18 Ocak 2019 Cuma

FETÖ dan tutuklanan Tek Gıda'nın suçladığı savcıdan mesaj var

Mehmet Altan ve Şahin Alpay'a tahliye: Tüm tutuklu gazeteciler için emsal karar olabilir

11 Ocak 2018 Perşembe 17:07
Bu haber 411 kez okundu
Mehmet Altan ve Şahin Alpay'a tahliye: Tüm tutuklu gazeteciler için emsal karar olabilir

 Anayasa Mahkemesi, tutuklu gazeteciler Şahin Alpay ve Mehmet Altan'ın bireysel başvurusunda hak ihlali kararı vererek oy çokluğuyla tahliyelerine hükmetti.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, kapatılan Zaman gazetesi eski yazarlarından Şahin Alpay ve gazeteci-yazar Mehmet Altan ile Cumhuriyet Gazetesi Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay'ın bireysel başvurularını görüştü.

Yüksek Mahkeme, 6'ya karşı 11 üyenin oy çokluğuyla başvurucularla ilgili ihlal kararı verdi. Anayasa Mahkemesi, Şahin Alpay ile Mehmet Altan'ın tahliyelerine hükmetti. Turhan Günay, Cumhuriyet gazetesi davasında daha önce tahliye edilmişti.

GECİKMİŞ BİR KARAR

Artı Gerçek'ten Fatma Yörür, Şahin Alpay ve Altan kardeşlerin AYM başvurularını yapan avukat Veysel Ok'a ulaştı. 

Altan kardeşler için yapılan AYM başvurusunun 15 Temmuz sonrası yapılan ilk başvuru olduğunu hatırlatan Ok, şunları söyledi:

"Ağustos ayında yapmıştım. Bu anlamda bir yıllık tutukluktan sonra AYM’nin gündeme alıp 'ihlal' kararı vermesi gazetecilik açısından önemli bir karar. İfade özgürlüğü açısındansa gecikmiş bir karar. Bir yıllık tutukluluğun haksız yere olduğu tescil edildi." 

OK: DİĞER TUTUKLU GAZETECİLER İÇİN DE EMSAL OLURKararın, diğer tutuklu gazeteciler ve Ahmet Altan için de emsal teşkil edip edemeyeceği sorusunaysa Ok şu yanıtı verdi:

“Kararın içeriğini görmedim ama umarım karar içeriği içtihat niteliğinde yazılmış ve tüm gazeteciler için kullanılır niteliktedir. Emsal teşkil etmesi için kararın içeriğini görmeliyiz. Eğer 'haberden tutuklama olmaz'ifadesi yer alıyorsa yalnız Altan değil, tüm tutuklu gazeteciler için emsal olur. Böylece haksız yere tutulan tüm gazetecilerin serbestliğinin önü açılır, Türkiye’de ifade özgürlüğü yerine getirilebilir.”

AYM kararının tüm mahkemeler ve idari kurumlar için bağlayıcı olduğunu belirten Ok, kararla mahkemeye başvurduktan sonra bugün tahliyelerin gerçekleşmesini beklediklerini de söyledi.

HUKUKÇU FİKRET İLKİZ: UMUTLUYUZ

Cumhuriyet Davası avukatlarından Fikret İlkiz de AYM kararını Artı Gerçek'e yorumladı. 

İlkiz şöyle konuştu:

"Tek cümle söyleyeceğim... Anayasa Mahkemesi kararı her zaman, herkes için emsaldir. Tüm gazeteciler için umutluyuz şu anda. Açık bir hak ihlali vardı. Hak yerini buldu."

468x60 -->

    Yorumlar

300x250, oluşturulma 19.10.2010 -->
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
  • batman'da büyük insanlık buluştu..
  • Nabız Gazetesi - Rize Haber , Rize Haberleri, Bölge Haberleri, Karadeniz Haber, Artvin Haberleri - 29 Mayıs 2015 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV