Rize'de Karantinaya alınmayan umrecileri haber yaptı, hakkında soruşturma açıldı
03 Haziran 2020 Çarşamba

CHP’li vekilden şok iddia, “zarar eden Çaykur fetöcü bir tv’nin uydu kirasını ödüyor!

Rize'de Karantinaya alınmayan umrecileri haber yaptı, hakkında soruşturma açıldı

18 Mart 2020 Çarşamba 20:04
Bu haber 2280 kez okundu
Rize'de Karantinaya alınmayan umrecileri haber yaptı, hakkında soruşturma açıldı

Rize’de, “Umreden dönen 500 kişinin karantinaya alınmaması tedirginlik yarattı” başlıklı haberle ilgili savcılık soruşturma başlattı.

Doğancan İLEK
Rize

Rize’de umreden dönenlerin karantinaya alınmamasına ilişkin haber için savcılık soruşturma başlattı. Umre dönüşünde Rize’ye gelen yaklaşık 500 kişinin sağlık kontrolünden geçirilmeden evlerine gönderilmesi Rize’de tartışmalara neden olmuştu. Sokaklarda dolaşan bazılarının ise yüksek ateş şikâyeti ile hastanelere başvurması Rize’de tedirginliğe neden olmuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın umreden dönenlerin 14 gün boyunca evlerinden çıkmamasını ve ziyaretçi kabul etmemelerini istemesine rağmen Rize’de Çayeli Belediye Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi’nin umreden dönen bir vatandaşı evinde ziyaret ederek fotoğrafını paylaşması tartışmaların daha da alevlenmesine neden olmuş vatandaşlar tepki göstermişti.

Yaşanan bu gelişmeler sonrası muhabirlerimiz başta Rize Vali Yardımcısı ve Koordinasyon Başkanı Abdullah Şen, Rize ve Artvin Tabip Odası Başkanı Turgay Hasanoğlu, Rize Tabipler odası eski başkanı Pskyatrist doktor Zelkif Akgül ,CHP, EMEP ve İyi parti başkanlarının konuyla ilgili görüşleri alınarak Rize’de yaşanan umre vakasına dikkat çekmişlerdi.

SAVCILIK SORUŞTURMA AÇTI

Evrensel ve bir çok ulusal, yerel haber sitesinde yer alan haberle ilgili Rize Cumhuriyet Savcılığı “halkı korku ve paniğe sevk etmek” iddiasıyla soruşturma açtı.

Savcılığın başlattığı soruşturma ile ilgili Rize Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Rize Şube Başkanı ve İHD MYK Üyesi Gençağa Karafazlı’nın ifadesini aldı.Doğan Can İlek il dişinda olmadığı için ifadesi alınamadı.

Karafazlı verdiği ifade de suçlamaları reddederek; haberin kamu yararı gözettiğini, halkı paniğe sürüklemediğini, aksine halkın konu ile ilgili sağlıklı bilgilenmelerini sağladıklarını söyledi.

Halkın haber alma hakkını koruma adına gazeteci bilinciyle davrandığını söyleyen Karafazlı, ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

    Yorumlar

EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV