreç aynı zamanda yayılmanın devam etmesine de neden olabilmektedir. Hükümetin açıklamış olduğu önlemler paketi önemlidir ama yeterli değildir. Dükkanını kapatan esnafa , Kredi kart borçları, sigorta ve vergi borçları ertelenmeli, ticari borçları ile ilgili kolaylıklar sağlanmalıdır. İşe gidemeyen çalışanların sigorta gün kayıpları olmamalı , gelir kayıpları olmamalı , kredi ve kredi kart borçları ertelenmeli, çalışmadığı dönemlere ait ücretleri ödenmelidir.Özetle Vatandaşın tüm vadesi gelen ve geçmiş olan borçları ertelenmeli ve gelir desteği yapılmalıdır. Konuyla ilgili olarak Partimizin 13 adet önergesi  kamuoyuna  açıklanmıştır." şeklinde konuştu.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN AÇIKLADIĞI “COVİD-19 MÜCADELE PROGRAMI”

1. 5 Şubat 2009 tarihinden bu yana toplanmayan ve bir Anayasal kurum olan “Ekonomik ve Sosyal Konsey” ivedilikle toplanmalı… Bu süreçte Konsey çalışmalarını belli aralıklarla sürdürmeli.
∙ Konsey toplantısına ilgili tüm taraflar davet edilmeli, Türk Tabipleri Birliği, Türk Eczacılar Birliği, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, DİSK gibi… Kimse dışlanmamalı.
2. Sağlık kuruluşlarının ve sağlık personelinin tıbbi ve konaklama ihtiyaçları öncelik ve ivedilikle karşılanmalı.
3. Kamu sağlık kuruluşlarındaki eleman açığı hızla giderilmeli, ayrıca KHK ile görevlerine son verilen ve haklarında kesin hüküm bulunmayan sağlık elemanları yeniden görevlerine iade edilmeli.
4. Hem salgınla mücadele hem de milli güvenlik açısından hayati öneme sahip askeri hastaneler süratle yeniden açılmalı.
5. Salgınla mücadelede merkezi yönetimle belediyelerin eşgüdüm içinde çalışmalarına azami dikkat edilmeli. İktidar partisinden olmayan belediyelerin, sorunu aşmak için gösterdikleri çabalar engellenmemeli. Bu bağlamda;
a. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile İller Bankasınca belediyelere yapılan ödemelerden bir yıl süreyle herhangi bir kesinti yapılmamalı, belediyelerin borçlanma limitleri artırılmalı.
b. Belediyelere ve dağıtım şirketlerine ödenemeyen elektrik, su, doğalgaz faturaları nedeniyle borçlu konutların elektriği, suyu ve doğalgazı kesilmemeli ve faiz işletilmemeli.
6. Cumhurbaşkanlığı veya Bakanlık kararlarıyla geçici olarak kapatılan işyerlerinde;
a. Esnafın kira harcamaları (AVM’ler hariç) Maliye ve Hazine Bakanlığınca karşılanmalı.
b. Bu işyerlerinde çalışan işçilerin ücretleri ( kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar hariç ) asgari ücret üzerinden ve işyeri kapalı kaldığı sürece İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanmalı.
c. Bu işyerlerinde çalışan işçilerin kredi kartı ya da tüketici kredisi borçları bankalar tarafından üç ay süreyle faizsiz ertelenmeli.
7. Çiftçilerin borçları yeniden yapılandırılarak, bir yıl süreyle faizsiz ertelenmeli.
​8. Milli Eğitim Bakanlığınca okulların zorunlu olarak tatil edilmesi nedeniyle sayıları 100.000’i bulan ücretli öğretmenler ile Halk Eğitimde görev yapan ve sayıları 90.000’i bulan kursiyer öğretmenler, ücret alamaz duruma düşmüşlerdir. Bu öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi için ivedilikle bir yasal düzenleme yapılmalı.
9. Küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) bankalardan kredi kullanabilmeleri için TBMM’nden süratle bir “sicil affı” yasası çıkarılmalı.
10. Salgından en fazla etkilenecek turizm, eğlence, konaklama ve ulaştırma gibi sektörlerin banka kredileri yeniden yapılandırılmalı. “Turizm Tanıtma Fonu” ve “Konaklama Vergisi” getiren yasa yürürlükten kaldırılmalı.
11. Bu süreçte; yoksullar, işsizler sağlıklarıyla uğraşırken, bunların ödeyemedikleri faturaları düşünmemeleri için süratle bir “Aile Yardımları Sigortası” yasası çıkarılmalı, her yoksul aileye asgari 2.000 TL’lik gelir güvencesi sağlanmalı.
12. Bu süreçte kendi sağlıklarını tehlikeye atarak, günün 24 saati çalışan sağlık personeline kriz süresince her ay iki maaş tutarında ödeme yapılmalı. Ayrıca sağlık personelinin uzun süredir beklediği “sağlıkta şiddeti önleme yasası” da ivedilikle çıkarılmalı.
13. Kamu özel işbirliğiyle yaptırılan yol, tünel, köprü, şehir hastaneleri ve havaalanlarının müteahhitlerine bütçeden yapılan Hazine garantili ödemeler bir yıl süreyle ertelenmeli ve garantiler Türk Lirasına çevrilmeli.
BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ!


YARINLAR BİZİM!
EVDE KAL TÜRKİYE!

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV